Opinie EKES 2009 rok

Opinia EKES odnośnie Nowego partnerstwa na rzecz modernizacji uczelni: Forum UE na rzecz dialogu uczelni i przedsiębiorstw (grudzień 2009)

Kształcenie i szkolenie określono jako kluczowy czynnik do osiągnięcia ogólnych celów strategii lizbońskiej. Aby społeczeństwo europejskie mogło przetrwać i konkurować w nowej globalnej gospodarce, jego obywatele muszą stać się bardziej przedsiębiorczy. Aby osiągnąć ten cel, należy zająć się modernizacją europejskich systemów kształcenia, a za kluczowy czynnik w tym procesie uznać rolę uczelni i przedsiębiorstw.

Opinia EKES w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej: Walka z rakiem: Partnerstwo europejskie (grudzień 2009)

Komitet wskazuje na fakt, że choroby nowotworowe dotykają bardzo wielu ludzi i ich bliskich. Jest to poważny problem zdrowotny i społeczny, gdyż nowotwory są przyczyną największej liczby zgonów wśród ludności w wieku produkcyjnym.

Opinia EKES w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej: Wsparcie krajów rozwijających się w pokonywaniu kryzysu (grudzień 2009)

Kiedy rozpoczynał się międzynarodowy kryzys finansowy, analitycy byli pewni, że nie dotknie on krajów rozwijających się, w szczególności tych najuboższych. Z upływem czasu zaczynają się jednak ujawniać możliwe skutki kryzysu w krajach rozwijających się, w szczególności z powodu przewidywanego kurczenia się gospodarki międzynarodowej.

Opinia EKES w sprawie komunikatu KE odnośnie europejskiej inicjatywy dotyczącej choroby Alzheimera i pozostałych demencji (grudzień 2009)

W białej księdze „Razem na rzecz zdrowia: strategiczne podejście dla UE na lata 2008 2013” wyraźnie podkreślono znaczenie dążenia do lepszego zrozumienia natury chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera i pozostałe rodzaje demencji, a także uznano je za obszar, którym należy się zająć.

 

Opinia EKES w sprawie wpływu społeczności internetowych na obywateli/konsumentów (listopad 2009)

Przedmiotem niniejszej opinii jest wpływ społeczności internetowych na obywateli i konsumentów. Społeczności te to przede wszystkim portale internetowe mające na celu tworzenie i skupianie grup osób zajmujących się podobną działalnością lub o wspólnych zainteresowaniach lub też osoby, które chciałyby poznać zainteresowania i działalność innych osób. Strony te dysponują zestawem funkcji pozwalających na interakcje między użytkownikami.

Opinia EKES w sprawie włączenia społecznego (listopad 2009)

Gospodarki i społeczeństwa państw europejskich stoją przed szeregiem wyzwań takich jak zmiana klimatu, postęp technologiczny, globalizacja oraz starzenie się ludności. Obserwowany w ostatnich dziesięcioleciach wzrost udziału w rynku pracy jest faktem pozytywnym, ale towarzyszy mu utrzymywanie się pewnej liczby osób żyjących ogólnie w ubóstwie, jak również ubóstwo pracujących, znacząca segmentacja rynku pracy oraz bardzo nieznaczny postęp, jeśli chodzi o udział gospodarstw domowych dotkniętych bezrobociem. Z uwagi na to, że dobrej jakości praca jest najlepszym zabezpieczeniem przed ubóstwem i wykluczeniem, niniejsza opinia skupia się przede wszystkim na związku między zatrudnieniem a włączeniem.

Opinia EKES w sprawie Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 (listopad 2009)

W czerwcu 2009 r. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 r.

Opinia EKES odnośnie różnorodności form przedsiębiorstw (wrzesień 2009)

Różnorodne formy przedsiębiorstw istniejące w Unii Europejskiej wywodzą się z naszej złożonej i zróżnicowanej ewolucji historycznej. Pluralizm i różnorodność poszczególnych form przedsiębiorczości stanowią cenne dziedzictwo Unii Europejskiej, kluczowe dla osiągnięcia celów określonych w strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, zrównoważonego rozwoju i spójności społecznej, opartej na utrzymaniu i rozwoju konkurencyjności przedsiębiorstw.

Opinia EKES w sprawie związku między równouprawnieniem, wzrostem gospodarczym i wskaźnikami zatrudnienia (wrzesień 2009)

Konieczność podjęcia środków mających na celu zwiększeniu udziału kobiet w rynku pracy została ujęta w strategii lizbońskiej, która ma sprawić, że społeczeństwo europejskie stanie się bardziej konkurencyjne i będzie oparte na wiedzy.

Nie ma odwrotu w sprawie zmian klimatycznych

29 października 2009 r. przywódcy europejscy zebrali się na dwudniowym szczycie w Brukseli. Głównym tematem rozmów była próba wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt klimatyczny w Kopenhadze w grudniu tego roku, a precyzyjniej ustalenie zasad finansowania zmian klimatycznych. Przebieg rozmów w czasie Szczytu i stanowiska szefów rządów poszczególnych państw członkowskich były przedmiotem zainteresowania wielu osób, nie tylko specjalistów od zmian klimatycznych. Choć ci, z tym wywodzący się z organizacji pozarządowych, już wcześniej starali się wpłynąć na to, co politycy mieli zamiar zaprezentować w czasie prowadzonych dyskusji.

Opinia EKES w sprawie produktów spożywczych w sprawiedliwym handlu (wrzesień 2009)

Niniejsza opinia dotyczy przede wszystkim właściwego sprawiedliwego handlu, to znaczy alternatywnego partnerstwa handlowego, tworzącego związek między producentem a konsumentem, które powstało w ciągu minionych dziesięcioleci w wyniku działań na rzecz sprawiedliwego handlu. Istnieją inne systemy, których celem jest zapewnienie w mniejszym lub większym stopniu zrównoważonego charakteru działalności handlowej, jednakże nie zostały one tutaj omówione.

Opinia EKES odnośnie Zielonej księgi w sprawie pracowników służby zdrowia w Europie (lipiec 2009)

Zielona księga ma stanowić podstawę dla intensywnych dyskusji pomiędzy instytucjami unijnymi, państwami członkowskimi oraz najważniejszymi podmiotami społecznymi i gospodarczymi o zasięgu europejskim i krajowym. Jest ona dokumentem ramowym, który może uwzględnić wymogi obowiązujące w dłuższej perspektywie.

Opinia EKES w sprawie ochrony dzieci zagrożonych przez podróżujących przestępców seksualnych (lipiec 2009)

Dzięki tańszym podróżom, ruchowi bezwizowemu i nowym technologiom przestępcy mogą wybierać najbardziej zagrożone dzieci świata, w tym także Europy, zwłaszcza tam, gdzie ubóstwo, deprywacja, upośledzenie emocjonalne i warunki społeczne są najgorsze. Akty wykorzystywania często rejestrowane są w formie cyfrowej i rozpowszechniane na całym świecie. Wiele organizacji pozarządowych, np. ECPAT (od ang. End Child Prostitution, Child Pornography and the Trafficking of Children for Sexual Purposes), współpracuje z policją i branżą podróży i turystyki, aby chronić te dzieci.

Opinia EKES w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia PE i Rady odnośnie praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym (lipiec 2009)

W 2005 r. Komisja rozpoczęła proces konsultacji w zakresie przepisów dotyczących praw pasażerów korzystających z międzynarodowego transportu autobusowego i autokarowego. Konsultacje te spotkały się z żywą reakcją wyspecjalizowanych organizacji, społeczeństwa obywatelskiego, agencji krajowych oraz państw członkowskich.

Opinia EKES w sprawie przemocy wśród młodzieży na obszarach miejskich (lipiec 2009)

Choć o zjawisku przemocy wśród młodzieży szeroko informują media krajowe, to należy podkreślić, że ogólnie dane statystyczne dotyczące przestępczości nieletnich nie wykazują w Europie znacznego wzrostu, lecz pozostają zasadniczo na stałym poziomie. Celem niniejszej opinii jest naświetlenie omawianej problematyki oraz sformułowanie zaleceń dotyczących przemocy wśród młodzieży.

Opinia EKES w sprawie wytycznych dla polityk zatrudnienia w państwach członkowskich (maj 2009)

Wytyczne stanowią krajowe zobowiązania podejmowane na szczeblu UE i określają ogólne cele, które państwa członkowskie powinny realizować w ramach krajowych programów reform. Ważność zintegrowanych wytycznych wygasa pod koniec pierwszego trzyletniego okresu i należy je ponownie zatwierdzić dla następnego cyklu.

Opinia EKES w sprawie udziału społeczeństwa obywatelskiego w partnerstwie wschodnim (maj 2009)

Europejska polityka sąsiedztwa, która stanowiła reakcję na rozszerzenie UE w 2004 r., wyniosła relacje UE z sąsiadującymi z nią od wschodu krajami na wyższy poziom i przyniosła szereg sukcesów w zakresie wzmocnienia wzajemnych stosunków. Jednocześnie jednak nie spełniła wszystkich oczekiwań, zwłaszcza tych krajów, które żywią w odniesieniu do UE większe ambicje.

Opinia EKES w sprawie udziału społeczeństwa obywatelskiego we wdrażaniu planów działań w ramach polityki sąsiedztwa w krajach Zakaukazia (maj 2009)

Region Kaukazu Południowego obejmuje trzy kraje: Armenię, Azerbejdżan i Gruzję. Mimo że obszar ten jest terytorialnie niewielki, jest niezwykle zróżnicowany pod względem narodowościowym, językowym, historycznym, religijnym i politycznym. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że dwa kraje z regionu: Armenia i Azerbejdżan, znajdują się od 20 lat w stanie konfliktu terytorialnego o Górny Karabach, a Gruzja od dawna nie kontroluje dwóch swoich prowincji: Abchazji i Południowej Osetii, gdzie sytuacja dodatkowo skomplikowała się w wyniku niedawnej wojny z Rosją.

Opinia EKES dotycząca komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie partnerstwa między instytucjami edukacyjnymi a pracodawcami (marzec 2009)

W odpowiedzi na wniosek prezydencji czeskiej w niniejszej opinii zawarto zalecenia zarówno dla przedsiębiorstw, stowarzyszeń przedsiębiorstw, wszelkich różnorodnych instytucji edukacyjnych, jak i dla UE oraz nakreślono perspektywy otwarcia dialogu społecznego i dialogu obywatelskiego z wszystkimi zainteresowanymi instytucjami i strukturami.

Opinia EKES dotycząca sytuacji starzejących się pracowników w obliczu przemian w przemyśle (marzec 2009)

Opinia EKES dotycząca komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie „Zielona księga w sprawie spójności terytorialnej” (marzec 2009)

Opinia EKES na temat komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie wyników negocjacji dotyczących polityki spójności w okresie 2007-2013 (marzec 2009)

Zasada spójności społecznej jest jednym z filarów polityki UE i jest określona w art. 158 Traktatu, którego zakres został rozszerzony traktatem lizbońskim na polityki terytorialne. Chociaż zasada ta powinna być stosowana w każdym momencie, wszędzie, we wszystkich politykach, często się o niej zapomina.

Opinia EKES dotycząca komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie: Wspólna europejska polityka imigracyjna: zasady, działania i narzędzia (luty 2009)

W omawianym komunikacie wskazano, że wspólna polityka imigracyjna jest priorytetem dla UE, że powinna ona być oparta na skoordynowanym i zintegrowanym podejściu na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym oraz że należy ją kształtować zgodnie z zasadą partnerstwa i solidarności między państwami członkowskimi a Komisją Europejską. Zaproponowano w nim również przyjęcie politycznie wiążących wspólnych zasad, które powinny zostać uzgodnione przez Radę, a następnie wprowadzane w życie poprzez różnorakie konkretne działania. Realizacji tych działań powinno towarzyszyć wprowadzenie mechanizmu monitorowania i wspólnej metodologii.

Opinia EKES dotycząca komunikatu KE w sprawie „Plan polityki azylowej – zintegrowana strategia ochrony na całym obszarze UE” (luty 2009)

Na proces tworzenia wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS) składają się dwa zróżnicowane etapy. Pierwszy z nich został otwarty na posiedzeniu Rady Europejskiej w Tampere (w 1999 r.), po przyjęciu Traktatu z Amsterdamu, w którym nadano wymiar wspólnotowy polityce w dziedzinie imigracji i azylu. Etap ten skończył się w 2005 r.

Opinia EKES dotycząca europejskiej służby obywatelskiej (luty 2009)

Biorąc pod uwagę dużą różnorodność form czynnego udziału ludzi młodych w życiu społecznym, czy to służbę obywatelską, wolontariat, czy też inne formy uczestnictwa, należy ustalić jasne ramy i definicję inicjatywy europejskiej. EKES uważa, że najlepszym sposobem rozstrzygnięcia tej kwestii na szczeblu europejskim jest wyjście poza ramy tradycyjnej służby obywatelskiej i oparcie inicjatywy europejskiej na następujących zasadach:

Opinia EKES dotycząca wymiaru społecznego i środowiskowego rynku wewnętrznego (styczeń 2009)

Rynek wewnętrzny, stanowiący podstawowe osiągnięcie integracji europejskiej, choć jest nadal w budowie, przyniósł już wiele wymiernych korzyści obywatelom Unii Europejskiej. Stopniowe otwieranie rynków i znoszenie barier pociągnęło jednak za sobą szereg trudności i problemów, z którymi należy się uporać, by zyskać poparcie dla dalszego pogłębiania rynku wewnętrznego.

Opinia EKES dotycząca komunikatu KE – Odnowiona agenda społeczna: Możliwości, dostęp i solidarność w Europie XXI wieku (styczeń 2009)

W lipcu 2008 r. Komisja przedłożyła komunikat dotyczący odnowionej agendy społecznej. Stwierdzono w nim, że nowa rzeczywistość społeczna wymaga nowych rozwiązań.