List OFOP do Premiera w sprawie sytuacji Zespołu do spraw Paktu dla Kultury.

Od końca 2011 roku nie doszło do spotkań Zespołu do spraw Paktu dla Kultury, będącego organem pomocniczym Premiera, którego zadaniem jest jest wypracowanie sposobu realizacji postanowień Paktu dla Kultury. Dokument, wypracowany przez ruch społeczny "Obywatele Kultury", został podpisany 16 maja 2011 roku przez Premiera Donalda Tuska i ministra Michała Boniego, a  w imieniu strony społecznej –  przez reprezentantów „Obywateli Kultury”, m.in. wybitnych artystów: Agnieszkę Holland, Katarzynę Kozyrę, Krzysztofa Warlikowskiego.

Od końca 2011 roku nie doszło do spotkań Zespołu do spraw Paktu dla Kultury, będącego organem pomocniczym Premiera, którego zadaniem jest jest wypracowanie sposobu realizacji postanowień Paktu dla Kultury. Dokument, wypracowany przez ruch społeczny "Obywatele Kultury", został podpisany 16 maja 2011 roku przez Premiera Donalda Tuska i ministra Michała Boniego, a  w imieniu strony społecznej –  przez reprezentantów „Obywateli Kultury”, m.in. wybitnych artystów: Agnieszkę Holland, Katarzynę Kozyrę, Krzysztofa Warlikowskiego. OFOP wystosował do Premiera list, w którym wyraża oczekiwanie rozwiązania tej sytuacji.

 

Warszawa, 18 maja 2012 r.

Sz.P. Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

 

Szanowny Panie Premierze,

        

            Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych wyraża poważne zaniepokojenie sytuacją Zespołu do spraw Paktu dla Kultury.

            Podstawą działania zespołu jest zarządzenie nr 44 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2011 roku, zgodnie z którym w jego skład wchodzą ze strony rządowej: przewodniczący – Minister-Członek Rady Ministrów Michał Boni, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Rozwoju Regionalnego. Zespół tworzą ponadto przedstawiciele samorządu terytorialnego różnych stopni, przedstawiciele organizacji społecznych, przedstawiciele Obywateli Kultury i instytucji kultury.

            Powołanie zespołu do spraw Paktu dla Kultury, a wcześniej podpisanie samego Paktu przez Pana Premiera spotkało się z dużym zainteresowaniem i zadowoleniem wielu środowisk, które wiązały z tymi faktami wielkie nadzieje na istotną poprawę sytuacji w dziedzinie szeroko rozumianej kultury. Zapisy wspomnianego wyżej Zarządzenia, określające zakres kompetencji Zespołu, zdawały się potwierdzać, że nadzieje, te są uzasadnione.

            Z tym większym zatem rozczarowaniem i zaniepokojeniem przyjmujemy fakt, że od końca 2011 roku nie dochodzi do spotkań Zespołu do spraw Paktu dla Kultury, co wynika, jak sądzimy, z braku wskazania przedstawicieli strony administracji po zmianach w rządzie.

            Wziąwszy pod uwagę fakt, że od ostatnich wyborów minęło już ponad 6 miesięcy, nie znajdujemy innego wyjaśnienia obecnego stanu rzeczy jak lekceważenie wagi samego Zespołu i jego ewentualnych konkluzji.

            Jednocześnie z przykrością stwierdzamy, że przynajmniej w tym jednym punkcie Pakt dla Kultury, podpisany uroczyście przez Pana Premiera 14 maja 2011 roku nie jest przed stronę rządową realizowany.

            Oczekujemy zatem, że obecna sytuacja zostanie jak najszybciej rozwiązana, co przyniesie początek funkcjonowania Zespołu do spraw Paktu dla Kultury i zapewni możliwość dyskutowania o sprawach wymienionych w §3 wspomnianego wyżej Zarządzenia.

 

     Z wyrazami szacunku,

     Piotr Frączak

     Prezes Zarządu