Warsztaty Inicjatywy „Nasz Rzecznik” – „Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” 15 i 19 grudnia
Warsztaty inaugurujące cykl „Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” odbyły się online 15 i 19 grudnia 2023 roku. Oba dotyczyły języka włączającego oraz szkodliwych językowych stereotypów dotyczących kobiet, osób LGBT+, z niepełnosprawnością oraz starszych. Nade wszystko były warsztatami o szacunku oraz refleksją, że prawa wspomnianych grup to prawa człowieka.
„Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” – warsztaty o niestygmatyzującym języku (osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze) odbyły się 15 grudnia.
Moduł o języku w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami budował świadomość, że tak samo niewłaściwe jest stosowanie języka zaczerpniętego z medycyny czy działań charytatywnych, jak i traktowanie osób z niepełnosprawnościami niczym superbohaterów. Warsztat zdefiniował czym jest neuroróżnorodność, dlaczego mówimy o kryzysie zdrowia psychicznego, nie chorobie psychicznej oraz jak nie „przykuwać” osób na wózkach do wózków inwalidzkich.
Prowadzenie: Mateusz Różański, ambasador Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, dziennikarz portali INTEGRACJA i niepelnosprawni.pl.
Moduł pokazujący język powszechnie używany wobec osób starszych, tzw. dziadurzenie. Jego cechami są infantylizacja, poufałość, pieszczenie się, przechodzenie na ty. Taki język narusza godność seniorów, odbiera im sprawczość, obniża poczucie własnej wartości.
Prowadzenie: Agnieszka Łuczak, była Pełnomocniczka Prezydent Łodzi ds. Równego Traktowania, związana z Kongresem Kobiet.
„Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” – warsztaty o języku (nie)wykluczającym ze względu na płeć, orientację psychoseksualną i tożsamość płciową odbyły się 19 grudnia.
Moduł poświęcony językowi dotyczącemu płci poruszał zjawisko odzwierciedlania społecznej hierarchi płci, obalał mit o feminatywach jako nowomowie i pokazywał jak za pomocą języka okazywać sobie wzajemnie szacunek. Język, którego się uczymy i przyswajamy, kształtuje sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Za pomocą języka możemy potwierdzać obecny stan rzeczy lub mamy możliwość, aby ten stan rzeczy podważać i eliminować nierówności.
Prowadzenie: Joanna Gzyra-Iskandar, Fundacja Feminoteka; koordynatorka Zespołu Praw Kobiet Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
Moduł ukierunkowany na język w kontekście orientacji psychoseksualnej wyjaśniał akronimy opisujące osoby LGBT+ oraz różnicę między orientacją psychoseksualną a tożsamością płciową. Uzasadniał, dlaczego powinno się mówić o społeczności LGBT+ a nie o środowisku LGBT+ czy o osobach homoseksualnych a nie homoseksualistach i o transpłciowości a nie transseksualizmie.
Prowadzenie: przedstawicielki Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii , Justyna Nakielska, koordynatorka Zespołu Praw Osób LGBTQ+ oraz Annamaria Linczowska, członkini Zespołu Praw Osób LGBTQ+ Inicjatywy „Nasz Rzecznik”.
Warsztaty zgromadziły ponad 40 przedstawicieli/lek organizacji pozarządowych i instytucji. Wydarzenie zainaugurowało cykl szkoleń, które Inicjatywa „Nasz Rzecznik” organizuje w ramach programu CECEP „Zaangażowania Obywatelskiego w Europie Środkowej” wspieranego przez National Democratic Institute (NDI).