Jaki wpływ będzie miał POLSKI ŁAD na sytuację NGO. Opinia dot. nowelizacji ustaw podatkowych

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych prezentuje opinię prawną na temat projektu nowelizacji ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Opinia koncentruje się na wpływie jaki zaproponowane zmiany mogą wywrzeć na organizacje pozarządowe. Autorem opinii jest radca prawny Bartosz Wilk.

“Przedmiotem niniejszej opinii, przygotowanej na zlecenie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, jest analiza projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (projekt z 26 lipca 2021 r., UD260), pod kątem potencjalnego wpływu projektowanych regulacji na funkcjonowanie organizacji pozarządowych”.
(fragment opinii

Opinia powstała w ramach Programu Rzeczniczego OFOP. Celem Programu Rzeczniczego jest doprowadzenie do stanu, w którym prawo regulujące formy aktywności obywatelskiej, w szczególności osób działających w stowarzyszeniach i fundacjach, będzie odpowiadało potrzebom społecznym, będzie zrozumiałe i stosowane zgodnie z zasadą pomocniczości. Kluczowe są dla nas działania rzecznicze mające na celu tworzenie dobrego prawa i zmian systemowych ważnych dla środowiska pozarządowego.

Chociaż omówione tu regulacje, które proponowane są w ramach tzw. Polskiego ładu, nie są z założenia kierowane bezpośrednio do organizacji pozarządowych, to jednak w naszym przekonaniu będą miały znaczący wpływ na ich sytuację. Dlatego właśnie OFOP zamówił i prezentuje niniejszą analizę, żeby przygotować organizacje członkowskie oraz inne podmioty działające w ramach III sektora na szykowane zmiany. Zachęcamy więc do zapoznania się z opinią.

Opinia w skrócie (wybrane zagadnienia):

  • zmiany podatkowe nie odnoszą się do działalności trzeciego sektora, jednakże niektóre z nich mogą oddziaływać na praktykę przekazywania na rzecz organizacji pożytku publicznego 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.

  • projekt zawiera regulacje, stanowiące tzw. zachęty podatkowe dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę – przepisy skonstruowana jednak w ten sposób, że nie wszystkie NGO działające w tych sferach będą mogły z nich skorzystać (opinia proponuje dopracowanie tych rozwiązań).

  • zmiana sposobu określania wzorów formularzy podatkowych, której skutkiem będzie zmniejszenie możliwości wpływania przez obywateli, w tym organizacji społecznych, na ich kształt (w procesie konsultacji).

Cały tekst opinii na temat projektu nowelizacji ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego >>> B.Wilk_opinia o projekcie ustawy podatkowej Polski Ład z 26 lipca 2021 r. UD260_OFOP(1).docx

Spadek dochodów samorządów

Co prawda przedstawiona opinia zamówiona przez OFOP nie koncentruje się na kwestii spadku dochodów samorządów, to jednak OFOP uważa, że może to być jedna z NAJPOWAŻNIEJSZYCH KONSEKWENCJI wprowadzenia Polskiego Ładu. Jest więcej niż prawdopodobne, że spadek ten przyczyni się do znacznego pogorszenia się sytuacji organizacji społecznych. Współpraca z samorządem, w tym współpraca finansowa (zlecanie zadań w różnych formach i trybach) to podstawa działania wielu NGO-sów. Spadek dochodów gmin wpłynie więc bezpośrednio na realia działania organizacji społecznych. To bardzo groźna i niepokojąca dla OFOP sytuacja i – w naszym przekonaniu – negatywna dla III sektora konsekwencja Polskiego Ładu.

(o spadku dochodów samorządów można przeczytać w „Polski Ład” – Stanowisko ZMP w sprawie skutków zmian w podatku PIT i „wsparcia” dla JST, aktualności na stronie Związku Miast Polskich)