Opinie EKES 2008 rok

Opinia EKES dotycząca potrzeby wspólnych działań na szczeblu UE w celu wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich (grudzień 2008)

Opinia EKES dotycząca potrzeby wspólnych działań na szczeblu UE w celu wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich (grudzień 2008)

Opinia EKES dotycząca skutecznego zarządzania odnowioną strategią lizbońską (grudzień 2008)

W czasach wielkiej niepewności potrzeba długoterminowej wizji, spójnych strategii politycznych i uczestnictwa wszystkich zainteresowanych stron. Strategia lizbońska zapewnia nadrzędne ramy umożliwiające Unii Europejskiej mówienie silniejszym jednym głosem na scenie światowej.


Opinia EKES. Jak eksperymentalne działania społeczne mogą pomóc Europie w kształtowaniu polityki publicznej w zakresie aktywnej integracji

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w niektórych krajach unijnych powstały doskonałe analizy, sondaże i badania w dziedzinie eksperymentów społecznych. Odbyły się, właśnie się odbywają lub też są planowane liczne zebrania, warsztaty, seminaria i kolokwia międzynarodowe poświęcone temu zagadnieniu. Jednak obecnie eksperymenty społeczne wciąż są jeszcze pod wieloma względami pojęciem mglistym: jego zawartość ulegająca nieustannym przemianom jest nieograniczenie zróżnicowana, a ocena wyników jest zbyt ogólna lub kontrowersyjna, gdyż jest ona niejednoznaczna i dyskusyjna.
 

Opinia EKES dotycząca uwzględnienia potrzeb osób starszych (wrzesień 2008)

Należy zdawać sobie sprawę, że osoby starsze nie są jednolitą grupą, jeżeli chodzi o umiejętności, zabezpieczenie finansowe czy potrzeby zdrowotne i społeczne, a zatem strategie polityczne i usługi powinny odzwierciedlać fakt, że jedno podejście do wszystkich bądź segmentacja wiekowa nie są odpowiednim rozwiązaniem. Wobec tego niniejsza opinia dotyczy różnorodnych zagadnień związanych z sytuacją osób od okresu formalnego przejścia na emeryturę do wieku bardzo zaawansowanego.
 

Opinia EKES dotycząca rozszerzenia środków antydyskryminacyjnych na obszary znajdujące się poza rynkiem pracy (wrzesień 2008)

Prawo do równości jest zarówno prawem powszechnym, jak i podstawową zasadą prawa wspólnotowego. Wynika ono z dokumentów międzynarodowych, których sygnatariuszami są wszystkie państwa członkowskie, oraz ze wspólnej tradycji konstytucyjnej państw członkowskich i zostało proklamowane w art. 21 i 22 Karty praw podstawowych.
 

Opinia EKES dotycząca integracji mniejszości – Romowie (lipiec 2008)

Romowie żyją w Europie od ponad siedmiuset lat. Obecność różnych grup Romów w prawie wszystkich krajach europejskich od końca piętnastego stulecia jest tak samo udokumentowana jak działania dyskryminujące, wykluczające i prześladowcze. W niektórych krajach Romowie byli ofiarami niewolnictwa, a w XX wieku Romowie poddani byli wyjątkowo okrutnej, publicznie zarządzonej formie prześladowania: w okresie narodowego socjalizmu liczba romskich ofiar rasistowskich prześladowań i ludobójstwa osiągnęła poziom trudny do oszacowania, lecz z pewnością przewyższający 500 tys. osób.
 

Opinia EKES dotycząca Nowego programu działania UE w dziedzinie społecznej (lipiec 2008)

Wspólnotowy dorobek prawny w dziedzinie społecznej nie nadąża za obecnymi wyzwaniami ekonomiczno-społecznymi związanymi z globalizacją, zmianami klimatu i przemianami demograficznymi. Wyzwania te stały się jeszcze poważniejsze na skutek spowolnienia wzrostu gospodarczego, niepokojów na rynkach finansowych i nadciągającego kryzysu żywnościowego. Niektóre grupy obywateli europejskich mają nawet poczucie zastoju w europejskiej polityce społecznej w porównaniu z postępem odnotowanym w zakresie polityki rynku wewnętrznego. Ocena warunków społecznych wykazała, że europejskie społeczeństwo dobrobytu, w którym zachodzą szybkie zmiany, stwarza więcej możliwości, ale jednocześnie pojawiają się nowe zagrożenia społeczne.
 

Opinia EKES dotycząca Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010 (maj 2008)

Decyzja o ustanowieniu roku 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym ma przyczynić się do osiągnięcia celu dotyczącego „zasadniczego postępu w eliminowaniu ubóstwa” ustanowionego w strategii lizbońskiej oraz potwierdzonego w drugiej edycji europejskiej agendy społecznej na lata 2005–2010.
 

Opinia EKES dotycząca komunikatu KE w sprawie wspólnych zasad wdrażania modelu flexicurity (kwiecień 2008)

Model flexicurity nie może być postrzegany w oderwaniu od wyzwań stojących przed Unią Europejską. Globalizacja, szybki rozwój nowych technologii i wyzwania demograficzne zmieniają europejski rynek pracy. Jednakże EKES pragnie dodać, że wpływ na sytuację na rynkach pracy mogą mieć również wyzwania związane z ochroną środowiska. Wdrażanie modelu flexicurity powinno stanowić jeden z elementów reakcji na te zewnętrzne i wewnętrzne tendencje oraz presje, mających na celu zapewnienie odpowiedniej równowagi pomiędzy postępem społecznym i gospodarczym oraz postępem w zakresie ochrony środowiska.

Opinia EKES dotycząca zapobiegania terroryzmowi i gwałtownej radykalizacji postaw (kwiecień 2008)

Komisja zwróciła się do Komitetu o opracowanie opinii rozpoznawczej w sprawie zapobiegania terroryzmowi, ze szczególnym uwzględnieniem strategii zapobiegania gwałtownej radykalizacji postaw. Komisja planuje wydać komunikat na ten temat w lipcu 2008 r.
 

Opinia EKES dotycząca gwarantowania powszechnego dostępu do opieki długoterminowej dla osób starszych (marzec 2008)

Zmienia się stosunek procentowy między pokoleniem osób młodych, w średnim wieku i starszych. Stale rośnie odsetek osób starszych. W niektórych okolicach liczebność obecnego młodego pokolenia jest o połowę mniejsza niż pokolenia urodzonego po II wojnie światowej. Dzisiejszy tryb życia i podział pracy (zwłaszcza w miastach) niekorzystnie wpływa na relacje między pokoleniami oraz osłabia i znacznie zmienia powiązania między nimi. Poszczególne pokolenia traktuje się w coraz większym stopniu odrębnie oraz z punktu widzenia uzyskanych przez nie praw. W związku z tym pojawia się także zagadnienie dostępu do opieki długoterminowej dla osób starszych.
 

Opinia EKES dotycząca gwarantowania powszechnego dostępu do opieki długoterminowej dla osób starszych (marzec 2008)

Zagadnienie opieki długoterminowej należy do głównych wyzwań społeczno-politycznych, przed którymi stoją wszystkie państwa Unii Europejskiej. Dlatego też musi ona zostać odpowiednio uwzględniona także w planach działań instytucji europejskich. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że sprawozdania opracowane na ten temat przez poszczególne kraje wskazują, że wiele wyzwań – mimo różnych uwarunkowań i sytuacji wyjściowych – w większości krajów przedstawia się tak samo. Dlatego też sensowna byłaby tutaj współpraca przy poszukiwaniu rozwiązań.
 

Opinia EKES dotycząca Strategii polityki konsumenckiej UE na lata 2007-2013 (luty 2008)

W dokumencie Komisji Europejskiej (KE) dotyczącym strategii polityki konsumenckiej Unii Europejskiej (UE) na lata 2007-2013 podkreśla się główne wyzwania na nadchodzący okres, spowodowane ewolucją rynku detalicznego i usług w kierunku wzmocnienia pozycji konsumentów. Zwraca się także uwagę, że może to prowadzić do coraz większych podziałów między konsumentami posiadającymi wiedzę i środki a konsumentami znajdującymi się w mniej uprzywilejowanej sytuacji. KE wskazuje także na konieczność dostosowania się, szczególnie MŚP, do postępu technologicznego, który przynosi zmiany w zakresie sposobu sprzedaży ich produktów lub usług oraz polega w większym stopniu na handlu elektronicznym i usługach dopasowanych do danego konsumenta.