Media publicze mediami społecznymi

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego są jednym z ważnych interesariuszy, którzy mogą i powinni brać udział w odpolitycznieniu mediów publicznych i stworzenia nad nimi kontroli społeczne. Oto uchwała Kongresu Kultury, który powołał Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, w którym zasiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. Piotr Frączak prezes OFOP-u. Poniżej uchwała

1. Doświadczenie pokazuje, że klasa polityczna nie jest w stanie uregulować sytuacji mediów publicznych w Polsce tak by mogły one służyć społeczeństwu. Uznajemy więc, że odpowiedzialność za ich urządzenie i funkcjonowanie powinny przejąć środowiska społeczne nie biorące udziału w walce politycznej, a zwłaszcza ludzie kultury, sztuki , nauki i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

2. Przedstawiciele tych środowisk zgromadzonych na Kongresie Kultury zwracają się do Prezydenta, Premiera oraz przywódców głównych sił politycznych o uznanie inicjatywnej roli środowisk twórczych, reprezentowanych przez członków Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych.

3. Grupa ta opracuje nową ustawę regulującą działanie mediów publicznych opartą na następujących zasadach:

  • a. Media publiczne powinny być trwale uwolnione od kontroli politycznej.
  • b. W celu umożliwienia wypełniania misji polegającej na tworzeniu dobrych jakościowo treści media publiczne powinny mieć zagwarantowane trwałe i niezależne finansowanie, w tym ze środków publicznych o poziomie odpowiednim do zadań i nieodbiegającym od średniej europejskiej proporcjonalnej dla naszego rozwoju gospodarczego.