OFOP popiera Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu
Koalicja Klimatyczna wspólnie z ponad 80 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi apelują do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczną prace nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.
Polska przyroda jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli kraju, a ochrona klimatu – wspólną odpowiedzialnością społeczności globalnej oraz szansą na poprawę bezpieczeństwa dla nas wszystkich i przyszłych pokoleń. Bez względu na wynik wyborów, nowy rząd musi wdrożyć pilne działania na rzecz przyrody i klimatu w imieniu oraz w interesie wszystkich obywateli.
– Ostatnie miesiące pokazały, co oznacza brak działań na rzecz ochrony klimatu. Bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, ogromne straty materialne, susze i nawalne deszcze niszczące uprawy i zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu, fale upałów zwiększające umieralność, huragany i tornada niszczące infrastrukturę…. To już nowa normalność. Jeśli nie powstrzymamy zmiany klimatu, będzie tylko gorzej. Polska potrzebuje prawa klimatycznego oraz wzmocnienia roli polityki ekologicznej i klimatycznej w zarządzaniu państwem. Dlatego przedstawiliśmy nasze postulaty w Manifeście 100 Dni, bo zaproponowane w nim działania mogą być zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni pracy nowego parlamentu i rządu. W naszym przekonaniu powinien to być początek debaty publicznej, jak zapewnić bezpieczeństwo obecnemu i przyszłym pokoleniom. Wierzymy, że tylko sięgając po demokratyczne metody, włączające w debatę i proces podejmowania decyzji wszystkie Polki i wszystkich Polaków możemy zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo – komentuje dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun, profesor SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Organizacje oczekują, że działania przyszłego rządu w zakresie ochrony klimatu i przyrody będą prowadzone równolegle na różnych płaszczyznach, w możliwie najszybszym tempie, wedle najwyższych demokratycznych standardów i z poszanowaniem najnowszej wiedzy naukowej w tych dziedzinach. – Nie mamy już czasu do stracenia, dlatego nowy rząd od pierwszego dnia pracy będzie musiał zabrać się za naprawianie najpilniejszych i najpoważniejszych problemów, blokujących postęp w ograniczaniu emisji i utrudniających chronienie środowiska. Konieczne jest też kompleksowe i przekrojowe podejście do stojących przed władzami wyzwań, zajęcie się jednocześnie różnymi aspektami rozwoju i sektorami gospodarki. Dlatego manifest zbierający w jednym miejscu możliwe do szybkiej realizacji postulaty dotyczące energetyki, budownictwa, transportu, rolnictwa, gospodarki wodnej, edukacji i ochrony zdrowia jest taki ważny. Pozostaje tylko pytanie, czy politycy staną na wysokości zadania i zajmą się realizacją tych rekomendacji, w trybie naprawdę pilnym – podnosi Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Już w ciągu pierwszych stu dni pracy rządu możliwe jest podjęcie prac ustawodawczych zmierzających do uchwalenia ustawy o ochronie klimatu, biorącej jako punkt wyjścia już istniejący, obywatelski projekt takiego aktu prawnego – to pierwszy postulat Manifestu 100 Dni. – Nowy rząd, ktokolwiek będzie go tworzył, musi robić więcej dla środowiska, a zwłaszcza klimatu. Potwierdzają to coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe za oknem i preferencje wyborców, dla których środowisko jest coraz ważniejszym tematem. Dobrym punktem wyjścia będzie podjęcie prac nad polską ustawą o ochronie klimatu, której projekt przygotowaliśmy wiosną tego roku. Organizacje ekologiczne mają jednak więcej dobrych i łatwych do szybkiego wprowadzenia propozycji, takich jak przekierowanie środków z ETS na zieloną transformację, pełne odblokowanie energetyki wiatrowej, czy wycofanie się ze złych „reform” systemu ocen oddziaływania na środowisko. Takie zmiany to absolutne minimum, a ich wprowadzenie to z perspektywy końca 2023 r. po prostu konieczność – komentuje Wojciech Kukuła, starszy prawnik w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Możliwe są ponadto natychmiastowe działania chroniące przed skutkami zmian klimatu systemy żywnościowe i środowisko naturalne, uruchomienie wsparcia dla rozwoju zrównoważonej energetyki i transportu, a także ochrona zdrowia i edukacja w związku z kryzysem klimatycznym i ekologicznym. W ramach tych działań Koalicja Klimatyczna wraz z partnerami prezentuje następujące postulaty:
- Powołanie Funduszu Transformacji Energetyki i przeznaczenie 100% wpływów z systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na modernizację, cyfryzację i rozbudowę sieci energetycznych oraz inne zielone inwestycje, takie jak termomodernizacja budynków czy spółdzielnie energetyczne.
- Przyjęcie nowego systemu etykietowania budynków, tj. ich klasyfikacji energetycznej i zapewnienie jego powszechności poprzez skuteczne działania, w tym kampanie informacyjne. Wsparcie Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków.
- Zmiana minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych lub budynków o mieszanej funkcji na 500 metrów.
- Przeznaczenie co najmniej 25% środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na finansowanie infrastruktury pieszej i rowerowej.
- Radykalne obniżenie opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej, o co najmniej 50%.
- Uproszczenie i ujednolicenie taryf ulgowych w transporcie zbiorowym.
- Trwałe wyłączenie 20% lasów z użytkowania gospodarczego.
- Wyeliminowanie z krajowego porządku prawnego specustaw szkodzących wartościom przyrodniczym, zwłaszcza rzekom, w tym tzw. „specustawy powodziowej” oraz “specustawy odrzańskiej”.
- Odwrócenie niekorzystnej nowelizacji tzw. ustawy ocenowej (potocznie Lex Knebel).
- Wprowadzenie moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce.
- Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych, ukierunkowanych na dietę planetarną do żywienia zbiorowego oraz wsparcie dla spożycia produktów rolnictwa ekologicznego.
- Zawieszenie finansowania inwestycji hydrotechnicznych na rzekach ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zwiększenie prawnej ochrony zasobów wodnych w rolnictwie.
- Wprowadzenie „Tygodnia o klimacie” jako stałego elementu programu w szkolnych planach nauczania na wszystkich szczeblach edukacji.
- Wzmocnienie profilaktyki boreliozy w Narodowym Programie Zdrowia jako kluczowej wektorowej choroby zależnej od klimatu w Polsce.
- Wprowadzenie do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przepisu, który obligowałby inwestora do przeprowadzenia oceny oddziaływania na zdrowie w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko.
Autorzy dokumentu wraz z organizacjami wspierającymi go są świadome, że adaptacja do zmian klimatu i ochrona polskiego dziedzictwa przyrodniczego to ogromne wyzwanie, wymagające równoczesnych działań w wielu sektorach gospodarki. Jednak bez nich Polsce grozi zapóźnienie technologiczne i utrata konkurencyjności względem kluczowych gospodarek, coraz poważniej traktujących kwestie ochrony środowiska i klimatu. To także rosnące koszty energii i żywności oraz postępujący problem ubóstwa energetycznego i wykluczenia komunikacyjnego. Brak działania oznacza też pogłębianie kryzysów ekologicznych w Polsce, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, niedoborami wody i utratą bioróżnorodności, a w konsekwencji pogorszenie jakości życia i zdrowia jej obywateli. – Wyraźnie daje się zaobserwować niechęć do podejmowania kolejnych coraz bardziej zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu, które są niezbędne dla przetrwania cywilizacji. Dlatego tak ważnym jest dokonanie zdecydowanej zmiany w kierunku myślenia oraz postrzegania problemów środowiskowych i klimatycznych nie jako ograniczenia, ale jako szansy. Służące budowaniu warunków dla zapewnienia zdrowia ludzi oraz wysokiej jakości środowiska, jak i podstaw do transformacji gospodarki w kierunku zielonej, przy jednoczesnym wzmacnianiu jej konkurencyjności w zmieniającym się świecie. Manifest 100 Dni formułuje punkt startowy do głębokiego przewartościowania kwestii środowiskowych i klimatycznych w interesie obecnego i przyszłych pokoleń. Pamiętajmy pożyczyliśmy Ziemię od naszych wnuków, a jak się coś pożycza, to trzeba oddać w dobrym stanie. Niech to nas łączy – twierdzi dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Odpowiedź na te wyzwania stanowi szansę przyspieszenia rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju, a realizacja tych 16 postulatów jest pierwszym krokiem nowego rządu w tym kierunku. Jako że nieuniknione zmiany dotyczą różnych grup społecznych i zawodowych, konieczne jest, aby droga do ich wprowadzania angażowała i uwzględniała głos obywateli – poprzez panele obywatelskie, narady i spotkania możemy razem stworzyć politykę ekologiczną Polski na miarę obecnych czasów i służącą wspólnemu dobru.
– Szeroka współpraca organizacji o profilu klimatycznym, ekologicznym, ale także społecznym, wyraźnie pokazuje, że stworzona przez nas pierwsza część mapy drogowej dla prowadzenia ambitnej polityki klimatycznej i środowiskowej jest bardzo potrzebna. To będą najważniejsze dla klimatu i polskiej przyrody wybory po 1989 roku i nie ma w tym krzty przesady – konkluduje Beata Borowiec, rzeczniczka polityczna Koalicji Klimatycznej.
Szczegółowe omówienie 16 postulatów z Manifestu 100 Dni znajduje się TUTAJ.
Manifest 100 Dni został poparty przez:
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej:
- Prof. dr hab. Ewa Bińczyk
- Dr hab. Bogdan Chojnicki, profesor UP
- Dr Małgorzata Falencka-Jabłońska
- Dr Maciej H. Grabowski
- Prof. dr hab. Jerzy Hausner
- Prof. Maria Magdalena Kenig-Witkowska
- Dr Krzysztof M. Księżopolski
- Dr hab. Aleksandra Lis, profesor UAM
- Prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska
- Prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki
- Dr hab. Bożena Ryszawska, profesor UEW
- Prof. dr hab. Tadeusz Skoczkowski
- Prof. dr hab. Piotr Skubała
- Prof. dr hab. inż. Waldemar Wardencki
- Dr Adrian Wójcik
- Dr hab. n. med. Tadeusz M. Zielonka, profesor WUM
Organizacje pozarządowe, grupy i inicjatywy nieformalne:
- Akcja Demokracja
- BoMiasto
- Clean Cities Campaign
- Climate Strategies Poland
- Daniel Petryczkiewicz – aktywista, bloger, fotograf
- Ekowyborca
- Federacja Konsumentów
- Foodsharing Jadlodzielnia Toruń
- Foodsharing Polska
- Fundacja Biznes dla Klimatu
- Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
- Fundacja Compassion in World Farming Polska
- Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
- Fundacja Edu4You
- Fundacja ekologiczna ARKA
- Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”
- Fundacja EkoRozwoju
- Fundacja Frank Bold
- Fundacja GAP Polska
- Fundacja Inicjatywa Wschód
- Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
- Fundacja Klub Myśli Ekologicznej
- Fundacja Kultura Kresu / Bełchatów 5.0
- Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
- Fundacja Lokalny Działacz
- Fundacja Napraw Sobie Miasto
- Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
- Fundacja Nauka dla Środowiska
- Fundacja NO.BA
- Fundacja Nowa Galicja
- Fundacja Otwarty Plan
- Fundacja Pięknolesie
- Fundacja Pole Dialogu
- Fundacja ProVeg Polska
- Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
- Fundacja Sendzimira
- Fundacja Stocznia
- Fundacja Strefa Zieleni
- Fundacja Szkatułka
- Fundacja Świadomi Klimatu
- Fundacja Zielone Światło
- Fundaja Zwalcz Nudę
- Greenpeace Polska
- Green REV Institute
- HEAL Polska
- Inicjatywa „Nasz Rzecznik”
- Klub Gaja
- Klub Kniejołaza
- Koalicja Żywa Ziemia
- Komitet Społeczny „Ratujmy Las Mokrzański”
- Lasy i Obywatele
- Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
- Nauka dla Przyrody
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
- Polska Izba Żywności Ekologicznej
- Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
- Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski
- Polski Klub Ekologiczny Koło Tychy
- Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
- Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
- Profeina
- Rodzice dla Klimatu
- RoślinnieJemy
- Społeczni Opiekunowie Drzew Toruń
- Społeczny Instytut Ekologiczny
- Stowarzyszenie Akcja Ratunkowa dla Krakowa
- Stowarzyszenie Carpatica
- Stowarzyszenie EkoBiegły
- Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
- Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne “Wspólna Ziemia”
- Stowarzyszenie Fala Renowacji
- Stowarzyszenie Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego
- Stowarzyszenie Lokalne Inicjatywy
- Stowarzyszenie M.O.S.T.
- Stowarzyszenie Nasz Bóbr
- Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”
- Stowarzyszenie Protest Porszewice
- Stowarzyszenie TAK dla Łodzi
- Stowarzyszenie Tarnowska Rospuda
- Strajk Dla Ziemi Łódź
- Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX
- Warszawski Alarm Smogowy
- WWF Polska
- Zielone Mazowsze
- Zielone Wiadomości
- Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
A także jednostki naukowe oraz ludzie nauki:
- Prof. dr hab. Małgorzata Bzowska-Bakalarz
- Dr inż. Lech Buchholz
- Prof. Jerzy Duszyński
- Dr Wergiliusz Gołąbek
- Dr Małgorzata Gosek
- Dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prof. WSIiZ
- Dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ
- Prof. dr hab. Małgorzata Latałowa
- Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ
- Dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ
- Dr hab. Marcin Urbaniak, prof. UP im. KEN w Krakowie
- Prof. dr hab. inż. Zygfryd Witkiewicz
- Dr Roman Wisz
- Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie