ECF: Raport o sytuacji społeczeństwa obywatelskiego

Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego European Civic Forum (ECF) opublikowało coroczny Raport dotyczący przestrzeni obywatelskiej w Europie Środkowej i Bałkanach Zachodnich. To drugi raport tego typu, do którego dane opracowywane są przez organizacje z krajów członkowskich. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) jest jedną z dwóch takich organizacji na terenie Polski.

Oprócz naszych opracowań w raporcie zawarte są dane z raportów Agencji Praw Podstawowych i Monitora CIVICUS, tematycznych platformy Civic Space Watch i raportów krajowych.

Z raportu wynika, że „w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat poziom wolności obywatelskich uległ pogorszeniu. Pomimo tego, że Komisja Europejska wprowadziła szereg ważnych środków, mających na celu pobudzenie demokracji, w raporcie wskazano, że przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego w dalszym ciągu się kurczy. Oznacza to, że UE musi robić więcej, lepiej oraz inaczej, aby wspierać i chronić społeczeństwo obywatelskie”.

Najważniejsze trendy z 2023 roku, dotyczące Polski to:

  • W 2023 roku organizacje obywatelskie, dziennikarze i dziennikarki oraz osoby angażujące się aktywistycznie pozostały celem SLAPP;
  • Trwały ataki i kryminalizacja wobec działaczy pomagających uchodźcom i osobom ubiegającym się o azyl na granicy polsko-białoruskiej;
  • Kwestie ochrony prawa do protestu budziły niepokój.

Wśród rekomendacji dla Polski znalazły się:

  • Zaprzestania wszelkich działań prawnych przeciwko osobom broniącym praw człowieka, które są niesprawiedliwie oskarżane i prześladowane za swoje działania, w tym za rolę w protestach aborcyjnych.
  • Zaprzestania wszelkich form represji, przemocy i kryminalizacji wobec osób, które udzielają pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej oraz wycofania wszystkich zarzutów przeciwko tym osobom.
  • Pilną reformę ustawy o dostępie do informacji, aby zapewnić skuteczny, przejrzysty i otwarty dostęp do informacji publicznej. Zmiany powinny zagwarantować łatwy i skuteczny dostęp do informacji.
  • Uchwalenia przepisów anty-SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation) w celu ochrony mediów i społeczeństwa obywatelskiego przed nieuzasadnionymi pozwami mającymi na celu ich uciszenie. Ponadto, zakończenia wszystkich obecnych spraw SLAPP przeciwko obrońcom praw osób LGBTQI+.
  • Dokonania oceny i reformy ustawy regulującej wolność pokojowych zgromadzeń, aby zapewnić jej zgodność z międzynarodowymi standardami praw człowieka.

Cały raport za rok 2023 można przeczytać TUTAJ.

#CivicSpace24 #rzecznictwoEuropejskie #polskieNGOwBrukseli