Platformy i sieci

European Civic Forum

OFOP jest członkiem ECF od 2018 r.

ECF to międzynarodowa sieć skupiająca ponad 100 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z 29 krajów w Europie, która aktywnie pracuje nad takimi zagadnieniami, jak edukacja obywatelska, obrona praw człowieka i popieranie demokracji. Jej celem jest promocja i wsparcie dialogu obywatelskiego na poziomie krajowym i europejskim.

Karolina Dreszer-Smalec, Prezeska Zarządu OFOP, pełni funkcję członkini Komitetu Sterującego i wiceprzewodniczącej ECF odpowiedzialnej za relacje z krajowymi platformami organizacji pozarządowych, koordynuje ich prace, stale bierze udział w spotkaniach i dyskusjach ECF.

Ważnym działaniem w ramach obecności w ECF jest wkład OFOP do corocznego raportu Civic Space Report, który dotyczy przestrzeni obywatelskiej w Europie Środkowej i Bałkanach Zachodnich. Dane do niego opracowywane są przez organizacje z krajów członkowskich. Opracowanie jest również wkładem do raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności i planowanego pakietu działań Komisji w zakresie obrony europejskiej demokracji (Rule of Law). Od kilku lat OFOP we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych przygotowuje część dotyczącą sytuacji w Polsce.

Polish European Movement Forum

W 2022 r. OFOP przystąpił do Forum, które jest częścią paneuropejskiej sieci organizacji European Movement International.

Jest to organizacja zaangażowana w promowanie integracji Europy, służy jako platforma wymiany myśli, przestrzeń ułatwiająca kontakt i współpracę organizacji proeuropejskich w Polsce. Inicjuje debaty, seminaria czy konferencje dotyczące wyzwań stojących przed społeczeństwami w całej Europie oraz tworzy zaplecze intelektualne i logistyczne dla tego typu projektów, organizuje kampanie i akcje informacyjne.