Ewa Kulik-Bielińska laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca
Zwieńczeniem „Zlotu obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności” było wręczenie Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca, której laureatką w tym roku została Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego. Nagroda przyznawana jest po raz drugi przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Odbierając wyróżnienie Ewa Kulik powiedziała:
„Nagrodę im. Henryka Wujca traktuję jako wyraz uznania nie tyle dla mnie co dla całego zespołu Fundacji Batorego, z którą jestem związana od ponad dwóch dekad. To dzięki pracy w Fundacji, dzięki ludziom, którzy ją tworzyli i tworzą, sposobowi, w jaki pojmują i realizują swoją misję, miałam szczęście i możliwość pomagać tym, którzy niosą pomoc innym. Przyznanie mi tej nagrody odbieram jak docenienie roli tych osób i instytucji, dla których jest oczywistym, że obrończynie i obrońcy praw człowieka, aby móc nieść pomoc ludziom pozbawianym praw i godności, również potrzebują pomocy. Zarówno tej wymiernej, w postaci środków materialnych , jak i pomocy emocjonalnej, psychologicznej, politycznej i moralnej. Potrzebują naszej solidarności, troski, życzliwości i wsparcia”.
Laudacje na cześć laureatki wygłosiły Helena Łuczywo oraz Karolina Dreszer-Smalec, z której rąk Ewa Kulik-Bielińska odebrała Nagrodę:
„Ewa miała 24 lata, kiedy tuż po wprowadzeniu stanu wojennego stała się filarem solidarnościowego podziemia. W jej ręku było ukrywanie przywódców warszawskiej Solidarności, ich bezpieczeństwo i łączność ze światem. Współtworzyła TKK, czyli krajowe kierownictwo podziemia” – powiedziała Helena Łuczywo, która współpracowała z Ewą Kulik w czasach podziemnej „Solidarności”.
„Ewa Kulik-Bielińska jest rzeczniczką i obrończynią organizacji społecznych w Polsce i Europie, działa na rzecz dobrego prawa dla działalności społecznej i obywatelskiej, wspiera organizacje tworząc programy finansujące ich działania, a także angażuje się w inicjatywy i kampanie na rzecz demokracji, wolnych mediów i dobra wspólnego. – mówiła wygłaszająca laudację na cześć laureatki Karolina Dreszer-Smalec, prezeska OFOP.
Aktywistki i aktywistów praw człowieka zaprosiliśmy do Warszawy na spotkania, warsztaty, dyskusje, projekcie w ramach 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu WATCH DOCS oraz na Maraton Pisania Listów Amnesty International Polska po to, aby świętować i docenić ich codzienną pracę i wysiłek na rzecz nas wszystkich – szczegółowy program zlotu TU
Organizatorzy Zlotu:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka / Sieć Obywatelska Watchdog Polska / Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca / Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych / Inicjatywa „Nasz Rzecznik” /Amnesty International Polska
foto: Beata Czarkowska oraz Renata Zawadzka-Ben Dor