Działania przedstawicielki OFOP w EKES w 2011 roku

Informacja o działalności Marzeny Mendzy-Drozd, przedstawicielki Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w 2011 roku.

W ramach instytucjonalnych struktur europejskich Komitet pełni szczególną rolę: jest on organem konsultacyjnym zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego powołanym jednym z Traktatów Rzymskich (Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) z 1957 roku.

Informacja o działalności Marzeny Mendzy-Drozd, przedstawicielki Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w 2011 roku.

W ramach instytucjonalnych struktur europejskich Komitet pełni szczególną rolę: jest on organem konsultacyjnym zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego powołanym jednym z Traktatów Rzymskich (Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) z 1957 roku.

Działania Komitetu są obowiązkowo konsultowane przez Radę, Komisję Europejską lub Parlament Europejski w przypadkach przewidzianych w Traktacie. Działania mogą być konsultowane przez te instytucje także w innych przypadkach, gdy uznają to za stosowne. EKES może jednocześnie wydawać opinie z własnej inicjatywy.

Jako przedstawicielka OFOP pełnię funkcję członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego od 2004 roku.

W 2011 roku byłam członkinią 2 sekcji specjalistycznych:

  • Sekcji ds. unii gospodarczej i walutowej oraz spójności gospodarczej i społecznej – w skrócie zwana ECO;
  • Sekcji Zatrudnienia, spraw społecznych i obywatelstwa – w skrócie zwana SOC.

Ponadto jestem członkinią zespołu budżetowego Komitetu, w którym podejmowane są decyzje dotyczące sposobu wydatkowania środków na jego działalność oraz przygotowywane są plany budżetowe na kolejne lata. (Do zadań Zespołu Budżetowego należy również doradzanie Przewodniczącemu EKES, Prezydium i Komitetowi, jak również sprawowanie kontroli nad różnymi służbami Komitetu). Zespół budżetowy zmienił charakter i metody działania, poprzez wyznaczenie, na wzór Parlamentu Europejskiego, sprawozdawców poszczególnych fragmentów budżetu. Ja zostałam wyznaczona na sprawozdawczynię  budżetu na 2012 rok, co oznaczało przygotowanie we współpracy z administracją Komitetu propozycji budżetowej tej instytucji. Ostatecznie budżet Komitetu został przyjęty przez Radę i Parlament w zaproponowanej wersji i jest podstawą działania EKES w 2012 roku.

Od października 2010 roku jestem także członkinią prezydium EKES, organu politycznego Komitetu, w którym  zapadają kluczowe decyzje dotyczące kierunków jego działalności i podejmowanych prac.

W 2011 roku byłam także członkinią Europejskiego Forum Integracji powstałego w ramach Komitetu we współpracy z Komisją Europejską. Forum,  poza członkami Komitetu, skupia  przedstawicieli organizacji zajmujących się problematyką imigracji z całej Unii Europejskiej.

W 2011 roku uczestniczyłam w pracach wielu grup analitycznych (lista poniżej), w których dbałam o to, , aby rola organizacji pozarządowych została odzwierciedlona w przygotowywanych opiniach (w celu rozpatrzenia powierzonych im spraw sekcje specjalistyczne tworzą grupy analityczne).

Ponadto członkowie Komitetu mogą tworzyć kategorie reprezentujące różne społeczno-gospodarcze grupy interesu zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej Jako przykład mogę podać kategorię Ekonomii Społecznej, w której pracach uczestniczyłam od początku kadencji (w tym w 2011 roku).

W związku ze sprawowaniem przez Polskę funkcji przewodniczenia pracom Unii Europejskiej w 2011 roku byłam zaangażowana w wiele prac Komitetudotyczących prezydencji. Uczestniczyłam w pracach przygotowawczych do konferencji na temat wolontariatu, współorganizowanej przez EKES, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Kancelarię Prezydenta RP. Konferencja, o charakterze międzynarodowym, z udziałem członków EKES z całej Unii oraz przedstawicieli państw Partnerstwa Wschodniego, odbyła się we wrześniu w Pałacu Prezydenckim. Dodatkowo wraz z pozostałymi członkami Komitetu z Polski uczestniczyłam w przygotowaniu imprezy kulturalnej w Brukseli we współpracy z Przedstawicielstwem RP przy UE. Impreza zgromadziła ponad 700 osób i miała na celu promocję Polski w Europie, a odbyła się w siedzibie Komitetu na otwarcie polskiej prezydencji. Byłam także zaangażowana w przygotowanie konferencji na temat skutków kryzysu finansowego, która odbyła się  w listopadzie w Warszawie,  w Kancelarii Premiera,.  W czasie polskiej prezydencji byłam zaangażowana także w inne inicjatywy o charakterze kulturalnym i promocyjnym podejmowane przez EKES.

Swoją wiedzę zdobytą w trakcie prac Komitetu przekazywałam organizacjom pozarządowym w Polsce między innymi poprzez opracowywanie najważniejszych opinii Komitetu i publikowanie ich w stałej rubryce na portalu www.ngo.pl, dzięki czemu mieli okazje zapoznać się z nimi liczni czytelnicy. Uczestniczę też  w pracach zespołu roboczego OFOP ds. funduszy europejskich, w którym prezentowałam aktualne informacje z instytucji europejskich, pomocne w wyznaczaniu kierunków pracy tego zespołu i przygotowywaniu dokumentów.

Lista grup analitycznych, w których pracach uczestniczyłam w 2011 roku:

  1. SOC/392 – Warunki wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy sezonowej – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011;
  2. SOC/393 – Warunki wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz korporacji – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011;
  3. SOC/436 – Łączenie rodzin  – Zielona księga  – prace zakończone w 2011 roku;
  4. SOC/433 – Europejski Fundusz Społeczny – prace zakończone w 2011 roku;
  5. SOC/422 – Społeczne skutki nowych metod zarządzania gospodarczego – prace zakończone w 2011 roku;
  6. ECO/318 – Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej – prace rozpoczęte  w 2011 roku, zakończone w 2012 roku;
  7. ECO/317 – Europejska współpraca terytorialna – prace rozpoczęte  w 2011 roku, zakończone w 2012 roku;
  8. SOC/408 – Problem bezdomności – prace zakończone w 2011 roku;
  9. SOC/427 – Integracja obywateli państw trzecich – prace rozpoczęte w 2011 roku, zakończone w 2012 roku;
  10. ECO/230 – Strategie i programy w ramach polityki spójności 2007-2013 – prace zakończone w 2010 roku;
  11. ECO/287 – Polityka regionalna i inteligentny rozwój – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011 roku;
  12. SOC/411- Współpraca w zakresie integracji imigrantów – prace zakończone w 2011 roku;
  13. ECO/291 – Rola i priorytety polityki spójności  w ramach strategii „Europa 2020” – prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2012 roku.

Marzena Mendza-Drozd, Warszawa 27 kwietnia 2012 r.