III sesja szkolenia projektu Fundusze dla Klimatu

Trzecia z sesji szkoleniowych (26-28.01.2023 r.) odbyła się online na platformie ZOOM.
Pierwszego dnia doradcy i doradczynie wzięli udział w praktycznych zajęciach nt. „Programy regionalne w ramach Polityki Spójności na lata 2021-2027. Jak korzystać z zapisów Programów?”, które poprowadziła Iwona Janicka. Podczas nich zapoznali się ze strukturą programu regionalnego danego województwa, w tym alokacją przeznaczoną na poszczególne priorytety realizujące cele szczegółowe związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska. Zweryfikowali także jakie interwencje (przedsięwzięcia i projekty) są planowane w ramach programu. Omówione zostały kluczowe zagadnienia związane z programem regionalnym, w tym co to jest szczegółowy opis priorytetów, kody interwencji, sposoby zatwierdzania kryteriów i metodyki naboru projektów.
Drugiego dnia zgłębiony został temat „Jak badać potrzeby społeczności lokalnej? Diagnoza lokalna – zasady i sprawdzone narzędzia.” Podczas zajęć prowadzonych przez Agnieszkę Maszkowską uczestnicy/-czki dowiedzieli się czym jest diagnoza lokalna, jakie są cele i zasady jej prowadzenia. Przedstawione zostały metody i sprawdzone narzędzia możliwe do wykorzystania przez uczestników szkolenia w ich pracy z różnymi grupami. Przyjrzeli się zarówno socjologicznym metodom badawczym, jak też technikom warsztatowym i animacyjnym, które można z sukcesem zastosować pracując ze społecznościami lokalnymi.
Ostatni dzień zjazdu to zajęcia nt. współpracy z samorządem, które prowadzili Łukasz Strutyński i Grzegorz Kamiński z Fundacji Miasto. Uczestnicy/-czki dyskutowali m.in. o instrumentach prawnych i aspektach finansowych, a także omawiali kwestie proceduralne umożliwiające włączanie się mieszkańców i ich organizacji w prowadzenie polityki rozwoju na poziomie lokalnym (gmin). Pierwsza część poświęcona była aktom i dokumentom planistycznym ze szczególnym uwzględnieniem roli partnerów społeczno-gospodarczych w przygotowaniu, wdrożeniu i konsultowaniu strategii. Druga część dotyczyła podstawowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem gminy jako jednostki samorządu terytorialnego. W kolejnej części zaprezentowane zostały wybrane instrumenty prawne dotyczące dostępu do informacji publicznej oraz pozwalające mieszkańcom i ich organizacjom na wpływ na realizację zadań publicznych. Ostatnia część szkolenia dotyczyła aspektów finansowych, w tym budżetów gmin i procedurze ich tworzenia oraz uchwalania, a także zdolności inwestycyjnej samorządów lokalnych.
To były niezwykle intensywne trzy dni. Już wkrótce widzimy się podczas sesji szkoleniowej stacjonarnej w Warszawie!