Nasze działania

Rzecznictwo Krajowe

Celem Programu Rzeczniczego OFOP jest doprowadzenie do stanu, w którym prawo regulujące formy aktywności obywatelskiej, w szczególności osób działających w stowarzyszeniach i fundacjach, będzie odpowiadało potrzebom społecznym, będzie zrozumiałe i stosowane zgodnie z zasadą pomocniczości. Kluczowe są dla nas działania rzecznicze mające na celu tworzenie dobrego prawa i zmian systemowych ważnych dla środowiska pozarządowego.

Rzecznictwo Europejskie

Rzecznictwo Europejskie jest programem rzeczniczym mającym na celu wzmacnianie przestrzeni obywatelskiej poprzez prowadzenie dopełniających się działań na poziomie krajowym oraz Komisji UE w trzech obszarach: Partycypacja i dialog (włączanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego w debatę oraz procesy decyzyjne na poziomie krajowym i na poziomie UE), Ochrona (przeciwdziałanie atakom na organizacje społeczeństwa obywatelskiego, SLAPP-om i naruszeniom praw podstawowych) oraz Finansowanie (wzmacnianie obywatelskich mechanizmów kontrolnych nad funduszami UE, działanie na rzecz zapewnienia niezależnych od władz krajowych źródeł finansowania organizacji pozarządowych)

Rzecznictwo Funduszowe

Rzecznictwo Funduszowe prowadzimy poprzez dbanie o przestrzeganie zapisów Karty Praw Podstawowych w ramach realizacji programów finansowanych ze środków UE, w tym dotyczących prawa do zrzeszania się, prawa do informacji, praw kobiet, praworządności, dostępności, zasady niedyskryminacji, a także wspierających postulaty dot. ochrony środowiska naturalnego i troski o klimat. Wzmacniamy i sieciujemy przedstawicieli/lki zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego zasiadających/e w Komitetach Monitorujących fundusze UE. Dbamy o przestrzeganie zasady partnerstwa, która zakłada włączanie przedstawicieli/ek społeczeństwa obywatelskiego na wszystkich etapach programowania i wdrażania działań finansowanych w ramach programów Unii Europejskiej.

Program Wartości i Tożsamość

Animujemy dyskusję wokół wartości i tożsamości sektora pozarządowego oraz standardów działania organizacji społecznych.

OFIP

Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych to cykliczna, największa impreza III sektora w Polsce, która odbywa się raz na trzy lata w Warszawie. Pierwszy OFIP miał miejsce w 1996 roku. Od 2014 roku jego organizatorem jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. W OFIP-ie biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji publicznej i biznesu. Wiodącym wydarzeniem każdego Forum jest konferencja poświęcona współpracy wewnątrz sektora pozarządowego oraz relacjom organizacji z partnerami zewnętrznymi. Towarzyszą jej różne formy prezentacji działań organizacji pozarządowych przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób takie jak Tydzień Obywatelski czy Piknik Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu.