List otwarty: węgierski projekt ustawy o „przejrzystości życia publicznego”

List otwarty: węgierski projekt ustawy „przejrzystość życia publicznego”.

 

13 maja partia Fidesz złożyła w węgierskim parlamencie projekt ustawy, która zagrozi funkcjonowaniu organizacji pozarządowych.

Węgierskie organizacje nazwały ustawę „operacją zagłodzić i udusić”[ 1 ]. Jej wejście w życie oznaczałoby ogromny krok w stronę dekonstrukcji społeczeństwa obywatelskiego w kraju. Ustawa postuluje stworzenie oficjalnej listy organizacji, które mają wpływ na życie publiczne, nie definiując jednocześnie, jakie są kryteria rzekomego wpływu.

Obecność na liście nałożyłaby obowiązek oficjalnego występowania o zgodę na otrzymanie środków z zagranicy, a darczyńcy indywidualni musieliby przekazywać środki przy dwóch świadkach poświadczających, że nie pochodzą one spoza Węgier. Dodatkowo wymienione organizacje nie mogłyby otrzymywać pieniędzy z 1%. Przy złamaniu któregoś z (niejasnych) przepisów, urząd zajmujący się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy będzie mógł nałożyć na organizacje i ich zarządy ogromne kary finansowe mogące wynieść do 25-krotności kwoty otrzymanych środków z zagranicy[ 2 ].

Ponad 300 organizacji pozarządowych z całej Europy, w tym OFOP, wystosowało list otwarty skierowany do Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Komisarza ds. demokracji, sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów. W liście wzywamy do zwrócenia się do TSUE z wnioskiem o podjęcie zdecydowanych kroków w toczącym się już postępowaniu wobec Węgier w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Apelujemy też o wszczęcie nowego postępowania, jeśli wezwanie do wycofania projektu ustawy nie przyniesie efektów.

27 maja odbywa się posiedzenie w sprawie stwierdzenia przez Radę ryzyka poważnego naruszenia wartości Unii przez Węgry jako Państwo Członkowskie – artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej. W związku z tym wzywamy adresatów listu do poparcia Rady w podjęciu głosowania nad ustępem pierwszym tego artykułu.

Wyrażamy solidarność z węgierskim społeczeństwem.

Ustawa (oryginał po węgiersku, plik PDF).

Ustawa (nieoficjalne tłumaczenie na angielski, plik PDF).

Oryginał listu (język angielski, plik PDF).

Treść listu po polsku[ 3 ]:

 

22 maja 2025 r.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Komisarz ds. demokracji, sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów Michael McGrath

 

Szanowna Pani Przewodnicząca,
Szanowny Panie Komisarzu,

13 maja 2025 r. członek rządzącej na Węgrzech partii Fidesz przedłożył nowy projekt ustawy o przejrzystości życia publicznego, który umożliwiłby rządowi atakowanie, pozbawianie funduszy i rozwiązywanie wszelkich organizacji uznanych przez niego za „zagrożenie dla suwerenności Węgier”. Projekt ustawy, nazwany przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego „Operacją Zagłodzić i Udusić”, jeśli zostanie przyjęty, zapewni rządowi ostateczne narzędzia do skutecznego i całkowitego uciszenia pozostałych niezależnych głosów na Węgrzech. W przededniu wyborów parlamentarnych w 2026 r. jest to wyraźne ostrzeżenie.

W długiej serii działań, które służyły demontażowi podstawowych elementów praworządności, projekt ustawy jest jak dotąd najbardziej bezczelną próbą i wymaga podjęcia natychmiastowych działań z wykorzystaniem toczących się postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, warunkowości finansowania oraz procedury przewidzianej w art. 7 TUE.

Projekt ustawy, który nie został poddany konsultacjom społecznym, wymierzony jest w organizacje w czterech głównych obszarach:

Finansowanie zagraniczne objęte rozszerzonymi uprawnieniami Urzędu Ochrony Suwerenności (SPO): projekt ustawy nakłada na SPO obowiązek przedstawienia listy organizacji, które wykorzystują finansowanie zagraniczne do „wywierania wpływu na życie publiczne”. Ostateczna lista zostanie następnie ustalona w drodze rozporządzenia rządowego. „Wywieranie wpływu na życie publiczne” nie jest jasno zdefiniowane, a zatem nie jest zgodne z zasadą legalności, pozbawiając organizacje niezbędnej precyzji w regulowaniu swojego postępowania i potencjalnie narażając je na arbitralność. Po umieszczeniu na liście organizacja mogłaby przyjmować wsparcie zagraniczne wyłącznie za uprzednią zgodą właściwego organu.

Wykluczenie z finansowania krajowego: organizacje umieszczone na liście nie miałyby dostępu do krajowego programu darowizn w wysokości 1% podatku. Dodatkowe obciążenie spadłoby również na wszystkich węgierskich darczyńców, którzy musieliby zapewnić dwóch świadków potwierdzających, że ich fundusze nie pochodzą z zagranicy.

Niewłaściwe stosowanie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML): projekt ustawy nakładałby na organy podatkowe i instytucje kredytowe obowiązek dokładnego sprawdzania każdej transakcji z finansowania zagranicznego pod kątem tego, czy fundusze mogą zostać wykorzystane do „wywierania wpływu na życie publiczne”. Umożliwiłby również instytucjom kredytowym przekazywanie funduszy zagranicznych do państwowego Funduszu Współpracy Narodowej. Kierownictwo „wykluczonych organizacji” znalazłoby się w kategorii „osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne”, co poddałoby je przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, mimo że nie jest to wymagane na mocy przepisów Unii Europejskiej (UE) i globalnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Decyzje bez należytej procedury: każdy krok budzi poważne obawy dotyczące należytej procedury. Rząd opublikowałby listę organizacji, których dotyczy ustawa, w akcie normatywnym (dekretem), pozbawiając je kontroli sądowej i uniemożliwiając im dochodzenie zadośćuczynienia. Prawo do odwołania się od innych decyzji na mocy ustawy jest znacznie ograniczone – dotyczy to między innymi decyzji o zamrożeniu rachunku bankowego organizacji lub wydaniu zakazu dalszej działalności wymienionych organizacji w celu „wywierania wpływu na życie publiczne”.

Ustawa miałaby zastosowanie do wszystkich organizacji otrzymujących finansowanie zagraniczne, w tym prywatne darowizny z UE i dotacje od instytucji UE, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i mediów, prywatnych przedsiębiorstw, a nawet partii politycznych. Jednakże dotyczy to wyłącznie podmiotów umieszczonych na liście sporządzonej z powodów politycznych.

Projekt ustawy stanowi wyraźne naruszenie prawa UE, w tym swobodnego przepływu kapitału, ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz prawa do wolności wypowiedzi, zrzeszania się, prawa do skutecznej ochrony sądowej i prawa do ochrony życia prywatnego chronionego na mocy Karty praw podstawowych UE, europejskiej konwencji praw człowieka i międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych. Przypomina to ustawę z 2017 r. o przejrzystości organizacji otrzymujących finansowanie zagraniczne, która w 2020 r. została uznana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za niezgodną z prawem UE.

Jest to najnowszy element całkowitego i systematycznego niszczenia praworządności od 2012 r., obejmującego nieprzestrzeganie wyroków sądowych i dalsze stosowanie rządów dekretów. Stanowi to również pogłębienie skutków ostatnich zmian w ustawie zasadniczej, wprowadzonych zaledwie miesiąc temu, które atakują społeczność LGBTIQ+ i ograniczają wolność pokojowych zgromadzeń.

Wzywamy do podjęcia następujących natychmiastowych działań:

  • Należy natychmiast zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o zastosowanie środków tymczasowych w toczącym się postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego dotyczącym ustawy o obronie suwerenności narodowej (sprawa C-829/24). Urząd Ochrony Suwerenności ma kluczowe znaczenie dla nowej ustawy, dlatego jest to pilny i skuteczny sposób na powstrzymanie postępów i skutków tej ustawy. Świadomi zbliżającego się zagrożenia, Parlament Europejski i społeczeństwo obywatelskie wzywają do podjęcia tego kroku od 2024 r. Środki tymczasowe mają na celu zapobieżenie nieodwracalnej szkodzie – w tym przypadku skutecznemu paraliżowi organizacji społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów i głosów sprzeciwu – a w związku z nową sytuacją należy niezwłocznie zwrócić się o podjęcie kompleksowych środków tymczasowych.
  • Jednocześnie należy wezwać rząd Węgier do wycofania projektu ustawy, a w przypadku niepowodzenia wszcząć nowe postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z nowymi naruszeniami, które nie są związane z toczącą się sprawą dotyczącą obrony suwerenności narodowej.
  • W związku ze zbliżającym się posiedzeniem w sprawie Węgier w ramach art. 7, które odbędzie się 27 maja 2025 r., oraz uznając eskalację systematycznego załamania się praworządności, poprzeć Radę UE w podjęciu głosowania nad art. 7 ust. 1.

Nowy projekt ustawy stanowi poważne i egzystencjalne zagrożenie dla zasad demokracji, praw człowieka i praworządności na Węgrzech i w całej UE. Jeśli istniejące narzędzia nie zostaną skutecznie wykorzystane, ryzykujemy rozpad zasad, na których opiera się UE, i wyraźny krok w kierunku praktyk autorytarnych. Wzywamy Państwa do okazania solidarności z węgierskim społeczeństwem obywatelskim i jego odpowiednikami w całym regionie oraz do pozostawania w gotowości do udzielenia dodatkowych informacji i wsparcia.

Z poważaniem

1. A.O. Centrul de Dezvoltare Durabilă și Inovare Civică
2. A.R.T. Fusion Association (Romania)
3. Access Info Europe (Spain)
4. Action Europe Association, Poland
5. ActiveWatch (Romania)
6. Accept Association (Romania)
7. Aditus foundation (Malta)
8. Albanian Center for Population and Development (Albania)
9. Alliance for Cross- Sectoral Development (Latvia)
10. Alliance of High School Students of Slovakia
11. Amber Trail Association (Slovakia)
12. America, Spain, Solidarity and Cooperation (AESCO NGO) – Spain
13. Amnesty International
14. ANTENA – network for independent culture (Slovakia)
15. APADOR-CH (Romania)
16. Araminta
17. ARCI Italy
18. Arnika (Czechia)
19. Artistic Freedom Initiative
20. Asociacion en Prevencion y Asistencia de la Violencia APAV España
21. Asociación Por Ti Mujer (Spain)
22. Asociación Pro Derechos Humanos de España, APDHE (Spain)
23. Asociația ARK Oradea Association (Romania)
24. Asociatia Centrul Pentru Studiul Democratiei/Association Center for the Study of Democracy (Romania)
25. Asociația Incluziune pe Bune (Timișoara, România)
26. Asociația SEXUL vs BARZA (Romania)
27. Asociatia UNIC (Romania)
28. Association “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” (#esiLV “Economic cooperation and investments for Latvia” (Latvia)
29. Association Feminism Romania (Romania)
30. Association for Integration and Migration (Czech Republic)
31. Association for Legal Studies on Immigration (Italy)
32. Association for Liberty and Equality of Gender – A.L.E.G. (Romania)
33. ASTI Luxembourg
34. ASTRA-Anti trafficking action (Serbia)
35. Átlátszó Erdély/Transparent Transylvania (Romania)
36. Autonomia (fundacja)
37. Balkan Civil Society Development Network (BCSDN)
38. Baltic Sea NGO Network, Denmark
39. Biedrība “Laiks Jauniešiem” / NGO “Time For Youth” (Latvia)
40. Biedrība Ziemupīte, Latvia
41. Biofuelwatch (Europe/USA)
42. Blueprint for Free Speech (Germany)
43. Bulgarian Helsinki Committee
44. Bulgarian Center for Not-for-Profit Law Foundation
45. Calala Women’s Fund (Spain)
46. Center for Community Organizing (Slovakia)
47. Center for Participation and Development (Georgia)
48. Center for Partnership and Equality Foundation – CPE (Romania)
49. Center for Policies and Reforms (CPR Moldova)
50. Center for Public Innovation (Romania)
51. Center for Reproductive Rights
52. Center for the Research of Ethnicity and Culture – CVEK (Slovakia)
53. Center for the Study of Democracy (Romania)
54. Centre for Legal Resources – Romania
55. Centre for Peace Studies (Croatia)
56. Centre for Peace, Nonviolence and Human Rights – (Croatia)Osijek
57. Centre Mokosha (Slovakia)
58. Centrul de Antreprenoriat si Politici Economice (Moldova)
59. Centrul FILIA/FILIA Center (Romania)
60. Centrum Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych CISE/ Centre of Socio-Economic Investments (Poland)
61. Centrum pre filantropiu n.o.
62. Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich Center of Promotion and Development of Civic Initiatives OPUS (Poland)
63. CEPTA (Slovakia)
64. CeRe: Resource Center for Public Participation (Romania)
65. CESI-Center for Education, Counselling and Research, Croatia
66. CEU Democracy Institute Rule of Law Clinic
67. Children of Slovakia Foundation – NDS (Slovakia)
68. CINEFIL (Slovakia)
69. Citizen OS Foundation (Estonia)
70. Citizens Network Watchdog (Poland)
71. Ciudadanía Inteligente (Latin America)
72. Civic Alliance – Latvia
73. Civic Development Forum (FOR) (Poland)
74. Civic Educational Association (STO) – Poland
75. Civic Radauti Association
76. Civil Liberties Union for Europe
77. Civil Rights Defenders (Sweden)
78. Civil Society Alliance Austria (Bündnis für Gemeinnützigkeit)
79. Civil Society Development Foundation (Romania)
80. Civil Society Forum e.V
81. CIVIS FORTIS (Foundation for Civil Society Protection, Ukraine)
82. Club “The House” – youth for a united Europe (Latvia)
83. Community Centers platform (Slovakia)
84. CONCORD Europe
85. Corporate Europe Observatory (CEO, Brussels)
86. Croatian Platform for International Citizen Solidarity (CROSOL)
87. Culture Action Europe
88. Culture Shock Foundation (Poland)
89. Cyklokuchyna Bratislava
90. Danish Helsinki Committee for Human Rights
91. DEMAS (Czechia)
92. Democracy International e.V.
93. Democracy Reporting International (DRI) (Germany)
94. Democratic Society AISBL, Demsoc (Belgium)
95. Děti Země, Česká republika (Children of the Earth, Czech Republic)
96. Documenta – Center for Dealing with the Past (Croatia)
97. Dúhový PRIDE Bratislava (Slovakia)
98. E-Romnja Association (Romania)
99. East European Institute for Reproductive Health (Romania)
100. Eco-Razeni Association, Republic of Moldova
101. Ecumenical Women’s Initiative, Croatia
102. Education for Democracy Foundation (Poland)
103. Eiropas Kustība Latvijā/European Movement – Latvia (Latvia)
104. EKOSKOP Association (Poland)
105. Election-Watch.EU (Austria)
106. Epicenter.works – for digital rights
107. Estonian Human Rights Centre
108. Estonian LGBT Association
109. Ethnographic Laboratory Association, Poland
110. EuroCentralAsian Lesbian* Community
111. European AIDS Treatment Group (EATG), Belgium
112. European Center for Not-for-Profit Law Stichting
113. European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
114. European Civic Forum
115. European Environmental Bureau (EEB)
116. European Exchange (Germany)
117. European Federation of Journalists (EFJ)
118. European Network against Racism (ENAR), Belgium
119. FAIRWORK Belgium
120. FairWork, the Netherlands
121. Federacja Mazowia / Mazovia Federation
122. Feminist Collective of Romani Gender Experts
123. Fern (Europe)
124. Field of Dialogue Foundation (PL Fundacja Pole Dialogu)
125. filia.die frauenstiftung (Germany)
126. Finnish League for Human Rights (Finland)
127. FoRS (Czech Republic)
128. Foundation for Advancement from Republic of Moldova
129. Foundation for Poland
130. Foundation for the Cultural Exchange toTU toTAM (Poland)
131. Foundation PLECS (Latvia)
132. Free Courts Foundation / Fundacja Wolne Sądy (Poland)
133. Free Press for Eastern Europe (Czechia)
134. Free Press Unlimited (FPU)
135. Freedom Foundation (Poland)
136. Freedom of choice Slovakia
137. Frente Cívica (Portugal)
138. Friends of the Earth – SPZ (Slovakia)
139. Fundacja Aktywna Demokracja (Poland)
140. Fundacja Civis Polonus (Polandska)
141. Fundacja Reporterów Reporters Foundation (Poland)
142. Fundacja Równość Foundation (Poland)
143. Fundacja STREFA (Poland)
144. Fundatia pentru Parteneriat (Romania)
145. Funky Citizens (Romania)
146. Generation for Change CY (Cyprus)
147. Glopolis, o.p.s. (Czech Republic)
148. Great Lakes and Wetlands Association, Hungary
149. Green Impact (Italy)
150. Green Liberty, Latvia
151. Greenpeace Slovakia
152. Grupa Zagranica (Poland)
153. Health Referral Center, Swedish Red Cross
154. Health Solutions for Open Society Foundation Ukraine
155. Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor (Armenia)
156. Helsinki Foundation for Human Rights (Poland)
157. HERA XII (Georgia)
158. Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic
159. Human Rights Centre ZMINA (Ukraine)
160. Human Rights House Foundation (international)
161. Human Rights House Zagreb
162. Human Rights League (LDH, Belgium)
163. Human Rights Monitoring Institute (Lithuania)
164. Human Rights Watch
165. Hungarian Civil Liberties Union
166. Hungarian Helsinki Committee
167. Iele-Sânziene Association (Romania)
168. IkluCiTy, ObčianskeObčianskw združenie (Slovakia)
169. ILGA-Europe
170. Immigrant Council of Ireland
171. Index on Censorship
172. Information Society Development Foundation, Poland
173. Iniciatíva Inakosť (Slovakia)
174. Inicjatywa “Nasz Rzecznik”/ “Our Ombudsman” Initiative (Poland)
175. Initiative for Social Change ARSIS (Albania)
176. INPRIS – Institute for Law and Society (Poland)
177. Institute for Active Citizenship (IPAO) (Slovakia)
178. Institute for Mass Media – Cyprus
179. Institute for Public Policy (Moldova)
180. Institute of Public Affairs (Poland)
181. Institutul de Cercetare Făgăraș/Fagaras Research Institute (Romania)
182. Intercultural Institute, Timisoara (Romania)
183. International Commission of Jurists
184. International Federation for Human Rights (FIDH), in the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders
185. International Federation of ACAT (FIACAT)
186. International Partnership for Human Rights (Belgium)
187. International Planned Parenthood Federation – European Network (IPPF EN)
188. International Renaissance Foundation, Ukraine
189. Irídia – Human Rights Defense Centre
190. Irish Council for Civil Liberties
191. Jan Langos Foundation (Slovakia)
192. Jauniešu biedrība SOLIS (Youth society “A STEP”)
193. Jesuit Refugee Service (JRS) Europe
194. Juniper (fundacja)
195. KARTA Center Foundation/Fundacja Ośrodka KARTA
196. Klon/Jawor Association, Polando
197. Kompromis – Kompromisszum (Slovakia)
198. Krytyka Polityczna (Poland)
199. Kultur-A, civic association, (Slovakia)
200. Kurzemes NVO Centrs, Latvia
201. La Strada International – European NGO Platform against Human Trafficking
202. Laboratory of Initiatives for Development “LID Moldova” (Republic of Moldova)
203. Latvian Centre for Human Rights
204. Latvian fund for Nature (Latvia)
205. Latvian Platform for Development Cooperation LAPAS
206. Lawyers’ Committee for Human Rights YUCOM (Serbia)
207. LDH (Ligue des droits de l’Homme) (France)
208. League of Human Rights (Czechia)
209. Leefmilieu (Netherlands)
210. Legal Resources Centre from Moldova, Moldova
211. Liga voor de Rechten van de Mens (Netherlands League for Human Rights)
212. Lobbio, z.s. (Czech Republic)
213. Mareena (Slovakia)
214. MEMO 98 (Slovakia)
215. Mier Ukrajine, občianske združenie (Peace for Ukraine, civil association)
216. Migrant Rights Centre Ireland
217. Milan Šimečka Foundation (Slovakia)
218. MOSAIC for Democracy (Croatia)
219. My Future Foundation (Poland)
220. National Environmental Center, Moldova
221. National Federation of Polish NGOs OFOP (Poland)
222. NaZemi (Czechia)
223. Netherlands Helsinki Committee
224. Network of Estonian Non-Profit Organisations
225. Network for the Protection of Democracy (Czech Republic)
226. NGO for International Project work
227. NOAH – Friends of the Earth Denmark
228. NOMADA Association for Multicultural Society Integration (Poland)
229. Norwegian Helsinki Committee (Norway)
230. Not in our town, civic platform (Slovakia)
231. NOVACT – The Institute Novact of Nonviolence
232. Občianske spoločenstvo (Slovakia)
233. Open Estonia Foundation (Estonia)
234. Open Lithuania Foundation (Lithuania)
235. Open Republic – Association against Anti-Semitism and Xenophobia
236. Open society foundation Bratislava (Slovakia)
237. Open Society Fund Prague (Czech Republic)
238. Open Society Institute – Sofia (Bulgaria)
239. ORBITvzw Belgium
240. Organization “Tavi draugi”, Latvia
241. Organization for Aid to Refugees (OPU, Czechia)
242. PACT Foundation – Partnership for Community Action and Transformation (Romania)
243. Panoptykon Foundation (Poland)
244. PDCS, o.z. (Partners for Democratic Change Slovakia) (Slovakia)
245. Peace Institute (Slovenia)
246. People in Need (Czech Republic)
247. People Powered (International)
248. Pestrec
249. Peter Medved, Ekopolis Foundation (Slovakia)
250. Philanthropy Europe Association (Philea)
251. PIC – Legal Center for the Protection of Human Rights and the Environment, Slovenia
252. Platform for Democracy (Slovakia)
253. Platform for International Cooperation on Undocumented Migrants (PICUM)
254. Platforma Națională a Tinerilor pentru Participare Activă/National Youth Platform for Active Participation(Republica Moldova)
255. Polémia Intézet (HUN)
256. Polish Ecological Club Mazovian Branch (Poland)
257. Polish Society of Anti-Discrimination Law (Poland)
258. Pražská kaviareň, z. s. in Czech republic
259. Protection International (Belgium – Global)
260. Psychiatria nie je na hlavu (Slovakia)
261. Quaker Council for European Affairs
262. Radi Vidi Pats, Latvia
263. Rafael Foundation (Slovakia)
264. Real People, Real Vision – Georgia
265. Reconstruction Women’s Fund, Serbia
266. Red AMINVI (Spain).
267. Refugee Support Aegean (Greece)
268. RegenerAction Foundation (Poland)
269. Reporters Shield
270. Reporters United (Greece)
271. Reporters Without Borders (RSF)
272. Reproductive Health Training Center, Moldova
273. Romanian Center for European Policies (CRPE)
274. Romanian Women’s Lobby -RoWL (Romania)
275. Romnja Feminist Library
276. Saplinq, o.z. Slovakia
277. SB Overseas – Support in Belgium and Overseas
278. School with Class Foundation, Poland
279. SEXUL vs BARZA Association (Romania)
280. Shipyard Foundation, Poland
281. Skrojek, z.s., Czech Republic
282. Slatinka Association (Slovakia)
283. Slovak Fundraising Centre (Slovakia)
284. Slovak Patient (Slovakia)
285. Societatea de Planificare a Familiei din Moldova (SPFM)
286. SocietPolish Robert Schuman Foundation (Poland)
287. Society for Feminist Analyses AnA (Romania)
288. Society for Sustainable Living, Czech Republic
289. Society for Sustainable Living in the Slovak Republic
290. SOK Foundation, Poland
291. SOLIDAR
292. Solidaridad Sin Fronteras (SSF ONG) – Spain
293. SolidarityNow
294. Soros Foundation Moldova (Republic of Moldova)
295. SOS Balkanroute
296. Stará jedáleň (Slovakia)
297. Stefan Batory Foundation (Poland)
298. Stichting LOS, NL
299. Stowarzyszenie wspierające Inicjatywę “Nasz Rzecznik”/ “The Association for “Our Ombudsman” Initiative (Poland)
300. Subcarpathian Federation of Civic Organizations PARASOL (Poland)
301. Tabačka Kulturfabrik (Slovakia)
302. The Alliance of Active NGOs in the field of Child and Family Social Protection (Moldova)
303. The Bronislaw Geremek Foundation, Poland
304. The Daphne Caruana Galizia Foundation (Malta)
305. The Good Lobby Profs
306. The Human Rights League (Slovakia)
307. The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
308. The Rule of Law Institute, Poland
309. The Society for Education on Contraception and Sexuality – SECS Romania
310. Transparency International – Bulgaria (Bulgaria)
311. Transparency International EU
312. Transparency International Latvia
313. Transport & Environment
314. Turun Valkonauha ry, Finland
315. Ukrainian Women’s Fund
316. Unhack Democracy
317. Union Women Center (Georgia)
318. UNITED for Intercultural Action (UNITED)
319. Universal Reading Foundation, Poland
320. VIA IURIS (Slovakia)
321. Vladislav Matej, SOCIA – Social Reform Foundation (Slovakia)
322. VoxPublic (France)
323. WeMove Europe
324. Whistleblowing International Network
325. Women’s Association for the Environment Protection and Sustainable Development, Moldova
326. Women’s Resource Center NGO (Armenia)
327. World Organisation Against Torture (OMCT), in the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders
328. Xnet, Institute for Democratic Digitalisation (Spain)
329. Young European Federalists – JEF Europe
330. Združenie STORM (Slovakia)
331. Supported by Civil Society Europe

 

[1] List otwarty OPEN LETTER ON THE HUNGARIAN BILL ENTITLED “TRANSPARENCY OF PUBLIC LIFE”.

[2] Za Civic Space Watch, alert HUNGARY: New transparency legislation targets foreign-funded CSOs.

[3] Tłumaczenie za Siecią Obywatelską Watchdog Polska, artykuł List otwarty w sprawie węgierskiego projektu ustawy „przejrzystość życia publicznego”.