Komitety Monitorujące

Komitety monitorujące są specyficznym miejscem umożliwiającym rzecznictwo interesów sektora obywatelskiego, dlatego też zapewnienie jego reprezentantom wsparcia merytorycznego i organizacyjnego OFOP uznał za jedno z najważniejszych pól aktywności w nadchodzących latach.

Fundusze europejskie są w państwach członkowskich Unii Europejskiej wdrażane za pomocą narzędzi pod nazwą programy operacyjne. Programy te są opracowywane przez państwa członkowskie na podstawie kompleksowych dokumentów strategicznych – Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (w Polsce nazywanych też Narodową Strategią Spójności). Wszystkie te dokumenty stanowią narzędzia planowania rozwoju i realizacji polityki strukturalnej. Każdy z programów jest oceniany pod względem efektywności, zgodności z harmonogramem itp. przez komitet monitorujący. W przypadku Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia analogiczną funkcję pełni Komitet Koordynacyjny. Programy operacyjne zostały opracowywane przez państwa członkowskie UE, lecz musiały zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Komitety monitorujące składają się z przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, środowiska naukowo-akademickiego oraz sektora biznesu. Członkowie komitetów pełnią swoje funkcje społecznie. Przysługuje im jedynie zwrot kosztów podróży na posiedzenia.

Łączna liczba wszystkich członków Komitetów i ich zastępców wynosi ok. 2500, w tym ok. 300 osób to reprezentanci organizacji pozarządowych (członkowie i zastępcy członków KM). Odrębną kategorią są obserwatorzy, nie mający prawa głosu. Są to np. eksperci zapraszani przez Przewodniczącego komitetu.

Komitety monitorujące mają szerokie uprawnienia, ponieważ mogą proponować zmiany usprawniające zarządzanie, także finansowe, danym programem. Do zadań komitetów należy m.in.:

  • zatwierdzanie kryteriów, według których wybierane są projekty do zrealizowania w danym programie,
  • weryfikowanie postępów w osiąganiu konkretnych celów programu, na podstawie dokumentów dostarczanych przez zarządzającą nim instytucję,
  • analiza ocen wyników wdrażania programu,
  • zatwierdzanie corocznych sprawozdań z realizacji programu,
  • zapoznawanie się z rocznych raportami z kontroli programu oraz z komentarzami Komisji Europejskiej do tych raportów,
  • (w przypadku podkomitetów monitorujących PO Kapitał Ludzki) koordynacja procesu wdrażania priorytetów PO KL na terenie danego województwa z działaniami realizowanymi w ramach innych programów.

Komitet może m.in. zdecydować, że wsparcie w obrębie określonego działania w danym roku będzie dystrybuowane nie w ramach procedury konkursowej (do której mogą startować również organizacje), ale systemowej, co oznacza transfer środków do sektora administracji publicznej.

Warto podkreślić, że brak zaangażowania członków komitetów w ich prace, szczególnie dwa razy z rzędu opuszczenie posiedzeń komitetu (przez reprezentanta danej instytucji lub jego zastępcę) może skutkować wystąpieniem Przewodniczącego danego komitetu do instytucji delegującej członka o wykluczenie jego i jego zastępcy i wskazanie innych osób.

Zapoznaj się z raportem z aktywności pozarządowych członków KM od 2009 r. do 2010 r.

Zapoznaj się z raportem z aktywności pozarządowych członków KM od powołania w roku 2007 do końca r. 2008.


Sprawdź:

– kto reprezentuje organizacje pozarządowe w Twoim województwie w komitecie monitorującym regionalny program operacyjny i podkomitecie monitorującym Program operacyjny Kapitał Ludzki baza pozarządowych członków komitetów monitorujących ,

– kto reprezentuje organizacje pozarządowe w komitetach monitorujących krajowe programy operacyjne (Kapitał Ludzki, Infrastruktura i Środowisko, Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej, Rozwój Obszarów Wiejskich) baza pozarządowych członków komitetów monitorujących,

– kto reprezentuje organizacje pozarządowe w Komitecie Koordynacyjnym Narodowej Strategii Spójności (Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia) baza pozarządowych członków komitetów monitorujących; KK NSRO.

 

Napisz maila i dowiedz się od naszych reprezentantów, jak dbają o interesy organizacji pozarządowych!