Działania przedstawicielki OFOP-u w KM PO FIO w 2010 r.

Informacja o działalności w 2010 roku w Komitecie Monitorującym Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Katarzyny Sadło, przedstawicielki Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Rok 2010 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania obecnego Komitetu Monitorującego, powołanego pod koniec 2009 roku. W 2010 roku odbyły się następujące posiedzenia Komitetu.

Informacja o działalności w 2010 roku w Komitecie Monitorującym Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Katarzyny Sadło, przedstawicielki Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Rok 2010 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania obecnego Komitetu Monitorującego, powołanego pod koniec 2009 roku. W 2010 roku odbyły się następujące posiedzenia Komitetu.

1. 19 stycznia 2010 – spotkanie Zespołu ds. Programów i Funduszy Rady Działalności Pożytku Publicznego, którego przedmiotem było PO FIO. Najważniejsze omawiane punkty:

  • modyfikacja kryteriów strategicznych PO FIO 2010, w tym m.in. wprowadzenie kryterium dotyczącego wolontariatu (w perspektywie Europejskiego Roku Wolontariatu 2011), a także modyfikacja karty oceny merytorycznej,
  • uwagi NIK dotyczące zbyt późnego przekazywania wnioskodawcom dotacji, a także szerszy problem finansowania NGOs w ramach ograniczonego roku budżetowego,
  • pytanie, czy środki z dotacji PO FIO mogą stanowić wkład własny do innych projektów realizowanych przez daną organizację pozarządową,
  • pomysł ewentualnego wprowadzenia w kolejnych edycjach PO FIO możliwości finansowania samej działalności statutowej organizacji pozarządowych.

Przedstawicielka OFOP wyraziła zaniepokojenie związane z obecną formułą kryteriów strategicznych, wskazując, że mogą one powodować ryzyko faworyzowania słabych projektów. Podkreśliła, że kryteria odnoszą się do samych podmiotów wnioskujących (ich doświadczenia, rozmieszczenia terytorialnego), a nie do poszczególnych inicjatyw. Zwróciła również uwagę na sam sposób wyboru np. preferowanych województw przy poszczególnych kryteriach strategicznych w oparciu o dane GUS z roku 2004-2005. Zaproponowała, by przyjrzeć się szerzej skutkom przyjęcia kryteriów strategicznych i uczynić z nich przedmiot najbliższej ewaluacji PO FIO.

2. 27 kwietnia 2010 – posiedzenie Komitetu Monitorującego PO FIO. Najważniejsze omawiane punkty:

  • informacja na temat stanu realizacji PO FIO w 2010 r.,
  • dyskusja nt. kryteriów strategicznych PO FIO, w tym nt. propozycji zapisów kryteriów strategicznych w PO FIO w 2011 r. (m.in. kryterium dot. rozwoju wolontariatu w perspektywie działań rządowych związanych z realizacją Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską – rok 2011).

3. 20 maja 2010 – posiedzenie Komitetu Monitorującego PO FIO. Najważniejsze omawiane punkty:

  • dyskusja nt. propozycji zapisów zasad przyznawania i rozliczania dotacji PO FIO w 2011 r. (na bazie treści Zasad przyznawania i rozliczania dotacji w ramach PO FIO 2010) oraz funkcjonowania Generatora Wniosków Aplikacyjnych PO FIO.

Uczestnicy otrzymali także ekspertyzę przygotowaną przez Cezarego Miżejewskiego dotyczącą oceny funkcjonowania kryteriów strategicznych FIO.

Pobierz plik (pdf).

4. 29 lipca 2010 – posiedzenie Komitetu Monitorującego PO FIO. Najważniejsze omawiane punkty:

  • przedstawienie informacji i dyskusja nt. propozycji zapisów kryteriów wyboru projektów w ramach PO FIO 2011 oraz zasadniczych zmian zasad przyznawania i rozliczania dotacji w ramach PO FIO 2011 w odniesieniu do zapisów w roku 2010.

5. 23 listopada 2010 – posiedzenie Komitetu Monitorującego PO FIO. Najważniejsze omawiane punkty:

  • kryteria strategiczne na kolejną edycję konkursu FIO.

Po listopadowym posiedzeniu odbyły się dalsze dyskusje na temat kryteriów strategicznych, ostatecznie zweryfikowanych i zaakceptowanych decyzją ministra Jarosława Dudy.

Katarzyna Sadło, 29 kwietnia 2011

Osoby zainteresowane bliżsszymi informacjami prosimy o kontakt z Programem Reprezentacji NGO Ogólnopolskiej Federacjji Organizacji Pozarządowych.