Co się działo w 2009 r. w sprawie tzw. Szwajcarskich?
Sprawozdanie z działań Komitetu Monitorującego Szwajcarsko-Polski Program Współpracy w roku 2009.
Sprawozdanie z działań Komitetu Monitorującego Szwajcarsko-Polski Program Współpracy w roku 2009.
Marcin Dadel, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego II i III kadencji i z ramienia Rady członek KM SzPPW, przygotował informację, jak wyglądały prace Komitetu w minionym roku.
W roku 2009 odbyły się dwa posiedzenia Komitetu Monitorującego Szwajcarsko-Polski Program Współpracy: 4 lutego (IV posiedzenie) i 25 maja (V posiedzenie).
IV Posiedzenie
Podczas IV posiedzenia Komitetu porządek obrad obejmował:
– przedstawienie stanu zaawansowania realizacji programu,
– dyskusja nad kryteriami wybory operatora Grantu Blokowego,
– sprawy różne.
W trakcie posiedzenia przedstawiciel organizacji pozarządowych zgłosił następujące uwagi:
W sprawie kryteriów wyboru operatora Grantu Blokowego:
f) Kryteria dopuszczające, pkt 3 zaproponowano zmianę w sformułowaniu z trybu twierdzącego na tryb pytający. W związku z powyższym pkt otrzymuje brzmienie:
Czy w stosunku do potencjalnego operatora nie otwarto likwidacji lub nie ogłoszono jego upadłości (z wyjątkiem podmiotów, które po ogłoszeniu upadłości zawarły układ zatwierdzony prawomocnym postanowieniem sądu, jeżeli układ nie przewiduje zaspokojenia wierzycieli poprzez likwidację majątku upadłego)?
g) kryterium I – Zdolność instytucjonalna do zarządzania i wdrażania Grantu blokowego, pkt 3 – zaproponowano, aby skrócono okres, w którym operator musi wykazać doświadczenie w zarządzaniu/wdrażaniu projektów/projektu z 10 do 7 lat. W związku z powyższym, przedział kryterium otrzymuje następujące brzmienie:
Potencjalny operator posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie (w okresie nie dłuższym niż 7 lat od momentu złożenia wniosku) w zarządzaniu/wdrażaniu projektów/projektu dotyczących promowania i wzmacniania partnerstw między polskimi a zagranicznymi instytucjami lokalnymi i regionalnymi.
W sprawach różnych Marcin Dadel zadał pytanie dotyczące waluty, w jakiej rozliczać się będą organizacje pozarządowe w ramach projektów realizowanych z Grantu Blokowego. Odpowiedź KIK była następująca:
Krajowa Instytucja Koordynująca poinformowała, iż określenie waluty, w której zawierane będą umowy, będzie jednym z zadań operatora w momencie prezentowania przez niego systemu przepływów finansowych. Wybór odpowiedniej waluty bdzie musiał być poparty odpowiednim uzasadnieniem z punktu widzenia korzyści, jakie że osiągnąć beneficjent z kontraktacji środków we CHF bądź w PLN.
Podczas posiedzenia przyjęto kryteria dla wyboru Operatora Grantu Blokowego.
V posiedzenie
W trakcie V posiedzenia porządek obejmował:
– przedstawienie stanu zaawansowania realizacji programu,
– dyskusję na temat propozycji kryteriów oceny merytorycznej dla obszarów tematycznych:
a) Ochrona zdrowia, Cel 2 Poprawa usług podstawowej opieki zdrowotnej i usług opieki społecznej na peryferyjnych i zmarginalizowanych terenach obszarów objętych koncentracją geograficzną, z preferencją do wielosektorowego podejścia programowego
oraz
b) Rozwój sektora prywatnego i promocja eksportu małych i średnich przedsiębiorstw.
W trakcie posiedzenia przyjęto kryteria zaproponowane przez MRR bez uwag.
Przedstawiciel organizacji w tym posiedzeniu nie uczestniczył.