Grupa robocza do wyparcowywanie założeń programu operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020
5 listopada odbyło się kolejne – podsumowujące konsultacje społeczne – spotkanie grupy roboczej zajmującej się wypracowywaniem założeń dla krajowego programu operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Na spotkaniu zostały omówione następujące kwestie:
5 listopada odbyło się kolejne – podsumowujące konsultacje społeczne – spotkanie grupy roboczej zajmującej się wypracowywaniem założeń dla krajowego programu operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
Na spotkaniu zostały omówione następujące kwestie:
- Harmonogram prac nad programem w tym dalsze plany: w listopadzie b.r. ma zostać opracowana IV wersja programu po konsultacjach międzyresortowych oraz społecznych. W grudniu ma program zostać przekazany do zatwierdzenie do Rady Ministrów a potem do Komisji Europejskiej. Od końca grudnia będzie maksymalnie 7 miesięcy na ostateczne przyjęcie przez komisję i rząd programu i rozpoczęcie jego wdrażania
- Wyniki konsultacji społecznych i podstawowe informacje na temat obecnej zawartości programu operacyjnego: brak listy beneficjentów programu – w dalszej części prac nad PO; nie ma jeszcze stworzonego systemu instytucjonalnego – dlatego zawartość programu i jego założenia mają i będą mieć ogólne ramy, by nie wykluczać żadnego beneficjenta czy instytucji; zostaną sformułowane wytyczne do pomocy technicznej – będą obejmować nie tylko poziom krajowy ale też komponenty regionalne PT w RPO; Sieci tematyczne będą wspierane przez pomoc techniczna ( jeśli będą miały charakter ponadregionalny albo tematy przekrojowe, to będą finansowane z krajowego programu pomoc techniczna. W pozostałych sytuacjach przez komponenty regionalne PT); Jednostki samorządu terytorialnego działające w ramach i na rzecz obszarów strategicznych interwencji, będą otrzymywać fundusze na zasadach dotacji; Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – obligatoryjne na poziomie wojewódzkim będą finansowane przez krajowy program pomocy technicznej – natomiast ZIT dla miast subregionalnych ( instrument fakultatywny) ; Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność nie będzie dotowany przez krajowy program pomocy technicznej – w przeciwieństwie do ZIT. RLKS jest uznawany jako forma projektu i tak prawdopodobnie będzie zapisywany w regionalnych programach operacyjnych; Pojawią się nowe ciała doradcze: Krajowe obserwatorium terytorialne i regionalne obserwatoria terytorialne – nie wiadomo, czy będą one zastępować podobne ciała – fora terytorialne; zasada partnerstwa, którą wspierać ma krajowy program operacyjny pomocy technicznej będzie opierała się na trzech dokumentach: kodeksie partnerstwa ( przygotowanym przez Komisję Europejską), wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do Komitetów monitorujących i Pomocy Technicznej oraz na strategii partnerstwa przygotowywanej przez MRR z partnerami społeczno-gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi.
Kolejne spotkanie grupy planowane jest na przełomie roku.