Fundusze Europejskie i miliardy złotych
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza do udziału w kolejnych obywatelskich wysłuchaniach publicznych. Dotyczą one funduszy europejskich przewidzianych dla Polski w ramach programów krajowych w kolejnej perspektywie finansowej 2021 – 2027.
– Wysłuchania odwołują się do tzw. 7 zasad konsultacji publicznych, jakie zostały wypracowane już w 2012 roku – mówi Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. – Spełnienie niektórych z nich leży po stronie organizatorów wysłuchań (transparentność, powszechność, przewidywalność), inne zależą od uczestników np. zasada dobrej woli czy poszanowanie interesu ogólnego, wreszcie spełnienie pozostałych w szczególności responsywność (ustosunkowanie się do uwag) oraz koordynacja zależy już wyłącznie od strony rządowej – podkreśla.
Jak podkreślają organizatorzy to szczególnie ważne działanie pod kątem planowania wielu kolejnych lat przyszłości Polski z wykorzystaniem możliwości perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Projekt Umowy Partnerstwa określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności. O jakich kwotach mowa? Do wykorzystania jest 72,2 miliarda euro – do tego środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji o wartości 3,8 miliarda euro. Ponadto Polska może liczyć na około 27 mld. euro z Funduszu Odbudowy.
– To też ostatni moment, aby włączyć społeczeństwo obywatelskie w przygotowanie krajowych, jak i regionalnych programów, a także zasad późniejszego ich wdrażania, monitorowania i ewaluacji – odpowiada Iwona Janicka, członkini Zarządu OFOP.
– Czekamy na Państwa opinie. Nie należy tego podziału środków traktować “jak wyryte w kamieniu”. W wyniku konsultacji będziemy zmieniać typy działań, cele, będą na pewno jakieś nowe propozycje – mówił Piotr Krasuski, dyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 2 czerwca podczas konferencji otwierającej konsultacje społeczne w sprawie projektu programu FERS.
Najbliższe wysłuchanie odbędzie się już 17 czerwca. Projekt Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 zakłada się wsparcie funkcjonowania różnych polityk publicznych.
– Rozwój Społeczny to działania m.in. zmierzające do poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, wpływ na rozwiązania w dziedzinie edukacji, a także, co nie jest bez znaczenia, wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w kształtowaniu polityk publicznych – mówi Iwona Janicka.
Na tym nie koniec, bo w programie przewidziano również wsparcie dla zapewnienia opieki nad dziećmi oraz ochrony zdrowia.
– To bardzo ważne, aby jak najszersza grupa omówiła założenia i plan na realizację tego programu. Postulaty do Krajowego Planu Odbudowy, zgłaszane przez samorządy, biznes i organizacje społeczne jako konieczność odpowiedzi na kryzys społeczno-gospodarczy i klimatyczny oraz zwiększenie odporności społecznej, nie znalazły się w KPO, który poszedł do Brukseli. Jedyną szansą na ich uwzględnienie jest właśnie FERS – kontynuuje Janicka. – Zachęcamy do udziału również organizacje i osoby działające na rzecz równego traktowania i niedyskryminacji, ochrony praw człowieka i praworządności oraz dbające o ochronę środowiska, jakość naszego klimatu. Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz na stronie do 15 czerwca – podsumowuje.
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy oraz pojawią się po raz pierwszy napisy na żywo.
W tym roku OFOP przeprowadził już 5 wysłuchań publicznych w sprawie projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 oraz programów krajowych, w tym Nowoczesna Gospodarki, Polska Wschodnia, Pomoc Techniczna oraz Rozwój Cyfrowy.
Niedługo, bo już 1 lipca odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu Programu Fundusze Europejskie Pomoc Żywnościowa.
– Dzięki programowi uda się sfinansować dystrybucję żywności do najbardziej potrzebujących. Oprócz tego nie można zapomnieć o możliwościach tego programu w zakresie działań wspierających, które sprzyjają włączeniu społecznemu odbiorców pomocy żywnościowej – mówiła Karolina Dreszer-Smalec – do zeszłego roku z podobnego programu korzystało 1,3 mln potrzebujących – podsumowuje.
Wysłuchania przygotowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja Stocznia ze wsparciem organizacji pozarządowych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Patronem tego przedsięwzięcia jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa – jedno z ciał, w którym zasiadają przedstawiciele zarówno rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.