OBYWATELSKI MONITORING FUNDUSZY UE – MOBILIZACJA!
Czy wiecie, że potrzebujemy szac. 500-800 aktywnych osób (!) z organizacji pozarządowych do monitorowania programów krajowych [8] i regionalnych [16], transgranicznych tzw. Interreg [13] oraz tzw. strategii rozwoju (po kilka w każdym województwie) finansowanych z funduszy europejskich?
W październiku przewidujemy spotkania informacyjne nt. komitetów monitorujących. Spotkania odbędą się w formule zdalnej oraz wyjazdowej.
WIĘCEJ:
Realizacja przedsięwzięć będzie możliwa po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską programów i powołaniu komitetów monitorujących, które w związku z naruszeniami reguły praworządności i praw podstawowych w Polsce oraz wyzwaniami klimatycznymi będą odgrywać większą rolę aniżeli w poprzednich perspektywach unijnego budżetu.Ważne będzie monitorowanie respektowania zasad wynikających z Karty Praw Podstawowych UE, a także innych zasad tzw. horyzontalnych, tj. równości kobiet i mężczyzn, dostępności dla osób z niepełnosprawnością, niedyskryminacji oraz zrównoważonego rozwoju.
– edukacja, włączenie społeczne, rynek pracy, zdrowie,
– cyfryzacja, gospodarka,
– klimat, sprawiedliwa transformacja, infrastruktura i transport,
– obszary wiejskie, miejskie obszary funkcjonalne, rewitalizacja, kultura i dziedzictwo kulturowe
– rybactwo (krajowo),
– zdrowa żywność, pomoc żywnościowa dla najuboższych (krajowo),
– Polska Wschodnia,
– wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w zakresie kształtowania i realizacji polityk publicznych.Cały czas nie jest jasny sposób wyłaniania przedstawicieli/-ek organizacji pozarządowych – czy odbędą się wybory, czy będzie trzeba zebrać poparcie, czy inna formuła. Wyłonienie przedstawicieli/ek organizacji pozarządowych musi się odbyć w transparentnej procedurze niezależnie od władz i ich organów doradczych.Jedno jest pewne będzie bardzo mało czasu. Wymagać to będzie ogromnej mobilizacji i wzmocnienia wielu osób, które do tej pory może nie zajmowały się bezpośrednio inwestycjami i działaniami finansowanymi z funduszy europejskich, ale np. interesowały się zasadami państwa prawa (wolność słowa, prawo zrzeszania się, praworządność), prawem do informacji prawami kobiet, niedyskryminacją, dostępnością oraz ochrona środowiska i troską o klimat lub aspektami tematycznie powiązane z danym programem (krajowym, regionalnym), warunkami podstawowymi, etc. A jeśli do tej pory zajmowaliście się kwestiami transparentności, jawności – to działania w komitecie monitorującym będą Wam bardzo bliskie!Już teraz chcielibyśmy mieć szansę wesprzeć zarówno organizacje, które są organizacjami członkowskimi OFOP, ale nie tylko, w procesie włączenia się w prace w ramach komitetów monitorujących i w ramach Rad ZIT.Forma zaangażowania może dotyczyć roli członka/członkini komitetu monitorującego (lub zastępcy), a także funkcji obserwatora. Zaangażowanie to funkcja obywatelska (społeczna) związane jest z udziałem w posiedzeniach, ale też analizą dokumentów pod kątem obszaru/zagadnienia, w szczególności dot. zasad i warunków oraz kryteriów wyboru projektów, a także kontakt ze środowiskiem NGOs, udostępnianie materiałów, formułowanie opinii, rekomendacji, postulatów w imieniu środowiska NGOs.
Ze strony Sieci OFOP ds. partnerstwa i funduszy europejskich można liczyć na możliwość wymiany doświadczeń, wsparcie specjalistów. Planujemy dla Was spotkania informacyjne i przygotowawcze.Zachęcamy do wypełnienia formularza celem dopracowania najlepiej naszej oferty oraz zmapowania możliwości i potencjału organizacji pozarządowych do wystawienia swoich przedstawicieli/-ek oraz współpracy w tym zakresie.