I zjazd Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społ. – I grupa

Za nami I zjazd Szkoły Reprezentacji i Partycypacji Społecznej! 

W dniach 14 – 15 marca 2025 r. w Ibis Styles Warszawa City odbyło się pierwsze stacjonarne spotkanie szkoleniowe uczestniczek i uczestników I grupy Szkoły. Przez dwa intensywne dni 14 przedstawicielek organizacji pozarządowych budowało wspólnie kompetencje rzecznicze i partycypacyjne.

Dzień pierwszy (14 marca) zaczął się od panelu dyskusyjnego z udziałem Anny Cioch, Agaty Tomaszewskiej, Rafała Kowalskiego i Piotra Frączaka podejmującego tematykę wyzwań i możliwości działań rzeczniczych w Polsce. Popołudnie poświęcone było wpływowi obywateli na prawo oraz testowaniu narzędzi partycypacji: konsultacji publicznych i dyskusji w formule „long table”. Wieczór przyniósł spotkanie z doświadczonymi działaczkami w formie World Café w siedzibie OFOP: Justyna Nakielska mówiła o tym, jak skutecznie współpracować, a Krzysztof Mrozek – jak blokować szkodliwe projekty.

Dzień drugi (15 marca) był dniem planowania. Uczestniczki zaczęły od rozgrzewki z elevator pitch i podsumowania pierwszego dnia, następnie pracowały nad logiką projektową działań rzeczniczych, planowały swoje inicjatywy w formule Open Space, a spotkanie zamknęła praca nad Indywidualnymi Planami Rozwoju.

Zadbaliśmy też o dostępność. Przed zjazdem specjalistka ds. organizacji wsparcia edukacyjnego sprawdziła warunki uczestnictwa czterech osób, uwzględniając ich szczególne potrzeby. Staramy się by rzecznictwo zaczynało się od szacunku i włączenia w naszych własnych działaniach.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych realizuje projekt w partnerstwie z Polską Fundacją im. Roberta Schumana, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych oraz Fundacją trzeci.org.
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj.