Niepełnosprawność w przyszłym okresie programowania funduszy UE 2014-2020. Podpisz się!

ON czy OFF? Właściwe włączanie tematyki osób z niepełnosprawnościami w programowanie funduszy UE 2014-2020. Nie daj się wyłączyć i podpisz się pod postulatami organizacji pozarządowych

ON czy OFF? Właściwe włączanie tematyki osób z niepełnosprawnościami w programowanie funduszy UE 2014-2020. Nie daj się wyłączyć i podpisz się pod postulatami organizacji pozarządowych

6 września 2012 r., podpisem złożonym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. To historyczny moment, od którego miał rozpocząć się zupełnie nowy rozdział w walce o pełne włączenie społeczne tego, ponad czteromilionowego środowiska. „Nowa filozofia” uzyskała szczególne wsparcie Sejmu RP, który 7 grudnia 2012 r. w specjalnej uchwale apelował „do wszystkich obywateli oraz instytucji publicznych o podejmowanie różnorodnych inicjatyw służących realizacji ducha i litery Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, a w szczególności o tworzenie warunków równego dostępu osób niepełnosprawnych do dóbr publicznych oraz promowanie postaw aktywizujących i włączających te osoby w główne nurty życia naszego kraju”.

Silne wsparcie Konwencja ONZ uzyskała także w dokumentach Unii Europejskiej, m.in. w niezwykle istotnym z perspektywy programowania funduszy UE 2014+ Poprawionym rozporządzeniu ogólnym Komisji Europejskiej ws. programowania pięciu funduszy polityki spójności 2014-2020. Niestety, dotychczas prezentowane dokumenty programowe strony Polskiej w ogóle nie odnoszą się do tak ważnej sprawy, jak wdrożenie zapisów Konwencji i – zdaniem organizacji pozarządowych – nie zapewniają właściwego włączenia tematyki niepełnosprawności w planowane działania nowej perspektywy.

Dlatego organizacje pozarządowe działające na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami skupione w grupie o roboczej nazwie „ON inclusion 14-20” (funkcjonującej na kanwie Grupy 12 postulatów powołanej przez OFOP) przygotowały 11 konkretnych postulatów mających zwiększyć rolę problematyki niepełnosprawności w nowej perspektywie. Możesz je poprzeć składając podpis pod tym artykułem.

Nasze postulaty dotyczą 3 wymiarów programowania nowej perspektywy:

1. Wymiar horyzontalny – należy zadbać o procedury gwarantujące szeroko rozumianą dostępność (accessibility) wszystkich projektów / produktów we wszystkich planowanych Programach Operacyjnych dla osób niepełnosprawnych z różnego rodzaju dysfunkcjami.

2. Wymiar regionalny (wspólne ramy dla Regionalnych Programów Operacyjnych) – wypracowanie systemowych, zunifikowanych rozwiązań gwarantujących dostępność i odpowiedni poziom wsparcia dla osób niepełnosprawnych na poziomie województw (Regionalne Programy Operacyjne).

3. Wymiar centralny (koncentracja środków PO WER) – alokowanie pewnej puli środków na poziomie centralnym, służących przede wszystkim wypracowaniu i testowaniu mechanizmów realnie wdrażających postanowienia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Zachęcamy organizacje do zapoznania się z dokumentem Właściwe włączanie tematyki osób z niepełnosprawnościami w programowanie funduszy UE 2014-2020 – postulaty organizacji pozarządowych zawierającym szczegółowe postulaty oraz do poparcia naszej inicjatywy.

Autorami dokumentu są:

– Agata Gawska, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo

– Piotr Kowalski, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Polski Związek Głuchych

– dr Paweł Kubicki, Szkoła Główna Handlowa

– dr Katarzyna Roszewska, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

– Zespół Rzecznictwa Fundacji SYNAPSIS, Fundacja Synapsis

– Monika Zakrzewska, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym

– Przemysław Żydok, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

W załączniku pełna treść stanowiska organizacji pozarządowych w sprawie postulatów nt. uwzględnienia kwestii niepełnosprawności w przyszłym okresie programowania 2014-2020.

 

Zapraszamy wszystkie organizacje do podpisania się pod powyższym stanowiskiem (na dole art).