Jakie prawo o fundacjach?
nowelizacja ustawy o fundacjach
- Stanowisko OFOP w sprawie nowelizacji ustawy o fundacjach
- Ekspertyza prawna – projekt nowelizacji ustawy o fundacjach
Prace nad projektem nowelizacji ustawy o fundacjach wstrzymane
Według informacji uzyskanych od przedstawiciela Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o fundacjach i niektórych innych ustaw zostały zawieszone. Kancelaria pracuje obecnie nad zupełnie nowym projektem ustawy o fundacjach, który miałby zastąpić obecnie obowiązująca ustawę z dnia 6 kwietnia 1984 roku.
Projekt nowelizacji ustawy o fundacjach stał się przedmiotem konsultacji społecznych pod koniec lipca br. Zawarte w nim rozwiązania zmierzające do centralizacji nadzoru nad fundacjami i przeniesienia uprawnień kontrolnych w zakres kompetencji właściwych ministrów wzbudziły wiele kontrowersji w środowisku organizacji pozarządowych. „Propozycje przedstawione w projekcie zmiany ustawy wskazują, że minister właściwy miałby, oprócz kontroli negatywnej, polegającej na sprawdzaniu czy fundacja działa zgodnie z prawem, pełnić kontrolę pozytywną, czyli taką, która obejmuje bieżący nadzór nad tym, czy fundacja na pewno realizuje cele statutowe.” – czytamy w stanowisku Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Inne zarzuty wysuwane przez organizacje dotyczyły niedopuszczalnych uprawnień jakie miałby mieć Minister Skarbu Państwa w stosunku do fundacji Skarbu Państwa, jak np. możliwość zmiany statutu. Organizacjom nie podobała się też konieczność przesyłania uchwał w terminie 30 dni od daty podjęcia, czy też uprawnienia właściwego ministra do naliczania kar pieniężnych w toku postępowania naprawczego.
Środowisko pozarządowe zaskoczone było tempem przeprowadzania konsultacji oraz sposobem upublicznienia informacji o projekcie ustawy. Informacje bezpośrednio z Kancelarii otrzymały wyłącznie Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych – ta pierwsza zaś dopiero, gdy jej członkowie upomnieli się o przesłanie projektu ustawy.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w piśmie przewodnim do stanowiska zaznaczyła swoją gotowość do czynnego udziału w pracach nad dalszym kształtem ustawy. Przedstawiciele Kancelarii nie odnieśli się do tej propozycji, a o fakcie zaniechania prac nad nowelizacją i rozpoczęciu prac nad całkiem nową ustawą Federacja dowiedziała się telefonicznie.
Przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uspokajają, ze nowa ustawa zawierać będzie wiele rozwiązań przedstawionych zarówno przez resorty jak i organizacje w toku konsultacji. Tymczasem nadal nie wiadomo, jakie propozycje zostały uwzględnione. Projekt ustawy dostępny będzie poprzez Biuletyn Informacji Publicznej w połowie września.
Wydaje się, ze jednym z powodów kontrowersji wokół konsultacji był fakt, iż organizacje z największym doświadczeniem i dorobkiem nie zostały do nich zaproszone. Gdyby organizacje bezpośrednio zainteresowane kształtem ustawy miały szansę uczestniczyć w procesie kształtowania projektu, powstałby zbiór przepisów pozwalający zachować równowagę między ochroną zaufania społecznego a ingerencją w autonomię fundacji. Tymczasem Projektodawca ponownie przystępuje do konstruowania aktu prawnego nie prowadząc dyskusji nad nim z bezpośrednio zainteresowanymi. Organizacje uczestniczące w konsultacjach nie otrzymały żadnej informacji zwrotnej co do stopnia wykorzystania uwag jakie sformułowały. Pozostaje mieć nadzieję, że do połowy września projektodawca przygotuje taką informację i włączy organizacje pozarządowe w prace nad projektem nowej ustawy.
Zapraszamy organizacje zainteresowane pracami nad ustawą o fundacjach do nadsyłania dalszych propozycji co do ostatecznego kształtu tych przepisów. Propozycje przyjmujemy pocztą lub mailem: [email protected] .
Stanowisko OFOP w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o fundacjach i niektórych innych ustaw
23 sierpnia Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych przesłała Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stanowisko Federacji w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o fundacjach oraz niektórych innych ustaw. Stanowisko zostało sformułowane na podstawie ekspertyzy prawnej opracowanej z udziałem kancelarii J Bienias i Partnerzy Radcowie Prawni oraz poddane konsultacjom wśród organizacji członkowskich. Federacja otrzymała tez głosy poparcia od fundacji niezrzeszonych w jej strukturze. Dziękujemy wszystkim organizacjom członkowskim, które wzięły udział w konsultacjach.