Opinia OFOP do Raportu „Polska 2030”
Stanowisko Federacji
do wybranych aspektów Raportu „Polska 2030”
OFOP, jako ponadbranżowa federacja reprezentująca swoich członków w istotnych dla organizacji pozarządowych sprawach, z wielkim zainteresowaniem śledzi rozwój strategii i polityk zwłaszcza w obszarach poprawiania warunków debaty publicznej, procesu stanowienia prawa i aktywności obywatelskiej.
W stanowisku zwracamy uwagę na najistotniejsze, z racji naszej misji i funkcji, elementy raportu: wyzwania 9. „Sprawne państwo” oraz wyzwania 10. „Wzrost Kapitału Społecznego Polski”.
Z drugiej strony, jako zrzeszenie organizacji z wszystkich branż i regionów, mamy świadomość jak wiele jest do zrobienia w obszarach objętych raportem. Codzienna praca dobitnie uświadamia nam, że przyszłość zaczyna się dziś, a wpływ na to czy w roku 2030 osiągniemy zamierzone cele mają wszystkie działania jakie obecnie podejmujemy. W związku z tym, osią naszego stanowiska nie jest dyskusja o diagnozie i rekomendacjach, co do których w wielu punktach mamy pogląd podobny do przedstawionego w Raporcie.
Wskazujemy te obszary, w których już teraz podjąć należy wspólną, wytężoną pracę nad tym, by nie zaprzepaścić naszych możliwości i szans. Tak, aby istotne postulaty raportu zakorzeniły się w myśleniu i działaniu, a ich aktualność i adekwatność nie była zależna od układu politycznych sił z jednej, a nastrojów społecznych z drugiej strony. Raport traktujemy jako podstawę do bieżącej dyskusji nad rozwiązaniem przedstawionych w tym dokumencie problemów, a stanowisko jako krok w stronę realizacji określonych w Raporcie zadań.
List przewodni do Ministra Michała Boniego.
Stanowisko Federacji do wybranych aspektów Raportu „Polska 2030”.