List do Premiera

[Fundacja Batorego]

pastarchives

Warszawa, 31 sierpnia, 2009 roku

Pan Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

KPRM, Warszawa

Szanowny Panie Premierze,

Raport Polska 2030 za jeden z kluczowych czynników rozwoju uznaje wzmocnienie kapitału społecznego i sprawności państwa. Celów tych nie da się osiągnąć bez budowania zaufania społecznego między innymi poprzez zwiększenie partycypacji obywateli w procesach decyzyjnych.

Ponieważ we wstępie do Raportu zachęca Pan Premier do rozpoczęcia publicznej debaty pozwalamy sobie przedstawić nasze stanowisko w kwestii uspołecznienia procesu stanowienia prawa, a w szczególności w odniesieniu do nowego systemu prac legislacyjnych, który jest wynikiem nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów (Dz.U. z 2003 r. Nr 24, poz.199, z późń. zm) 1 (dalej „Nowelizacja”) oraz wynikających z niej zmian w Regulaminie Pracy Rady Ministrów („Regulamin”).

WPROWADZENIE

W następstwie przygotowania przez Fundację im. Stefana Batorego Raportu z projektu Społeczny monitoring procesu stanowienia prawa 2007 („Raport”), którego konkluzje są bardzo pesymistyczne2, oraz w związku z przyjęciem wzmiankowanej Nowelizacji, przeprowadziliśmy serię spotkań współpracowników Fundacji – osób uczestniczących, bądź monitorujących proces legislacyjny, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i naukowych, kancelarii prawniczych i profesjonalnych lobbystów. Spotkania te miały na celu m.in. ocenienie czy nowy system niweluje wady procesu stanowienia prawa opisane w Raporcie, a jeśli tak to, w jakim stopniu. W niektórych z naszych spotkań uczestniczył członek kierownictwa Rządowego Centrum Legislacji („RCL”), który przedstawił nam nowy system stanowienia prawa i odpowiadał na nasze pytania.