Opinie EKES 2005 rok

Opinia EKES w sprawie: Udział zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego w realizacji strategii lizbońskiej (grudzień 2005)

EKES uważa, że aby przywrócić wiarę w projekt integracji europejskiej, polityka musi przede wszystkim ponownie skupić się na pierwotnym celu postępu gospodarczego i społecznego. Dla takiej zmiany kluczowe są polityki mające na celu osiągnięcie trwałego wzrostu, stworzenie większej ilości lepszych miejsc pracy oraz podniesienie dochodów poprzez stworzenie społeczeństwa opartego na wiedzy, bazującego na zasobach ludzkich, kształceniu, badaniach i innowacjach.

Opinia EKES w sprawie „Europejskiego Roku na rzecz Równych Szans dla Wszystkich” (grudzień 2005)

Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie agendy społecznej na lata 2005 – 2010 podkreślił wagę działań podejmowanych na rzecz równości szans, zmierzających do stworzenia bardziej solidarnego społeczeństwa. Wniosek, by rok 2007 został ogłoszony Europejskim Rokiem na rzecz Równości Szans dla Wszystkich jest jedną z głównych inicjatyw zapowiedzianych w tym komunikacie.

Opinia EKES dotycząca etycznego handlu i systemów gwarancji konsumenckiej (październik 2005)

Handel jest zazwyczaj motorem dodatniego wzrostu gospodarczego i tworzenia dobrobytu; może jednak powodować wyzysk ludzi i nadmierne wykorzystywanie zasobów oraz niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. „Etyczny handel” jest szansą na rozwiązanie niektórych z tych problemów. W 2003 roku światowe przepływy handlowe przekroczyły 9,1 biliona dolarów – ok. 25% światowego PKB. Trudno jest zmierzyć bezwzględną wielkość przepływów z tytułu „handlu etycznego”, niemniej można pokusić się o dokonanie szacunków w oparciu o towary i usługi sprzedawane przez firmy uczestniczące w systemach audytu społeczno-ekologicznego – daje to w przybliżeniu kwotę sięgającą 5–7% wartości handlu światowego.

Opinia EKES dotycząca ustanowienia Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (październik 2005)

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE), którego celem jest udzielanie pomocy regionom Państw Członkowskich lub państw kandydujących, dotkniętych poważną klęską, został utworzony w 2002 r. Jego budżet na lata 2002 – 2006 wynosi około 1 mld euro rocznie. FSUE w obecnej postaci ogranicza się do klęsk żywiołowych. Obecny próg finansowy wymagany do uruchomienia środków z FSUE jest bardzo wysoki (3 mld euro dla kosztów wynikających ze szkód bezpośrednich lub ponad 0,6% DNB), w związku z czym ponad 2/3 pomocy udzielono w ramach klauzuli o okolicznościach wyjątkowych, której budżet wynosi jedynie 75 mln euro. W związku z tymi ograniczeniami planuje się dokonanie aktualizacji rozporządzenia dotyczącego FSUE przed końcem 2006 r.

 

Opinia EKES dotycząca wprowadzenia w życie Europejskiego Paktu na rzecz Młodzieży i wspierania aktywnego obywatelstwa (październik 2005)

Zdaniem Europejskiego Komitet Ekonomiczno-Społecznego przyjęcie w 2005 roku przez Radę Europejską Paktu na rzecz Młodzieży jest uznaniem faktu, że integracja młodzieży w społeczeństwie i życiu zawodowym oraz lepsze wykorzystanie jej potencjału są niezbędne do zapewnienia trwałego i zrównoważonego wzrostu w Europie. Europejski Pakt na rzecz Młodzieży ma na celu poprawę edukacji, kształcenia i mobilności, integracji zawodowej i społecznej młodych ludzi oraz ułatwienie pogodzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym.

 

Opinia EKES dotycząca ustanowienia Europejskiego Instytutu ds. Równości Mężczyzn i Kobiet (wrzesień 2005)

8 marca 2005 Komisja Europejska wydała wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Instytut ds. Równości Mężczyzn i Kobiet. Długi okres czasu, jaki minął od pierwszej inicjatywy utworzenia Europejskiego Instytutu w 1995 roku do wydania wniosku dotyczącego rozporządzenia, wypełniony był badaniami specjalistycznymi oraz konsultacjami politycznymi, co umożliwiło przygotowanie przemyślanej decyzji.

Opinia EKES dotycząca ubóstwa kobiet w Europie (wrzesień 2005)

W związku z tym, że Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 17 października Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem, Komitet Regionów i Parlament Europejski pracują nad dokumentami, które mają przyczynić się do debaty publicznej na ten temat. Niniejsza opinia jest prezentacją stanowiska w tej sprawie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.

 

Opinia z inicjatywy własnej EKES dotycząca udziału społeczeństwa obywatelskiego w kształtowaniu stosunków Unia Europejska-Rosja (lipiec 2005)

Federacja Rosyjska jest strategicznym partnerem Unii Europejskiej, a w kontekście rozszerzenia znaczenie współpracy sąsiedzkiej pomiędzy UE a Rosją wzrosło jeszcze bardziej.

 

Opinia EKES dotycząca komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie Agendy Społecznej (lipiec 2005)

W swoim komunikacie w sprawie Agendy Społecznej Komisja Europejska (KE) podkreśla kluczowe znaczenie rozwoju europejskiego modelu społecznego (opierającego się na dobrych wynikach gospodarczych, wysokim poziomie ochrony socjalnej oraz edukacji i dialogu społecznym) oraz spójności społecznej, jako elementu strategii lizbońskiej. Agenda Społeczna określa także priorytety, którymi powinna się kierować Unia Europejska w swoich działaniach, opierając się na takich zasadach jak: wzajemne zależności między działaniami z zakresu gospodarki, polityki społecznej i polityki zatrudnienia, działanie na rzecz jakości w miejscu pracy, unowocześnianie systemów zabezpieczeń społecznych i uwzględnienie kosztów braku polityki społecznej.

Opinia EKES dotycząca odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw w zglobalizowanej gospodarce (czerwiec 2005)

Zarządzanie przedsiębiorstwem przy poszanowaniu zasad OECD i społecznie odpowiedzialne inwestycje nabierają znaczenia w świecie biznesu. Inwestowanie społecznie odpowiedzialne oznacza zarządzanie portfelem papierów wartościowych nie tylko w sposób przynoszący zyski, lecz również uwzględnianie kryteriów społecznych i środowiskowych.

Opinia EKES dotycząca Wytycznych dla polityk zatrudnienia państw członkowskich 2005-2008 (maj 2005)

W marcu 2005 Rada Europejska przyznała, że istnieje konieczność nadania nowego impulsu Strategii Lizbońskiej oraz przesunięcia akcentu na rozwój gospodarczy i zatrudnienie. Rada wezwała Komisję do uwzględnienia znaczenia tych dwóch zagadnień w nowych ogólnych wytycznych polityki gospodarczej oraz wytycznych polityki zatrudnienia.

Opinia EKES dotycząca roli zrównoważonego rozwoju w ramach perspektyw finansowych na lata 2007 – 2013 (maj 2005)

W komunikacie „Budowanie wspólnej przyszłości – wyzwania dla polityki i środki budżetowe rozszerzonej Unii Europejska na lata 2007-2013”, Komisja Europejska (KE) przedstawiła priorytety dla rozszerzonej Unii oraz propozycje dotyczące nowych ram finansowych. Wśród priorytetów wymienia się ukończenie budowy wspólnego rynku wewnętrznego, obywatelstwo europejskie oraz dążenie do stworzenia Europy, która jako partner na skalę światową, wspierałaby zrównoważony rozwój. Jeśli chodzi o nowe ramy finansowe mówi się m.in. o zrównoważonym wzroście (w tym konkurencyjności i spójności na rzecz wzrostu i zatrudnienia), zrównoważonym zagospodarowaniu i ochronie zasobów naturalnych oraz wolności, bezpieczeństwie i sprawiedliwości.

Opinia EKES dotycząca projektu regulacji ustanawiających program wspólnotowy na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej PROGRESS (kwiecień 2005)

W lipcu 2004 roku Komisja Europejska (KE) przyjęła pakiet propozycji dotyczących Funduszy Strukturalnych, które wynikają z potrzeby ich modyfikacji ze względu na rozszerzenie Unii Europejskiej oraz z woli uproszczenia i racjonalizacji wydatków, w tym w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych. W odniesieniu do propozycji stworzenia programu PROGRESS, uproszczenie ma dotyczyć skonsolidowania kilku programów działania oraz linii budżetowych, mających związek z warunkami pracy a sam Program ma uzupełniać przedsięwzięcia finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

 

Opinia EKES dotycząca regulacji w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (kwiecień 2005)

Celem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej (KE), ma być udział w finansowym wspieraniu działań służących ograniczaniu nierówności między regionami i przyczynianie się do wzmocnienia konkurencyjności, tworzenia stanowisk pracy i wspierania zrównoważonego rozwoju. Zakres interwencji Funduszu obejmuje wspieranie inwestycji produkcyjnych, rozbudowy infrastruktury, innych inicjatyw rozwojowych oraz pomocy technologicznej. Pomoc świadczona w ramach funduszu służyć ma przede wszystkim realizacji priorytetów tematycznych: konwergencja”, „konkurencyjność regionalna i zatrudnienie” oraz „europejska współpraca terytorialna”.

 

Opinia EKES dotycząca postanowień ogólnych odnośnie ERDF, EFS i Funduszu Spójności (kwiecień 2005)

Rozszerzenie Unii Europejskiej (UE) w 2004 roku pociąga za sobą konieczność dostosowania polityki i budżetu Unii Europejskiej także w części związanej z osiąganiem spójności społeczno-ekonomicznej. Ostatnie rozszerzenie, wyjątkowe pod względem liczby państw oraz niskiego poziomu ich rozwoju gospodarczego a także niedaleka perspektywa przystąpienia Bułgarii i Rumunii, stawia przed UE szereg wyzwań dotyczących m.in. uchwalenia perspektyw finansowych na lata 2007-2013.

 

Opinia EKES w sprawie nowego kształtu Europejskiego Funduszu Społecznego (marzec 2005)

W lipcu 2004 r. Komisja Europejska przedstawiła założenia do nowego kształtu polityki spójności na lata 2007-2013, których konieczność zmiany wynika z rosnących, w rozszerzonej Unii Europejskiej, dysproporcji oraz stojących przed UE wyzwań, spowodowanych globalizacją, zmianą struktury gospodarczej i rozwojem demograficznym. W związku z tym Komisja Europejska proponuje podwyższenie środków funduszy strukturalnych oraz skoncentrowanie się na celach priorytetowych.

 

Opinia EKES dotycząca seniorów (grudzień 2004)

Opinia EKES dotycząca komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia zatrudnienia starszych pracowników i wydłużenia wieku odchodzenia z rynku pracy.

Opinia EKES dotycząca projektu dyrektywy w sprawie usług na rynku wewnętrznym (luty 2005)

Debata na temat projektu dyrektywy o usługach, która miałaby przygotować podstawy prawne do swobodniejszego przepływu usług, trwa w Unii Europejskiej już od dawna. Ostatnio także w polskich mediach pojawiły się informacje, dotyczące konsekwencji wprowadzenia tej dyrektywy dla polskich podmiotów. Nam, jako nowemu krajowi członkowskiemu zależy, w naturalny sposób, żeby rynek usług był jak najbardziej liberalny. Po stronie oponentów pojawiają się ci, którzy uważają, że zapewnienie dużej swobody świadczenia usług w dowolnym kraju członkowskim UE, naruszy ich interesy (bo np. usługi z nowych krajów członkowskich, w tym Polski, dostępne będą za niższą cenę lub gorsze). Rozstrzygnięcie tej dyskusji jest coraz bliżej. I chociaż sama dyrektywa ma ograniczony wpływ na organizacje pozarządowe, to spodziewać się należy, że dla każdego z nas jako konsumentów, jej skutki mogą być odczuwalne. Dlatego właśnie prezentujemy poniżej opinię, jaką w sprawie omawianej dyrektywy przyjął ostatnio Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, organ doradczy Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.