Finansowanie organizacji pozarządowych a prawo pracy – porozmawiajmy!

Wspólnie z organizacjami członkowskimi i naszymi partnerami organizujemy w najbliższym czasie dwa wydarzenia: warsztat wydobywczy (17.10) i debatę (19.10), na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

WARSZTAT WYDOBYWCZY

Wspólnie z organizacjami członkowskimi i naszymi partnerami organizujemy w najbliższym czasie dwa wydarzenia: warsztat wydobywczy (17.10) i debatę (19.10), na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 

WARSZTAT WYDOBYWCZY

Finansowanie organizacji pozarządowych a prawo pracy

Serdecznie zapraszamy na warsztat wydobywczy, którego celem jest zdefiniowanie czynników utrudniających bądź uniemożliwiających zatrudnianie pracowników organizacji pozarządowych na umowach o pracę.
 

Kiedy: sobota 17 października 2015 r. godz. 11-14
Gdzie: Pracownia badań i innowacji społecznych Stocznia, ul. Bracka 20b

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres: [email protected] do dnia 15 października.

Do udziału zapraszamy praktyków – pracowników organizacji pozarządowych i instytucji publicznych finansujących działalność w ramach trzeciego sektora – którzy będą chcieli podzielić się swoją wiedzą. Rezultatem warsztatu ma być konkretny zestaw zdefiniowanych problemów i rekomendacje zmian. Podczas warsztatu będziemy pracować w 3 grupach tematycznych:

Regulaminy
Jakie zapisy regulaminowe uniemożliwiają bądź utrudniają zatrudnianie na umowach o pracę? Czy umieszczenie umowy o pracę w kosztach kwalifikowalnych jest wystarczające? Jak zatrudnianie na umowy o pracę wpływa na rozliczanie projektów i sprawozdawczość? Jak zmieniać regulaminy konkursów, żeby ułatwiać stosowanie umów o pracę?

Prowadzenie: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Kalendarze
Czy rytm przyznawania dotacji jest spójny z prawem pracy? W jaki sposób zatrudniać pracowników na okres bezterminowy, jeśli wyniki kolejnych konkursów pojawiają się kilka miesięcy po zamknięciu poprzednich projektów? W jaki sposób organizować i rozliczać dotacje wieloletnie? Jaki byłby optymalny kalendarz dotacyjny?

Prowadzenie: Fundacja Nowoczesna Polska

Projekty
Czy finansowanie skoncentrowane na projektach faktycznie utrudnia podjęcie decyzji o stałym zatrudnieniu w organizacji pozarządowej? Jakie są alternatywne modele finansowania działalności społecznej? Które modele się sprawdzają i jak je wdrażać, a które okazują się nieskuteczne lub są zbyt trudne w praktyce?

Prowadzenie: Pracownia badań i innowacji społecznych Stocznia
 

Dodatkowo chcemy przeprowadzić wspólną rozmowę, której celem będzie zdefiniowanie najważniejszych problemów, które zostaną następnie poruszone w debacie (zaproszenie poniżej)  i zastanowić się:

Czy warunki pracy są elementem misji sektora pozarządowego? Jakie są najczęstsze grzechy organizacji pozarządowych? Jak wygląda relacja między pracownikiem a pracodawcą? Jakie tematy powinny być poruszane w debacie na temat "śmieciówek" w NGO? Jak skutecznie włączać pracowników w zarządzanie organizacjami? Czy pracownicy też mają swój udział w tym jakimi pracodawcami są ich organizacje?

W ramach warsztatu chcemy się skupić na zdefiniowaniu konkretnych problemów i wypracowaniu rekomendacji dla grantodawców i sponsorów.

 

Organizator warsztatu:
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Współpraca:
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Bęc Zmiana

 

DEBATA

Debata na temat zarządzania organizacjami pozarządowymi i stosunków pracowniczych w ramach sektora

Zapraszamy również do udziału w otwartej debacie organizowanej 19 października o 18:00 w Domu Innowacji Społecznych „Marzyciele i Rzemieślnicy” przez Instytut Spraw Publicznych, Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych i Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Podczas tego spotkania podsumujemy warsztaty oraz porozmawiamy o tym, czym są organizacje pozarządowe jako pracodawca, jak mogą i jak powinny się zachowywać w związku z zatrudnieniem i gdzie leżą granice związane z zachowaniem w sektorze standardów w tym zakresie. Do dyskusji zaprosimy m.in. osoby z organizacji mających różne doświadczenia w układaniu stosunków pracy oraz przedstawicieli strony pracowników zatrudnionych w NGO.