Konkurs „Biznes dla wolontariatu”
Wyniki konkursu „Biznes dla wolontariatu” zostały oficjalnie ogłoszone na Walnym Zebraniu OFOP, 12 maja w siedzibie Fundacji Stocznia na ul. Brackiej 20a, gdzie odbywało się Walne Zebranie OFOP.
Wyniki konkursu „Biznes dla wolontariatu” zostały oficjalnie ogłoszone na Walnym Zebraniu OFOP, 12 maja w siedzibie Fundacji Stocznia na ul. Brackiej 20a, gdzie odbywało się Walne Zebranie OFOP.
Wyniki konkursu „Biznes dla wolontariatu” zostały oficjalnie ogłoszone na Walnym Zebraniu OFOP, 12 maja w siedzibie Fundacji Stocznia na ul. Brackiej 20a, gdzie odbywało się Walne Zebranie OFOP.
Konkurs promował przedsięwzięcia wolontarystyczne ludzi biznesu dla III sektora. Organizacje pokazały prospołeczne działania osób z sektora biznesu, które przyczyniają się do transferu wiedzy i umiejętności biznesowych do organizacji pozarządowych lub w inny sposób wspierają je swoimi umiejętnościami. Patronat honorowy nad konkursem objął Business Centre Club oraz portal www.ekonomiaspoleczna.pl.
Zwycięzcy konkursu – Paulina Kaczmarek i Ryszard Szymanowski -otrzymali honorowe medale. Wszyscy wolontariusze/szki otrzymali dyplomy, a wśród organizacji zgłaszających rozlosowano nagrody w postaci produktów ekonomii społecznej.
Laureaci:
Ryszard Szymanowski
Pan Ryszard Szymanowski zgłoszony przez Stowarzyszenie "NASZA GALERIA" w kategorii wolontariat biznesowy jest pomysłodawcą realizowanego projektu „NASZA GALERIA” – ogólnopolskiej galerii twórców niepełnosprawnych. Jest menadżerem tego projektu , który postanowił zadbać o interesy twórców dotkniętych chorobą lub kalectwem: malarzy, rzeźbiarzy, grafików, rysowników – amatorów i profesjonalistów, dla których sztuka okazała się pomysłem na życie, orężem w walce z przeciwnościami losu a dzięki „NASZEJ GALERII” – także źródłem niezależności ekonomicznej. Stowarzyszenie napisało, że Pan Szymanowski swoimi działaniami, życzliwością, będąc wzorem do naśladowania i „ikoną wychodzenia z niepełnosprawności” dopomógł wielu ludziom w „pozbieraniu się”, odnalezieniu „sposobu na życie”. Jego zaangażowanie pozwoliło na realizację wielu wspaniałych wydarzeń, a Stowarzyszeniu na przetrwanie i rozwój.
Paulina Kaczmarek
Pani Paulina Kaczmarek – zgłoszona przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów w kategorii wolontariat ekspercki, jest koordynatorką Fundacji PWC „Podaruj siebie” i wspiera Stowarzyszenie Szkoła Liderów w zakresie: nawiązywania relacji z Partnerami biznesowymi oraz tworzenia programów rozwoju liderskiego. Dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu godzinom pracy rocznie Pani Pauliny Kaczmarek, innowacyjny w skali Polski program ‘Dwa sektory – jedna wizja” nie byłby możliwy. Stowarzyszenie Szkoła Liderów napisało, że dzięki jej eksperckiej wiedzy, Stowarzyszenie pozyskuje od firm odpowiedzialnych społecznie, merytoryczne i finansowe wsparcie, dla realizacji swoich programów (Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, Program Liderzy PAFW). Paulina Kaczmarek poświęca też swój czas społęcznie na współtworzenie programów rozwoju talentów liderek i liderów lokalnych z całej Polski wykorzystując metodę coachingu. Celem projektu ‘Dwa sektory – jedna wizja” jest wsparcie liderów organizacji społecznych, poprzez umożliwienie im współpracy z doświadczonymi osobami na stanowiskach kierowniczych z firmy PWC.
Inne osoby zgłoszone przez organizacje do konkursu to:
1. Piotr Ciompa – zgłoszony przez Fundację Instytut Spraw Obywatelskich i opisany jako osoba bardzo aktywna społecznie: prowadzenie warsztatów szkoleniowych, udzielenie kilkuset konsultacji telefonicznych/mailowych, napisanie raportu dotyczącego sytuacji rad pracowników w Polsce, i poradnika ABC rad pracowników, organizowanie spotkań, konferencji i wielu wydarzeń we współpracy w Fundacją Instytut Spraw Obywatelskich. Program Centrum Wspierania Rad Pracowników stał się jednym z kluczowych programów Instytut dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Ciompy, a przede wszystkim jego postawie niesienia bezpłatnie ludziom pomocy, mobilizowaniu ich do działania oraz uświadamiania im obywatelskich praw i możliwości. Centrum nie działałoby, gdyby nie wiedza, kompetencje, a przede wszystkim aktywna i obywatelska postawa Pana Ciompy.
2. Alicja Łukaszkiewicz zgłoszona przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej wspiera w charakterze zewnętrznego coacha systematycznie proces budowania zespołu oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników Fundacji. Określono Panią Łukaszkiewicz jako doświadczoną psycholożkę,wieloletnią działaczkę organizacji pozarządowych. Jej praca bezpośrednio przyczyniła się integracji i wzrostu kompetencji zespołu Fundacji, a w konsekwencji jakości usług dla odbiorców FRES.
3. Marta Rau zgłoszona przez Integrujące Stowarzyszenie Jeden Świat im. prof. Zbigniewa Religi jako absolwentka Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, jest bardzo zaangażowana w działania na rzecz podopiecznych Stowarszyszenia. Nieodpłatnie prowadzi zajęcia, warsztaty teatralne. Ma świetny kontakt z niepełnosprawnymi uczestnikami warsztatów. Zajęcia prowadzi w wysoce profesjonalny sposób.
4. Andrzej Wójcik zgłoszony przez Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw/Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, jest dyrektorem wydawnictwa w Katowicach i od lat wydaje publikacje obu stowarzyszeń, po kosztach poniżej kalkulacji, udziela wszelkiej pomocy edytorskiej, bezpłatnie opracowuje i składa materiały reklamowe, informacyjne, poradniki, ofiarowuje bezpłatnie książki na organizowane przez RTPD i RSPOP konkursy, akcje edukacyjne i spotkania. Jest dla Stowarzyszenia przykładem człowieka w zupełności spełniającego postulat społecznej wrażliwości biznesu.
5. Dariusz Lipczyński zgłoszony przez Stowarzyszenie "Zielone Zagłębie" od 4 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem przy organizacji i promocji Dąbrowskich festiwali NGO. Sukcesy naszych festiwali nie miałyby miejsca, gdyby nie ich promocja zarówno wśród mieszkańców, jaki działaczy i wolontariuszy naszych lokalnych organizacji. Zespół Pana Lipczyńskiego,j ako partner Stowarzyszenia oraz Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej wspiera organizację tych festiwali, drukując i przygotowując projekty, plakaty, ulotki.
6. Ewelina Lewicka zgłoszona przez Stowarzyszenie Pro Civitas w Piekoszowie wsparła organizację i przedsiębiorczość w regionie przede wszystkim poprzez doradztwo i prowadzenie nieodpłatnych spotkań informacyjno- szkoleniowych, organizowanych w ramach projektu Stowarzyszenia. Pro CIvitas Centrum Biznesu Dzięki spotkaniom z Panią Lewicką, pracownikiem banku uczestnicy Centrum Biznesu zyskują wiedzę na temat poszczególnych instrumentów finansowych, mają możliwość zadawania pytań dotyczących poszczególnych instrumentów i dopasowania oferty najbardziej odpowiedniej do prowadzonej dla siebie działalności.
Konkurs „Biznes dla wolontariatu” był zrealizowany w ramach projektu „Przedsiębiorczość społeczna organizacji pozarządowych – od wolontariatu do rzecznictwa” dofinansowanego jest ze środków PO FIO.