Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych powstała w 2003 roku jako odpowiedź na potrzebę powołania ogólnopolskiej reprezentacji sektora obywatelskiego.
O nas
Kim jesteśmy?
Jesteśmy niezależnym, apolitycznym, działającym od 2003 roku zrzeszeniem organizacji społecznych z całej Polski.
W zrzeszonych w OFOP-ie organizacjach działa ponad 1 mln osób. Federację tworzą zarówno małe, działające lokalnie stowarzyszenia i fundacje,
jak i federacje regionalne oraz organizacje ogólnopolskie.
Wśród nas są organizacje harcerskie, strażnicze, organizacje zajmujące się ekologią, zdrowiem, pomocą charytatywną, edukacją, kulturą, rozwojem lokalnym.
Federacja ma reprezentantów w różnych zespołach eksperckich i konsultacyjnych: radach, komitetach monitorujących fundusze europejskie i polityki publiczne m.in. dot. zdrowia, ekonomii społecznej czy kultury. Prowadzi działania na poziomie międzynarodowym w ramach europejskich sieci organizacji jak. np. European Civic Forum.
OFOP jest organizatorem Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP) odbywającego się co trzy lata od 1996 roku, największego i najstarszego święta działających społecznie osób i organizacji.
Nasze wartości
Misja
Działamy w imieniu i poprzez członków na rzecz silnego trzeciego sektora.
Z preambuły Statutu OFOP:
W trosce o rozwój sektora organizacji pozarządowych w Polsce i w innych krajach Europy, o dalszy i szybszy proces jego samoorganizacji i federalizacji, pragniemy kształtować sprzyjające postawy społeczne wobec organizacji pozarządowych, budować ich rzetelny wizerunek, być jednym z rzeczników sektora, wzmacniać porozumienia branżowe i regionalne, monitorować i opiniować prawodawstwo oraz być inicjatorem zmian legislacyjnych.
Jesteśmy niezależną politycznie organizacją pozarządową, kierującą się Europejską Konwencją Praw Człowieka, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Kartą Zasad Działania Organizacji Pozarządowych, dbającą o dobro demokracji i rządów prawa w Polsce i innych krajach Europy, otwartą na współpracę partnerską z innymi środowiskami, działającą dla wzmocnienia poczucia tożsamości sektora i widzącą potrzebę silniejszej jego reprezentacji, zwłaszcza wobec administracji publicznej.
Działania opieramy na konstytucyjnych zasadach pomocniczości i dialogu społecznego oraz współdziałaniu, otwartości, solidarności i wzajemnym wspieraniu związków, stowarzyszeń, federacji i innych organizacji
pozarządowych.
Cele
Naszym celem jest tworzenie przestrzeni do dialogu obywatelskiego dotyczącego tożsamości i zasad działania organizacji społecznych, wspieranie aktywności obywatelek i obywateli zorganizowanej w formie stowarzyszeń i fundacji zarówno na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim oraz rzecznictwo interesów środowiska pozarządowego.
Nasze działania realizujemy poprzez:
- promowanie zmian legislacyjnych poprawiających warunki funkcjonowania III sektora,
- wzmacnianie rzecznictwa poprzez konsultacje wenątrzsektorowe,
- partnerstwo i współpracę z innymi środowiskami.
CELE STATUTOWE:
- Działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wzmacniania aktywnego obywatelstwa na poziomie krajowym i europejskim,
- Rozwijanie współpracy i standardów działania oraz umacnianie poczucia tożsamości środowiska organizacji pozarządowych,
- Rzecznictwo interesów organizacji pozarządowych w sprawach wspólnych dla wszystkich organizacji członkowskich,
- Kształtowanie i promowanie sprzyjających postaw społecznych wobec organizacji pozarządowych i budowanie ich rzetelnego wizerunku,
- Opiniowanie prawodawstwa przede wszystkim na szczeblu ogólnopolskim,
- Działanie na rzecz partnerskiej współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną wszystkich szczebli,
- Wspieranie działalności organizacji członkowskich,
- Prowadzenie prac na rzecz stabilności ekonomicznej organizacji pozarządowych i poszukiwania źródeł nowych środków finansowych dla organizacji pozarządowych,
- Reprezentacja organizacji pozarządowych, należących do Stowarzyszenia, wobec sektora publicznego i innych środowisk,
- Nawiązywanie współpracy i wymiana doświadczeń z partnerami zagranicznymi,
- Prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie wzmacniania umiejętności liderów organizacji pozarządowych oraz poszerzanie ich wiedzy z zakresu polityk publicznych,
- Wspieranie inicjatyw mających na celu zwiększenie dostępu do kultury i podnoszenie kompetencji kulturalnych obywateli,
- Wspieranie aktywności społecznej w obszarze kultury,
- Wspieranie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania kulturą.
Zadania
OFOP ma wpływ na kształtowanie rozwiązań prawnych i finansowych związanych z sektorem pozarządowym. Uczestniczy w tworzeniu zasad, dzięki którym środki unijne trafiają do organizacji i obywateli. Działa na rzecz jawnego, przejrzystego i odpowiedzialnego funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce oraz zachęca do podejmowania inicjatyw obywatelskich.
Na co dzień nasza praca w ramach Federacji koncentruje się wokół czterech głównych obszarów – Programów OFOP:
- integracji członków i organizacji Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP) – Program Członkowski;
- tworzenia przyjaznych warunków dla działalności społecznej i obywatelskiej poprzez
m.in. monitorowanie i postulowanie zmian w zakresie prawa i polityk publicznych – Program Rzeczniczy; - integracji europejskiej i udziału polskich organizacji pozarządowych w tym procesie – Program Europejski;
- animowanie dyskusji wokół wartości i tożsamości sektora pozarządowego oraz standardów działania organizacji społecznych – Program Tożsamość i Wartości.
ZADANIA:
- Stworzenie mechanizmów umożliwiających ocenę przestrzegania przez organizacje członkowskie standardów wynikających z istniejącej Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych.
- Zajmowanie stanowiska wobec budzących wątpliwości praktyk związanych z działalnością organizacji pozarządowych.
- Propagowanie standardów działań, w tym szczególnie dotyczących ich jakości i efektywności,w środowisku organizacji pozarządowych.
- Tworzenie warunków do wymiany zarówno doświadczeń, jak i zasobów, a także upowszechnianie sprawdzonych rozwiązań.
- Prowadzenie prac na rzecz zmian legislacyjnych istotnych dla środowisko organizacji pozarządowych.
- Zbieranie informacji dotyczących relacji trzeciego sektora z administracją publiczną, szczególnie tych, które są istotne dla praktycznej realizacji zasady pomocniczości.
- Zbieranie informacji na temat zasad i praktyk związanych z dostępnością środków finansowych dla organizacji pozarządowych.
- Inicjowanie prac na rzecz budowania rzetelnego wizerunku trzeciego sektora.
- Przygotowywanie strategii informacyjnych dotyczących sektora organizacji pozarządowych.
- Prowadzenie prac na rzecz animowania aktywności obywatelskiej.
- Rozwiązywanie konfliktów i działania mediacyjne.
Jak to się zaczęło?
Ważnym krokiem w kierunku zbudowania ogólnopolskiej reprezentacji sektora było zorganizowanie 20 lutego 2002 w Warszawie konferencji „Budowanie reprezentacji trzeciego sektora”. Organizatorami spotkania były: Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych i Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT . Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli ponad 120 sieci, koalicji, porozumień i federacji branżowych i regionalnych z całej Polski oraz dużych organizacji ogólnopolskich. Lista organizacji została opracowana na podstawie danych znajdujących się w Banku Danych KLON/JAWOR oraz informacji uzyskanych dzięki ośrodkom wsparcia Sieci SPLOT, organizacjom członkowskich WRZOS i sieci Biur Porad Obywatelskich.
W konferencji uczestniczyło około 80 osób reprezentujących ponad 60 organizacji pozarządowych z całego kraju.
Historia
Uczestnicy spotkania wraz z zaproszeniem otrzymali list „Głos w sprawie federalizacji” podpisany przez 7 organizacji infrastrukturalnych (Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, Sieć SPLOT, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Sieć Centrów Wolontariatu, Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych). Jego sygnatariusze są zgodni, iż istnieje potrzeba powołania ogólnopolskiej reprezentacji. Spotkanie 20 lutego rozpoczęło debatę na ten temat. Podczas konferencji dyskusja toczyła się wokół celów i zadań oraz struktury reprezentacji. Powołano dwie grupy robocze. Jedna zajęła się opracowaniem listy zadań i celów przyszłej reprezentacji. Druga grupa objęła organizacje, które wyraziły chęć koordynowania spotkań poświęconych federalizacji na szczeblu lokalnym. Do końca czerwca 2002 odbyły się spotkania w województwach: Podkarpackim, Wielkopolskim, Warmińsko-Mazurskim, Łódzkim, Świętokrzyskim i Podlaskim. Kolejne debaty i konferencje na ten temat zorganizowano we wrześniu, w ramach III Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Kolejna konferencja odbyła się 23 kwietnia 2002 . Uczestnicy spotkania zaakceptowali zgłoszone przez grupę roboczą propozycje brzmienia misji i celów. Dyskutowano również nad zaproponowanymi przez tę grupę 4 modelami struktury. Zdecydowano, że na ostatnią przed wakacjami konferencję przygotowane zostaną 3 (dwa formalne i jeden nieformalny) szczegółowe modele struktury uwzględniające następujące elementy:
1. Sposób głosowania
2. Strukturę zarządzania i kontroli
3. Sposób wyłaniania władz
4. Sposób realizacji celów
5. Sposób finansowania
6. Koszty
7. Skuteczność
8. Reprezentatywność
9. Wpływ poszczególnych członków na podejmowane decyzje
10. Przepływ informacji wewnątrz
11. Standardy działania
12. Na ile wzmacnia i kogo (lub osłabia) taka struktura
13. Potencjalni członkowie.
Powołano również grupę roboczą do opracowania szczegółowej listy zadań przyszłej reprezentacji.
Na konferencji 18 czerwca 2002 dyskutowano głównie nad poszczególnymi modelami struktury oraz listą zadań. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że dalsze prace powinny się skoncentrować na sprecyzowaniu jednego, sformalizowanego modelu struktury. Powstała grupa robocza, która zajęła się opracowaniem modelu struktury izbowej uwzględniającego elementy wirtualnej platformy nieformalnej. Uznano również, że dobrą okazją podsumowania dotychczasowych prac i zrobienia kolejnego kroku w budowaniu ogólnopolskiej reprezentacji organizacji pozarządowych jest wrześniowe III Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Podczas III OFIPu powołano Grupę Inicjatywną na rzecz budowania federacji organizacji pozarządowych. Przystąpiło do niej około 60 organizacji z całej Polski. Pierwsze spotkanie tej grupy odbyło się 22 września 2002. Powstała wtedy grupa robocza, która zajęła się opracowaniem statutu. 21 stycznia 2003 odbyło się spotkanie podsumowujące prace nad statutem.
Przekształciło się ono w spotkanie założycielskie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Pierwsze Walne Zgromadzenie odbyło się 6 grudnia 2003 roku.
Informacje praktyczne
Dokumenty
Poniżej znajdują się najważniejsze dokumenty regulujące i dokumentujące działalność Federacji.
Statut Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych
Preambuła
W trosce o rozwój sektora organizacji pozarządowych w Polsce i w innych krajach Europy, o dalszy i szybszy proces jego samoorganizacji i federalizacji, pragniemy kształtować sprzyjające postawy społeczne wobec organizacji pozarządowych, budować ich rzetelny wizerunek, być jednym z rzeczników sektora, wzmacniać porozumienia branżowe i regionalne, monitorować i opiniować prawodawstwo oraz być inicjatorem zmian legislacyjnych.
Jesteśmy niezależną politycznie organizacją pozarządową kierującą się Europejską Konwencją Praw Człowieka, Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Kartą Zasad Działania Organizacji Pozarządowych, dbającą o dobro demokracji i rządów prawa w Polsce i innych krajach Europy, otwartą na współpracę partnerską z innymi środowiskami, działającą dla wzmocnienia poczucia tożsamości sektora i widzącą potrzebę silniejszej jego reprezentacji, zwłaszcza wobec administracji publicznej.
Działania opieramy na konstytucyjnych zasadach pomocniczości i dialogu społecznego oraz współdziałaniu, otwartości, solidarności i wzajemnym wspieraniu związków, stowarzyszeń, federacji i innych organizacji pozarządowych.
Rozdział 1
Postanowienia ogólne i słownik pojęć
§ 1
1. Ogólnopolski związek stowarzyszeń pod nazwą Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, zwany dalej OFOP, zrzesza – na prawach członków zwyczajnych, zwanych również organizacjami członkowskimi – organizacje
pozarządowe mające zdolność zrzeszania się w związkach stowarzyszeń, z wyłączeniem podmiotów wskazanych w § 7 ust. 2 niniejszego Statutu, zwanego dalej Statutem OFOP.
2. Na prawach członków wspierających oraz honorowych i na zasadach określonych w dalszej części Statutu OFOP, OFOP zrzesza także osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
3. Siedzibą OFOP jest Warszawa.
4. OFOP jest ogólnopolską strukturą, która działa przy zachowaniu zasad dobrowolności, równouprawnienia i otwartości. Przystąpienie do OFOP nie narusza samodzielności organizacji członkowskich.
5. OFOP reprezentuje wyłącznie swoje organizacje członkowskie.
6. Terenem działania OFOP jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania swoich celów OFOP może prowadzić działalność również poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
7. Dla realizacji swych celów OFOP może powoływać wewnętrzne jednostki organizacyjne, lecz nie terenowe jednostki organizacyjne, o których mowa w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. OFOP może zgodnie z właściwymi przepisami prawa tworzyć inne osoby prawne, jak i przystępować do nich, w szczególności zaś może współtworzyć lub przystępować do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach statutowych lub podmiotów zrzeszających organizacje pozarządowe.
8. OFOP kieruje się co do zasady jawnością swoich działań na zewnątrz oraz pełną jawnością działalności wobec członków. Wyłączenie powyższej jawności następuje ze względu na prawo powszechnie obowiązujące, ochronę interesu OFOP, w szczególności w przypadku sytuacji spornych lub poprzez wyłączenie jawności przez zapisy Statutu OFOP.
9. Ilekroć w Statucie OFOP jest mowa o:
1) Karcie Zasad Działania Organizacji Pozarządowych – rozumie się przez to Kartę Zasad Działania Organizacji Pozarządowych przyjętą przez Walne Zebranie OFOP w dn. 28 maja 2010 r. i dostępną na stronie internetowej
OFOP;
2) Karcie Praw Podstawowych – rozumie się przez to zbiór fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000 r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei w imieniu trzech organów Unii Europejskiej: Parlamentu, Rady UE oraz Komisji, powtórnie, z pewnymi poprawkami, podpisany przez przewodniczących tych organów podczas szczytu w Lizbonie 12 grudnia 2007 r. Moc wiążąca dokumentu
została mu nadana przez traktat lizboński podpisany 13 grudnia 2007 roku, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 r.;
3) Organizacji pozarządowej – rozumie się przez to organizację pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
4) Organizacji członkowskiej – rozumie się przez to członka zwyczajnego OFOP;
5) Osobie reprezentującej organizację członkowską – rozumie się przez to osobę fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, pisemnie upoważnioną do reprezentowania organizacji członkowskiej w OFOP;
6) Członku OFOP – rozumie się przez to organizację członkowską OFOP, członka wspierającego OFOP i członka honorowego OFOP;
7) Deklaracji programowej OFOP – rozumie się przez to przyjęte w drodze uchwały Walnego Zebrania OFOP główne kierunki działania OFOP w perspektywie wieloletniej;
8) Strategii OFOP – rozumie się przez to przyjęte w drodze uchwały Zarządu OFOP uszczegółowienie jednego lub kilku kierunków działania OFOP w perspektywie wieloletniej;
9) Planie OFOP – rozumie się przez to przyjęte w drodze uchwały Zarządu OFOP uszczegółowienie jednego z kierunków wskazanych w strategii OFOP w perspektywie co najmniej rocznej;
10) Komisji OFOP – rozumie się przez to statutowe ciało OFOP złożone przede wszystkim z osób reprezentujących organizacje członkowskie, działające w oparciu o regulamin wewnętrzny i powoływane uchwałą Walnego Zebrania
OFOP. Cel Komisji OFOP to w szczególności systematyczna praca nad zagadnieniami ważnymi dla wewnętrznych spraw OFOP i przedstawianie rezultatów tej pracy Walnemu Zebraniu OFOP. Bardziej szczegółowe regulacje
dotyczące Komisji OFOP opisane są w dalszych częściach Statutu OFOP;
11) Zespole OFOP – rozumie się przez to statutowe ciało OFOP złożone z co najmniej trzech organizacji członkowskich, działające w oparciu o regulamin wewnętrzny i powoływane na wniosek osób reprezentujących tychże organizacje członkowskie w drodze uchwały Zarządu OFOP. Cel Zespołu OFOP to w szczególności systematyczna praca nad zagadnieniami ważnymi dla realizacji celów statutowych OFOP, w tym opracowywanie Stanowisk OFOP. Bardziej szczegółowe regulacje dotyczące Zespołu OFOP opisane są w dalszych częściach Statutu OFOP;
12) Stanowisku OFOP – rozumie się przez to przyjęte w drodze uchwały Zarządu OFOP i publicznie dostępne co najmniej na stronie internetowej OFOP stanowisko w bieżących sprawach o istotnym znaczeniu dla organizacji członkowskich, stanowiące jedno z narzędzi rzeczniczych OFOP;
13) Biurze OFOP – rozumie się przez to biuro znajdujące się pod aktualnym adresem OFOP;
14) Stronie internetowej OFOP – rozumie się przez to serwis internetowy prowadzony pod adresem www.ofop.eu;
15) Adresie e-mail OFOP – rozumie się przez to adres [email protected].
Rozdział 2
Cele, sposoby ich realizacji, zakres nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego
§ 2
Celem OFOP jest:
1) upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji i rozwój oraz pobudzanie świadomości obywatelskiej,
2) działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
3) działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
4) działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1-32a tej ustawy,
5) działalności na rzecz podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej,
6) promocja i organizacja wolontariatu,
7) zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa,
8) edukacja i wychowanie,
9) działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
10) ochrona i promocja zdrowia,
11) ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego,
12) kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
13) działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
14) działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
15) działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
16) działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych,
17) działalność na rzecz integracji cudzoziemców.
§ 3
OFOP realizuje swoje cele w następujący sposób:
1) monitorowanie i opiniowanie prawa oraz sposobów realizacji prawa dotyczącego przede wszystkim działalności organizacji pozarządowych, w szczególności na szczeblu krajowym i europejskim,
2) monitorowanie i opiniowanie sposobu wydatkowania środków publicznych na rzecz organizacji pozarządowych, w tym środków ze źródeł europejskich,
3) rzecznictwo interesów organizacji pozarządowych w sprawach wspólnych dla wszystkich organizacji członkowskich, w tym prowadzenie prac na rzecz regulacji prawnych i innych rozwiązań istotnych dla organizacji pozarządowych,
4) zbieranie i upowszechnianie informacji dotyczących relacji organizacji pozarządowych z administracją publiczną, szczególnie tych, które są istotne dla praktycznej realizacji zasady pomocniczości,
5) zbieranie i upowszechnianie informacji na temat zasad i praktyk związanych z dostępnością środków finansowych dla organizacji pozarządowych,
6) wyrażanie stanowisk wobec praktyk związanych z działalnością organizacji pozarządowych,
7) prowadzenie prac na rzecz stabilności ekonomicznej organizacji pozarządowych i poszukiwania źródeł nowych środków finansowych dla organizacji pozarządowych,
8) inicjowanie i animowanie aktywności obywatelskiej,
9) upowszechnianie wiedzy o sektorze organizacji pozarządowych i jego historii,
10) organizowanie szkoleń, spotkań, konferencji i prowadzenie innych działań mających na celu wzmocnienie organizacji pozarządowych,
11) wspieranie działalności organizacji członkowskich,
12) reprezentowanie organizacji członkowskich wobec sektora administracji publicznej wszystkich szczebli i innych środowisk,
13) przekazywanie dotacji na rzecz organizacji członkowskich, a także innych organizacji pozarządowych, na zasadach określonych każdorazowo przez Zarząd OFOP,
14) prowadzenie działań mediacyjnych,
15) rozwijanie współpracy i standardów działania oraz umacnianie poczucia tożsamości sektora organizacji pozarządowych,
16) działanie na rzecz partnerskiej współpracy organizacji pozarządowych oraz organizacji pozarządowych z administracją publiczną wszystkich szczebli,
17) nawiązywanie współpracy i wymiana doświadczeń z partnerami zagranicznymi,
18) dbałość o przestrzeganie przez organizacje członkowskie standardów wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz standardów wynikających z ustalonych przez OFOP zasad przyjętych uchwałą Walnego Zebrania OFOP, w szczególności Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych i propagowanie tych standardów wśród organizacji pozarządowych,
19) kształtowanie i promowanie sprzyjających postaw społecznych wobec organizacji pozarządowych i budowanie ich rzetelnego wizerunku,
20) wzmacnianie umiejętności liderów organizacji pozarządowych oraz poszerzanie ich wiedzy z zakresu polityk publicznych,
21) prowadzenie i wspieranie inicjatyw mających na celu zwiększenie dostępu do kultury i podnoszenie kompetencji kulturalnych obywateli oraz wspieranie aktywności społecznej w obszarze kultury,
22) prowadzenie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania kulturą,
23) prowadzenie i wspieranie inicjatyw ekologicznych,
24) prowadzenie i wspieranie inicjatyw na rzecz środowisk osób z niepełnosprawnościami,
25) prowadzenie i wspieranie inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i mających na celu włączenie społeczne.
§ 4
W formie statutowej, nieodpłatnej działalności pożytku publicznego oraz statutowej, odpłatnej działalności pożytku publicznego OFOP może prowadzić wszystkie działania z § 3 dla realizacji celów z § 2.
§ 5
W formie statutowej, odpłatnej działalności pożytku publicznego OFOP może również prowadzić sprzedaż przedmiotów darowizn, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Rozdział 3
Członkowie OFOP, ich prawa i obowiązki
§ 6
Członkowie OFOP dzielą się na:
1) członków zwyczajnych OFOP, zwanych też organizacjami członkowskimi OFOP,
2) członków wspierających OFOP,
3) członków honorowych OFOP.
§ 7
1. Członkiem zwyczajnym OFOP może być organizacja pozarządowa mająca zdolność zrzeszania się w związkach stowarzyszeń, z wyłączeniem podmiotów wskazanych w ust. 2, która złoży pisemną deklarację przystąpienia do OFOP, zobowiąże się do przestrzegania Statutu OFOP, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej i Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych oraz zostanie przyjęta w poczet organizacji członkowskich OFOP uchwałą Zarządu OFOP.
2. Członkiem zwyczajnym OFOP nie może być:
1) partia polityczna,
2) europejska partia polityczna,
3) fundacja utworzona przez partię polityczną,
4) europejska fundacja polityczna,
5) osoba prawna i jednostka organizacyjna działająca na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,
6) osoba prawna i jednostka organizacyjna działająca na podstawie przepisów o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania,
7) związek zawodowy,
8) samorząd zawodowy,
9) organizacja pracodawców,
10) stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego.
3. Członek zwyczajny OFOP jest reprezentowany przez pisemnie upoważnioną do tego osobę fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, zwaną osobą reprezentującą organizację członkowską. Osoba fizyczna może reprezentować wyłącznie jeden podmiot prawny – jednego członka zwyczajnego OFOP. Osoba reprezentująca wskazywana jest zgodnie z zasadą reprezentacji organizacji członkowskiej w formie dokumentowej.
4. Każdy członek zwyczajny OFOP ma prawo do zmiany osoby reprezentujące organizację członkowską w dowolnym terminie zgodnie z zasadą reprezentacji organizacji członkowskiej. Informacja o zmianie powinna zostać przekazana
do OFOP w formie mailowej.
5. Osoba reprezentująca organizację członkowską wchodząca w skład Zarządu OFOP lub w skład Komisji Rewizyjnej OFOP przestaje pełnić swoją funkcję w przypadku cofnięcia upoważnienia przez organizację członkowską, którą reprezentuje w OFOP.
§ 8
1. Przyjęcie członka zwyczajnego do OFOP następuje na pisemny wniosek zainteresowanej organizacji poparty dwoma rekomendacjami organizacji członkowskich OFOP lub zaproszeniem skierowanym przez Zarząd OFOP – w drodze uchwały Zarządu OFOP.
2. Zarząd OFOP może zwrócić się do organizacji członkowskich OFOP o zaopiniowanie wniosku złożonego przez organizację zainteresowaną wstąpieniem do OFOP. Opinia nie ma charakteru wiążącego.
3. Zarząd OFOP pisemnie uzasadnia odmowę przyjęcia organizacji w poczet członków OFOP.
4. Od uchwały Zarządu OFOP zainteresowanej organizacji przysługuje odwołanie do najbliższego Walnego Zebrania OFOP.
5. Odwołanie składa się za pośrednictwem Zarządu OFOP na adres e-mail OFOP w terminie 30 dni od dnia wysłania informacji o odmowie przyjęcia organizacji w poczet członków OFOP.
§ 9
1. Każdy członek zwyczajny OFOP ma jeden głos.
2. Członkowie zwyczajni OFOP mają następujące prawa:
1) czynne i bierne prawo wyborcze do władz OFOP,
2) prawo uczestniczenia w spotkaniach, wydarzeniach i innych działaniach wynikających z realizacji celów statutowych OFOP,
3) zgłaszanie wniosków do władz OFOP,
4) zgłaszanie kandydatów do władz,
5) zgłaszanie propozycji stanowisk OFOP do władz OFOP.
3. Członkowie zwyczajni zobowiązani są do:
1) brania czynnego udziału w realizacji celów statutowych OFOP,
2) przestrzegania postanowień niniejszego Statutu OFOP i uchwał władz OFOP,
3) regularnego opłacania składek członkowskich, w wysokości i w sposób określony przez Walne Zebranie OFOP,
4) dbałości o dobre imię OFOP oraz o wzrost jego roli i znaczenia.
§ 10
Zarząd OFOP ma prawo żądać od organizacji członkowskiej OFOP przedstawienia rocznego sprawozdania z działalności organizacji członkowskiej OFOP. Żądanie powinno być pisemnie uzasadnione.
§ 11
1. Członkiem wspierającym OFOP może zostać osoba fizyczna i prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, z wyłączeniem podmiotów wskazanych w § 7 ust. 2 Statutu OFOP, w tym także mająca miejsce
zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która uznaje Statut OFOP, zadeklaruje pomoc merytoryczną, rzeczową lub finansową dla OFOP oraz zostanie przyjęta w poczet organizacji wspierających OFOP
uchwałą Zarządu OFOP.
2. Uchwałę o przyjęciu podejmuje Zarząd OFOP na wniosek zainteresowanego. W razie odmowy przyjęcia członka wspierającego stosuje się odpowiednio § 8 ust. 4 i 5 Statutu OFOP.
§ 12
1. Członkowie wspierający OFOP mają prawo:
1) uczestniczenia w spotkaniach, wydarzeniach i innych działaniach wynikających z realizacji celów statutowych OFOP,
2) zgłaszania wniosków do władz OFOP,
3) udziału z głosem doradczym w Walnym Zebraniu OFOP.
2. Członkowie wspierający zobowiązani są do:
1) brania czynnego udziału w realizacji celów statutowych OFOP,
2) przestrzegania postanowień niniejszego Statutu OFOP i uchwał władz OFOP,
3) wywiązywania się z zadeklarowanej pomocy merytorycznej, rzeczowej lub finansowej dla OFOP,
4) dbałości o dobre imię OFOP oraz wzrost jego roli i znaczenia.
§ 13
1. Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna i prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, z wyłączeniem podmiotów wskazanych w § 7 ust. 2 Statutu OFOP, w tym także mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która szczególnie zasłużyła się dla OFOP.
2. Nadanie członkostwa honorowego następuje uchwałą Walnego Zebrania OFOP na uzasadniony wniosek Zarządu OFOP lub na podstawie uzasadnionego wniosku organizacji członkowskiej OFOP złożonego za pośrednictwem Zarządu OFOP.
3. Członkostwo honorowe nadawane jest za zgodą danej osoby fizycznej lub prawnej. O zgodę występuje Zarząd OFOP po uprzednim porozumieniu z członkami honorowymi.
§ 14
Członkowie honorowi OFOP mają prawo:
1) uczestniczenia w spotkaniach, wydarzeniach i innych działaniach wynikających z realizacji celów statutowych OFOP,
2) zgłaszania wniosków do władz OFOP,
3) udziału z głosem doradczym w Walnym Zebraniu OFOP.
§ 15
Ustanie członkostwa następuje wskutek:
1) rozwiązania organizacji członkowskiej OFOP lub utraty osobowości prawnej z innego powodu – ze skutkiem natychmiastowym,
2) śmierci osoby fizycznej będącej członkiem wspierającym lub honorowym,
3) wystąpienia z OFOP, jeżeli zostało złożone na piśmie przez uprawniony organ organizacji członkowskiej OFOP,
4) wykluczenia z OFOP.
§ 16
1. Wykluczenie członka OFOP może nastąpić ze względu na:
1) niewywiązywanie się z przyjętych obowiązków statutowych, a w szczególności nieterminowego opłacania składek,
2) naruszanie postanowień Statutu lub uchwał Walnego Zebrania OFOP,
3) działanie na szkodę OFOP,
4) niegodne działanie podważające autorytet OFOP i wizerunek sektora organizacji pozarządowych,
5) stwierdzenie potencjalnego lub realnego konfliktu interesów niedającego się usunąć lub stwarzającego duże zagrożenie dla działań OFOP.
2. Wykluczenie członka OFOP następuje w drodze uchwały Zarządu OFOP.
3. Wykluczony członek OFOP ma prawo odwołania od wykluczającej uchwały Zarządu OFOP do najbliższego Walnego Zebrania OFOP za pośrednictwem Zarządu OFOP w terminie 30 dni od daty otrzymania uchwały o wykluczeniu.
4. Uchwała Walnego Zebrania OFOP jest ostateczna.
Rozdział 4
Władze OFOP
§ 17
Władzami OFOP są:
1) Walne Zebranie, zwane Walnym Zebraniem OFOP,
2) Zarząd, zwany Zarządem OFOP,
3) Komisja Rewizyjna, zwana Komisją Rewizyjną OFOP.
§ 18
Walne Zebranie OFOP może być:
1) zwyczajne,
2) nadzwyczajne.
§ 19
1. Zwyczajne Walne Zebranie OFOP zwoływane jest nie rzadziej niż raz na rok przez Zarząd OFOP. W przypadku niezwołania Walnego Zebrania OFOP przez Zarząd OFOP w danym roku, Komisja Rewizyjna OFOP informuje o tym
organ nadzoru.
2. Zawiadomienie o terminie i projekcie porządku Walnego Zebrania OFOP wysyłane jest na co najmniej 21 dni przed planowanym terminem Walnego Zebrania OFOP.
§ 20
1. Nadzwyczajne Walne Zebranie OFOP może zostać zwołane z ważnych powodów przez Zarząd OFOP.
2. Zarząd OFOP jest zobowiązany zwołać nadzwyczajne Walne Zebranie OFOP na wniosek co najmniej 1/3 członków zwyczajnych OFOP lub na wniosek Komisji Rewizyjnej OFOP.
3. Nadzwyczajne Walne Zebranie OFOP może rozpatrywać wyłącznie sprawy, dla których rozpatrzenia zostało zwołane.
4. Zawiadomienie o terminie nadzwyczajnego Walnego Zebrania OFOP wysyłane jest na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem Walnego Zebrania OFOP.
§ 21
1. O zwołaniu Walnego Zebrania OFOP informuje się na oficjalnej stronie internetowej OFOP oraz pocztą elektroniczną na adres e-mail widniejący w bazie danych organizacji członkowskich OFOP prowadzonej przez biuro OFOP lub listem poleconym na adres siedziby organizacji członkowskiej OFOP na pisemną prośbę organizacji członkowskiej OFOP.
2. Organizacje członkowskie OFOP mają prawo wglądu w swoje dane zawarte w bazie danych prowadzonej przez biuro OFOP oraz żądania ich aktualizacji. Jednocześnie organizacje członkowskie zobowiązane są bez zbędnej zwłoki informować biuro OFOP o każdorazowej zmianie adresu siedziby lub adresu e-mail lub innych danych kontaktowych osoby reprezentującej organizację członkowską w OFOP.
3. Walne Zebranie OFOP i głosowanie na tym zebraniu może odbyć się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. O takim sposobie przeprowadzenia Walnego Zebrania OFOP członkowie zwyczajni OFOP informowani są w zawiadomieniu o zwołaniu Walnego Zebrania OFOP. Zawiadomienie zawiera wówczas dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu.
4. Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na posiedzeniach Walnego Zebrania OFOP odbywa się przy zapewnieniu co najmniej:
1) transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której wszyscy obecni mogą wypowiadać się w toku obrad,
3) wykonywania osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku posiedzenia.
§ 22
Walne Zebranie OFOP jest prawomocne, jeżeli zostało zwołane zgodnie ze Statutem OFOP.
§ 23
1. W Walnym Zebraniu OFOP z głosem stanowiącym uczestniczą członkowie zwyczajni OFOP, reprezentowani przez osobę reprezentującą organizację członkowską.
2. W przypadkach losowych, gdy osoba reprezentująca organizację członkowską nie może uczestniczyć w Walnym Zebraniu OFOP, może upoważnić do uczestniczenia swojego/swoją zastępcę/zastępczynię z organizacji członkowskiej. Upoważnienie powinno być podpisane podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym i przesłane mailowo.
§ 24
Członkowie wspierający i honorowi a także Dyrektor OFOP oraz zaproszeni goście uczestniczą w Walnym Zebraniu OFOP z głosem doradczym, o ile nie są osobą reprezentująca organizację członkowską OFOP.
§ 25
Do kompetencji Walnego Zebrania OFOP należy:
1) dokonywanie zmian w Statucie OFOP,
2) uchwalanie celów strategicznych OFOP,
3) uchwalanie regulaminu pracy Walnego Zebrania OFOP,
4) wybór Zarządu OFOP, Prezesa Zarządu OFOP i Komisji Rewizyjnej OFOP, w głosowaniu jawnym lub tajnym – według woli uprawnionych,
5) uchwalenie sprawozdania finansowego rocznego OFOP,
6) uchwalenie sprawozdania merytorycznego OFOP,
7) udzielanie, na wniosek Komisji Rewizyjnej OFOP, absolutorium dla Zarządu OFOP,
8) powoływanie komisji OFOP i innych ciał eksperckich,
9) uchwalanie wysokości składek członkowskich,
10) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu OFOP,
11) uchwalenie Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych,
12) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu OFOP,
13) nadawanie tytułu członka honorowego OFOP,
14) podejmowanie uchwał w sprawach należących do kompetencji innych organów OFOP do momentu wyboru tych organów,
15) inne sprawy nie zastrzeżone do kompetencji innych organów OFOP.
§ 26
1. Wnioski na Walnym Zebraniu OFOP mogą zgłaszać osoby reprezentujące organizacje członkowskie OFOP.
2. Wnioski składane są do Przewodniczącego Walnego Zebrania OFOP.
3. Uchwały Walnego Zebrania OFOP podejmowane są zwykłą większością głosów.
§ 27
Obradami Walnego Zebrania OFOP kieruje Przewodniczący Walnego Zebrania OFOP wybrany na początku obrad zwykłą większością głosów. Do momentu wyboru Przewodniczącego Walnego Zebrania OFOP, obradami kieruje Prezes Zarządu OFOP, a w przypadku jego nieobecności inny członek Zarządu OFOP wskazany uchwałą przez Zarząd OFOP.
§ 28
1. Dla ważności uchwał podejmowanych przez Walne Zebranie OFOP w pierwszym terminie konieczna jest obecność co najmniej połowy wszystkich członków zwyczajnych OFOP.
2. Jeżeli w pierwszym terminie w Walnym Zebraniu OFOP nie uczestniczy co najmniej połowa członków zwyczajnych OFOP, wówczas uchwały podjęte większością głosów w drugim terminie mają moc obowiązującą bez względu na ilość obecnych członków zwyczajnych OFOP.
3. Drugi termin Walnego Zebrania OFOP może być wyznaczony w tym samym dniu.
4. O drugim terminie Walnego Zebrania OFOP członkowie zwyczajni OFOP powinni być poinformowani w zawiadomieniu o zwołaniu Walnego Zebrania OFOP.
5. Z obrad Walnego Zebrania OFOP sporządza się protokół, podpisany przez Przewodniczącego i Protokolanta Walnego Zebrania OFOP.
§ 29
1. Zarząd OFOP składa się z 6 członków, w tym Prezesa, wybieranych przez Walne Zebranie OFOP na okres czterech lat spośród osób reprezentujących organizacje członkowskie OFOP. Co 2 lata powoływana jest połowa składu
Zarządu OFOP. Dana osoba może być członkiem Zarządu OFOP więcej niż jedną kadencję.
2. Wybór Prezesa następuje w odrębnym głosowaniu zwykłą większością głosów.
3. Prezes wybierany jest przez Walne Zebranie OFOP spośród osób uprzednio wybranych do Zarządu OFOP.
4. Członkowie Zarządu OFOP wybierają ze swojego grona dwóch Wiceprezesów OFOP.
5. Członkiem Zarządu OFOP nie może zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 30
1. Wybory członków Zarządu OFOP odbywają się według następujących zasad:
1) Każdy członek zwyczajny, biorący udział w Walnym Zebraniu OFOP ma do dyspozycji trzy głosy,
2) Na jednego kandydata można oddać nie więcej niż jeden głos,
3) Uczestnicy Walnego Zebrania OFOP nie są zobowiązani do oddania wszystkich głosów.
2. Wybór członków Zarządu OFOP odbywa się zwykłą większością głosów.
3. Za wybranych do Zarządu OFOP uważa się tych kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów.
4. W przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej kandydatów jednakowej liczby głosów, gdy nieobsadzonych miejsc w Zarządzie OFOP pozostało mniej niż liczba tych kandydatów, głosowanie na nich odbywa się ponownie.
§ 31
1. Posiedzenia Zarządu OFOP odbywają się co najmniej cztery razy w roku. Posiedzenia Zarządu OFOP zwołują Prezes OFOP lub Wiceprezes OFOP.
2. Posiedzenie Zarządu OFOP musi zostać zwołane na wniosek co najmniej 1/3 członków Zarządu OFOP, Komisji Rewizyjnej OFOP lub Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OFOP.
3. W posiedzeniach Zarządu OFOP uczestniczy Dyrektor OFOP z głosem doradczym.
4. Członkowie Komisji Rewizyjnej OFOP mogą uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu OFOP z głosem doradczym, jeżeli wystąpią z odpowiednim wnioskiem do Zarządu OFOP.
5. W posiedzeniach Zarządu OFOP mogą brać udział z głosem doradczym zaproszeni goście, członkowie Komisji OFOP, Zespołów OFOP i innych ciał eksperckich.
6. Posiedzenie Zarządu OFOP i głosowanie na tym posiedzeniu może odbyć się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. O takim sposobie przeprowadzenia posiedzenia Zarządu OFOP członkowie Zarządu OFOP informowani są w zawiadomieniu o zwołaniu Zarządu OFOP. Zawiadomienie zawiera wówczas dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu.
7. Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na posiedzeniach Zarządu OFOP odbywa się przy zapewnieniu co najmniej:
1) transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której wszyscy obecni mogą wypowiadać się w toku obrad,
3) wykonywania osobiście prawa głosu w toku posiedzenia.
8. Tryb zwoływania posiedzeń i pracy Zarządu OFOP ustala regulamin pracy Zarządu OFOP.
9. Posiedzenie Zarządu OFOP jest prawomocne, jeżeli zostało zwołane zgodnie z regulaminem i bierze w nim udział więcej niż połowa członków Zarządu OFOP.
§ 32
1. Zarząd OFOP odpowiada przed Walnym Zebraniem OFOP oraz kontrolującą go Komisją Rewizyjną OFOP za realizację celów statutowych OFOP, prowadzenie działalności OFOP oraz gospodarki majątkiem OFOP w sposób
rzetelny, celowy, gospodarny, zgodny ze standardami należytej staranności, niniejszym Statutem, aktami wewnętrznymi OFOP oraz prawem powszechnie obowiązującym.
2. Każdy z członków Zarządu OFOP uzyskuje absolutorium za dany rok sprawozdawczy działalności OFOP z samego faktu zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz merytorycznego OFOP przez Walne Zebranie OFOP. Absolutorium oznacza pozytywną ocenę działań członków Zarządu OFOP na gruncie wymagań z ust. 1.
§ 33
Do kompetencji Zarządu OFOP należy:
1) kierowanie bieżącymi sprawami OFOP,
2) zarządzanie majątkiem i dbanie o stabilność finansową,
3) zaciąganie zobowiązań majątkowych,
4) uchwalanie stanowisk w sprawach o istotnym znaczeniu dla OFOP i jego członków,
5) powoływanie – na wniosek co najmniej 3 członków zwyczajnych – Zespołów OFOP działających na podstawie własnego regulaminu zaakceptowanego przez Zarząd OFOP,
6) reprezentacja OFOP na zewnątrz,
7) uchwalanie regulaminu pracy Zarządu OFOP, który podlega zaopiniowaniu przez Komisję Rewizyjną OFOP,
8) przyjmowanie nowych członków,
9) zatrudnianie Dyrektora,
10) inne sprawy określone w Statucie OFOP,
11) podejmowanie decyzji w sprawie statusu organizacji pożytku publicznego, w tym decyzji w sprawie ubiegania się o ten status oraz ewentualnej rezygnacji ze statusu,
12) podejmowanie decyzji w sprawie statusu przedsiębiorstwa społecznego, w tym decyzji w sprawie ubiegania się o ten status oraz ewentualnej rezygnacji ze statusu,
13) w przypadku posiadania statusu przedsiębiorstwa społecznego – sporządzanie rocznych sprawozdań, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej,
14) uchwalanie Strategii OFOP,
15) uchwalanie Planów OFOP,
16) ustanawianie nagród i wyróżnień dla osób fizycznych i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych zasłużonych dla OFOP lub realizujących cele statutowe OFOP,
17) interpretacja zapisów Statutu OFOP.
§ 34
1. Członkowie Zarządu mają możliwość otrzymywania wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją. Członkowie zarządu muszą być równo traktowani w zakresie wynagradzania za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją.
2. Uchwały Zarządu OFOP podejmowane są zwykłą większością głosów.
3. Uchwały Zarządu OFOP podlegają zaprotokołowaniu. Protokół podpisywany jest przez jednego z członków Zarządu OFOP.
§ 35
1. W przypadku ustąpienia Prezesa OFOP na własną prośbę lub w sytuacji przewidzianej w § 7 ust. 5, Zarząd OFOP uchwałą wskazuje jednego z Wiceprezesów do pełnienia obowiązków Prezesa do czasu najbliższego Walnego Zebrania, które wybierze nowego Prezesa w trybie określonym w § 30.
2. W przypadku rezygnacji członka Zarządu OFOP z pełnienia funkcji Zarząd OFOP może uzupełnić swój skład przez kooptację osoby, będącej reprezentantem członka zwyczajnego OFOP.
3. Uchwała Zarządu OFOP w sprawie kooptacji członków Zarządu OFOP w związku z rezygnacją osób uprzednio pełniących te funkcje podlega obowiązkowemu zatwierdzeniu przez najbliższe Walne Zebranie OFOP.
4. W drodze kooptacji nie może zostać powołana więcej niż 1/3 członków Zarządu OFOP.
§ 36
1. Zarząd OFOP zatrudnia Dyrektora OFOP.
2. Do zadań Dyrektora OFOP należy:
1) organizacja pracy biura OFOP, przygotowywanie posiedzeń Walnego Zebrania OFOP, Zarządu OFOP oraz współudział w realizacji podjętych uchwał,
2) kierowanie pracą biura OFOP i zatrudnionego personelu,
3) wykonywanie zadań zlecanych przez Zarząd OFOP,
4) podejmowanie decyzji i wykonywanie zadań wynikających z udzielonych pełnomocnictw Zarządu OFOP,
5) inne sprawy określone w przepisach odrębnych niniejszego Statutu OFOP i w regulaminie pracy Zarządu OFOP.
§ 37
1. Komisja Rewizyjna OFOP składa się z trzech osób wybieranych przez Walne Zebranie OFOP na okres trzech lat spośród przedstawicieli członków zwyczajnych OFOP. Komisja Rewizyjna OFOP wybiera ze swojego grona Przewodniczącego.
2. Do wyboru członków Komisji Rewizyjnej OFOP odpowiednio stosuje się procedurę dotyczącą wyboru członków Zarządu OFOP, o której mowa w par. 30.
3. Komisja Rewizyjna OFOP podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji Rewizyjnej OFOP. W razie równego stosunku głosów decyduje głos Przewodniczącego.
4. Posiedzenie Komisji Rewizyjnej OFOP i głosowanie na tym posiedzeniu może odbyć się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. O takim sposobie przeprowadzenia posiedzenia Komisji Rewizyjnej OFOP członkowie Komisji Rewizyjnej OFOP informowani są w zawiadomieniu o zwołaniu Komisji Rewizyjnej OFOP. Zawiadomienie zawiera wówczas dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu.
5. Wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach na posiedzeniach Komisji Rewizyjnej OFOP odbywa się przy zapewnieniu co najmniej:
1) transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której wszyscy obecni mogą wypowiadać się w toku obrad,
3) wykonywania osobiście prawa głosu w toku posiedzenia.
§ 38
1. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej OFOP należy wykonywanie zgodnie z obowiązującym prawem funkcji nadzoru i kontroli OFOP, w tym:
1) badanie gospodarki finansowej oraz rachunkowości OFOP,
2) kontrolowanie zgodności działalności Zarządu OFOP i Dyrektora OFOP ze Statutem OFOP i przepisami powszechnie obowiązującymi,
3) podejmowanie innych spraw określonych w niniejszym Statucie OFOP oraz w regulaminie pracy Komisji Rewizyjnej OFOP,
4) wybór podmiotu prowadzącego audyt działania OFOP,
5) opiniowanie regulaminu pracy Zarządu OFOP.
2. Tryb swojej pracy Komisja Rewizyjna OFOP określa w uchwalonym przez siebie regulaminie pracy Komisji Rewizyjnej OFOP.
3. W przypadku rezygnacji członka Komisji Rewizyjnej OFOP z pełnionej funkcji lub w sytuacji przewidzianej w § 7 ust. 5, stosuje się odpowiednio procedurę dotyczącą kooptacji członków Zarządu OFOP, o której mowa w § 35.
4. Członkowie Komisji Rewizyjnej OFOP:
1) nie mogą być członkami Zarządu OFOP ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
2) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
3) mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni,
4) nie mogą być zatrudnieni na stanowisku Dyrektora OFOP, ani pozostawać z nim w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
§ 39
1. W przypadku podjęcia uchwały o ubieganiu się o status przedsiębiorstwa społecznego i posiadania statusu przedsiębiorstwa społecznego tworzy się Radę Pracowniczą OFOP.
2. Rada Pracownicza OFOP jest organem konsultacyjno-doradczym.
3. W skład Rady Pracowniczej OFOP wchodzą wszystkie osoby zatrudnione w OFOP.
4. Do kompetencji Rady Pracowniczej OFOP należy w szczególności:
1) zapoznawanie się nie rzadziej niż raz w roku z wynikami działalności OFOP oraz wyrażanie opinii w tym zakresie,
2) opiniowanie regulaminu pracy lub zasad organizacji pracy ustalanych przez OFOP oraz proponowanych zmian w tym zakresie,
3) opiniowanie planowanych działań OFOP, w tym na rzecz reintegracji społecznej i zawodowej.
§ 40
1. OFOP jest reprezentowany na zewnątrz przez dwóch członków Zarządu OFOP działających łącznie, w tym Prezesa lub jednego z Wiceprezesów.
2. Zarząd OFOP może upoważnić Dyrektora OFOP do reprezentowania OFOP w określonym zakresie, w szczególności w sprawach bieżącego zarządu majątkiem oraz sprawach pracowniczych.
Rozdział 5
Majątek OFOP
§ 41
1. Majątek OFOP stanowią nieruchomości, ruchomości, prawa majątkowe oraz fundusze.
2. Źródłami powstania majątku OFOP są:
1) składki członkowskie,
2) dochody z majątku OFOP,
3) dotacje, subwencje z budżetu państwa i budżetów samorządowych, darowizny, zapisy i spadki oraz zbiórki
publiczne,
4) wpływy z działalności statutowej i gospodarczej,
5) wpływy z 1,5% podatku PIT.
§ 42
1. OFOP nie przeznacza zysku albo nadwyżki bilansowej uzyskanych z wykonywanej działalności do podziału między swoich członków i osoby zatrudnione.
2. Nadwyżkę przychodów nad kosztami przeznacza się na działalność pożytku publicznego.
§ 43
Zabrania się:
1) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem OFOP w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy OFOP pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
2) przekazywania majątku OFOP na rzecz członków OFOP, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
4) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie OFOP, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż
rynkowe,
5) udzielania pożyczek osobom prawnym organizacyjnie z OFOP powiązanym, ani zabezpieczać ich zobowiązań mieniem OFOP,
6) przekazywania majątku na rzecz osób prawnych organizacyjnie z OFOP powiązanych, na zasadach innych niż w przypadku osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje nieodpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
7) wykorzystywania majątku na rzecz osób prawnych organizacyjnie z OFOP powiązanych, na zasadach innych niż w przypadku osób trzecich, chyba że to wykorzystanie wynika bezpośrednio z celu statutowego,
8) zakupu towarów lub usług od osób prawnych organizacyjnie z OFOP powiązanych, na zasadach innych niż w przypadku osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział 6
Zmiany Statutu OFOP, rozwiązanie OFOP i pozostałe postanowienia
§ 44
1. Decyzja o rozwiązaniu OFOP wymaga uchwały Walnego Zebrania OFOP powziętej większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.
2. Zmiany Statutu OFOP wymagają uchwały Walnego Zebrania OFOP powziętej większością 2/3 głosów obecnych na Walnym Zebraniu.
3. Organem uprawnionym do dokonywania wiążących interpretacji postanowień Statutu jest Zarząd OFOP. Komisja Rewizyjna OFOP może zawiesić moc obowiązującą takiej uchwały Zarządu OFOP poprzez złożenie – w ciągu 3 dni kalendarzowych od otrzymania informacji od Zarządu OFOP o jej podjęciu – odwołania do Walnego Zebrania OFOP. Decyzja Walnego Zebrania OFOP jest ostateczna.
4. Uchwalając rozwiązanie OFOP, Walne Zebranie OFOP powołuje Komisję Likwidacyjną OFOP a także wskazuje organizacje pozarządowe o celach możliwie najbliższych celom OFOP, na których rzecz zostanie przekazany majątek OFOP pozostały po zaspokojeniu jego zobowiązań.
5. W niektórych miejscach niniejszego Statutu OFOP użyto nazw funkcji pełnionych w OFOP przez osoby fizyczne odmienionych jedynie w formie męskoosobowej. W zależności od woli osoby, która sprawuje daną funkcję, nazwy te podlegają odmianie z użyciem języka równościowego.
Karta Zasad Działania Organizacji Pozarządowych
przyjęta przez Walne Zebranie OFOP, 28 maja 2010 r.
Służmy poczciwej sławie
A jako kto może – niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże
– Jan Kochanowski
Prawo do dobrowolnego zrzeszania się należy do fundamentalnych praw człowieka, a swoboda działalności i angażowania się obywateli w życie społeczne jest podstawą prawdziwej demokracji. Wśród inicjatyw i instytucji, których nie można zaliczyć ani do struktur administracji państwowej i samorządowej, ani do sfery działań stricte gospodarczych, wyodrębnić trzeba organizacje pozarządowe, czyli powołane przez obywateli dla realizacji celów społecznych, a których podstawą działalności jest wolontarystyczne zaangażowanie obywateli i zewnętrzne finansowanie (darowizny, subwencje, dotacje).
Są to organizacje realizujące pewną misję (tzn. działające w imię wartości lub społecznie pożytecznych celów), a nie dążące do uzyskania zysku czy zdobycia władzy. Zasady działalności tych organizacji powinny być normowane nie tylko przez przepisy prawa, ale także przez swoisty kodeks etyczny, którego podstawą są następujące zasady, przyjęte na I Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych we wrześniu 1996 roku i zaktualizowane w ramach projektu Jawnie Przejrzyście Odpowiedzialnie. Zasady te zostały zaakceptowane przez Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w maju 2010 roku.
Dobro wspólne
Misja organizacji powinna być podstawowym wyznacznikiem podejmowanych przez nią działań. Organizacje pozarządowe w swoich działaniach kierują się zasadą poszanowania godności, praw i wolności człowieka, zasadami pomocniczości i dialogu oraz ideą dobra wspólnego.
Legalizm
Organizacje pozarządowe działają w ramach obowiązującego w demokratycznym państwie prawa, wpływając w ramach demokratycznych procedur na jego doskonalenie. Organizacje biorące udział w procesie stanowienia prawa muszą jasno określić, w jakim charakterze występują – jako rzecznicy interesu społecznego, w imieniu konkretnych grup zagrożonych wykluczeniem, czy też w imię innych interesów.
Niezależność
Organizacje pozarządowe są samorządne i niezależne. Zasady ich działalności określają wewnętrzne mechanizmy samoregulacji tak na poziomie poszczególnych organizacji, jak i branż. Niezależność – zarówno od źródeł finansowania, jak i politycznych ośrodków władzy – jest podstawowym wyzwaniem organizacji.
Jawność
Działalność merytoryczna i finansowa organizacji pozarządowych jest działalnością jawną z uwagi na szczególną troskę o posiadane przez nie środki publiczne bądź powierzone im przez osoby prywatne. Przejrzystość finansów organizacji musi pozwalać na zewnętrzną ocenę zasadności i racjonalności wydatków.
Odpowiedzialność
Organizacje pozarządowe w każdym aspekcie swojej działalności biorą pod uwagę społeczne skutki swoich działań i ich wpływ na społeczność i środowisko naturalne. Organizacje odpowiadają przed społeczeństwem za efektywne wykorzystanie powierzonych im środków.
Rzetelność
Organizacje pozarządowe planują swoje działania w oparciu o analizę potrzeb swoich beneficjentów i regularnie ewaluują swoją skuteczność w odpowiadaniu na nie. Organizacje pozarządowe nie podejmują się działań, których nie są w stanie rzetelnie wykonać.
Rozliczalność
Organizacje pozarządowe przeznaczają całe wypracowane dochody na realizację zadań statutowych oraz – w rozsądnych granicach – na rozwój organizacji. Dbanie o majątek organizacji, w tym tworzoną własność społeczną, i jego właściwe wykorzystanie powinno być podstawowym obowiązkiem osób zarządzających.
Partnerstwo
Organizacje pozarządowe współdziałają z innymi podmiotami na zasadach partnerstwa stawiając wyżej współpracę, wzajemność i solidarność niż konkurencję, izolację i indywidualny sukces. W sytuacji, gdy zachodzi konflikt wyznawanych wartości, organizacje podejmują działania przy zachowaniu zasad tolerancji i uznania prawa innych do posiadania odmiennego zdania.
Podział władz
Każda organizacja pozarządowa tworząc swoje struktury organizacyjne powinna co najmniej rozróżnić w swoim statucie funkcje zarządzające od nadzorczych. W zależności od potrzeb organ nadzorczy powinien pełnić funkcje programowe i kontrolne. Od członków kolegialnego organu nadzorczego wymaga się bezstronności, rzetelności i zaangażowania w działalność organizacji.
Unikanie konfliktu interesów
W organizacjach pozarządowych szczególną wagę przywiązuje się do przejrzystych relacji w działaniach osób zaangażowanych w pracę organizacji – tak zawodowo, jak i wolontarystycznie.
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniami z działalności OFOP
Rok 2023
Dokumenty do pobrania:
Rok 2022
Dokumenty do pobrania:
Rok 2021
Dokumenty do pobrania:
Rok 2020
Dokumenty do pobrania:
Rok 2019
Dokumenty do pobrania:
Rok 2018
Dokumenty do pobrania:
Rok 2017
Dokumenty do pobrania:
Rok 2016
Dokumenty do pobrania:
Rok 2015
Dokumenty do pobrania:
Rok 2014
Dokumenty do pobrania:
Rok 2013
Dokumenty do pobrania:
Rok 2012
Dokumenty do pobrania:
Rok 2011
Dokumenty do pobrania: