Po co te konsultacje

Na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku rząd (a właściwie MRR) konsultował Załozenia Umowy Partnerstwa. OFOP przygotował w ramach tych konsultacji stanowisko, ale też odniósł się w nim do samego sposobu ich prowadzenia. Stwierdza m.in.:


Organizacje pozarządowe uważają, że:

Na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku rząd (a właściwie MRR) konsultował Załozenia Umowy Partnerstwa. OFOP przygotował w ramach tych konsultacji stanowisko, ale też odniósł się w nim do samego sposobu ich prowadzenia. Stwierdza m.in.:


Organizacje pozarządowe uważają, że:

11) obecne konsultacje wraz z innymi działaniami MRR, takimi jak utworzenie dedykowanych stron i zakładek poświęconych programowaniu przyszłej perspektywy finansowej, przeprowadzanie ankiety wśród partnerów czy spotkań warsztatowych, które odbyły się latem tego roku, nie wyczerpują oczekiwań partnerów społecznych co do uczestniczenia w procesie planowania funduszy, co jest zapisane w projektach Rozporządzeń Komisji Europejskiej6. Stanowisko OFOP-u w tej kwestii zostało przekazane Ministerstwu (w załączeniu);

12) wątpliwość budzi forma prowadzenia konsultacji, które przyjmują raczej postać spotkań informacyjno-prasowych niż rzeczywistego zbierania informacji od uczestników konsultacji. Niejasny jest cel konsultacji w sytuacji, gdy dokument poddany konsultacjom nie tylko nie został wystarczająco wcześnie udostępniony przed pierwszym spotkaniem konsultacyjnym, ale także w trakcie konsultacji pojawiają się różne jego wersje, ponadto przed ukończeniem konsultacji rząd deklaruje przyjęcie dokumentu;

13) można mieć wątpliwości co do celów konsultacji w momencie, gdy z jednej strony brakuje jeszcze wszystkich strategii horyzontalnych, które wyznaczać będą cele szczegółowe interwencji publicznych, z drugiej – równocześnie poddaje się konsultacjom pierwsze wersje regionalnych programów operacyjnych, których kształt ma przesądzić konsultowany dokument;

14) nie ma jasności, kto jest adresatem tych konsultacji, czy są nim samorządy wojewódzkie, czy też jest to element szerszych konsultacji, jak można zrozumieć z informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na stronie mrr.gov.pl. Z tego też wynikały problemy z doborem uczestników odbywajacych się w regionach spotkań.

 


Prawdę mówiąc, mój niepokój budził podkreślony fragment. Jak to jest, że rząd  konsultuje zapisy założeń równocześnie debatując nad przyjęciem dokumentu. Logicznie możliwe są tylko dwa scenariusze:

– rząd przyjmuje dokument Założeń, a potem poddaje konsultacjom, albo

– rząd poddaje dokument roboczy konsultacjom, by po wprowadzeniu korekt przyjąć już skonsultowany dokument.

W innym wypadku trzeba poddć w watpliwość sens tak prowadzonych konsultacji, gdy rząd przyjmuje dokument, który równocześnie jest konsultowany. Na szczęście (dla rządu?) nie udało się przyjąć Założeń w trakcie trwania konsultacji, choć takie informacje pojawiały sie raz po raz. Przyjął je dopiero w styczniu. I tu pojawiło sie pytanie, czy przyjęty dokument jest skonsultowany czy nie?

Postanowiłem się dowiedzieć u źródła i napisałem do KPRM taki list:

 


Szanowni Państwo!

W trybie dostępu do informacji publicznej proszę o informacje:

1. Czy przyjęte przez Radę Ministrów w styczniu b.r. Założenia Umowy Partnerskiej zawierają wyniki konsultacji tego dokumentu, które odbywały się od 16.11 do 19.12?
2. Jeżeli tak, to które z wniosków z przeprowadzonych konsultacji zostały uwzględnione, a które odrzucone?
3. Jeżeli nie, to kiedy i w jakiej formie będzie można się zapoznać z wynikami tych konsultacji?

Odpowiedź proszę przesłać na mój adres [email protected]

Piotr Frączak
 

mail.google.com.jpg mail.google.com.jpg
10 KB   Wyświetl   Pobierz  

 

Po pewnym czasie otrzymałem taką oto odpowiedź:

Szanowny Panie, uprzejmie informuję, że KPRM nie posiada szczegółowych informacji na temat wyników przeprowadzonych w terminie 16-11–19-12 2012 r. konsultacji społecznych dokumentu pn. ,,Programowanie perspektywy finansowej 2014–2020. Założenia Umowy Partnerstwa”. W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają obecnie prace nad opracowaniem Raportu, w którym zostaną  przedstawione wyniki konsultacji społecznych ww. dokumentu. Raport ten ma zostać zamieszczony na stronie BIP Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Z poważaniem –

Małgorzata Juras
główny specjalista

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW


Jeżeli KPRM nie posiada szczegółowych informacji o efektach konsultacji, to pewnie nie bardzo się przejął uwagami zgłaszanymi w czasie ich trwania, trudno więc mówić, że Założenia zostały skonsultowane. Cieszy deklaracja przedstawienia wyników konsultacji, ale wydaje się, że mogą być wykorzystane dopiero przy pisaniu samej Umowy Partnerskiej. Mimo przyjęcia przez rząd dokumentu w sprawie konsultacji, który był przygotowywany w MAIC we współpracy z organizacjami pozarządowymi, dyskusja, jak robić dobre konsultacje, czym różnią sie konsultacje od spotkań roboczych czy wręcz nieformalnych trwa nadal, o czym świadczy chociażby ostatni  list Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich postulujący uregulowanie procesu stanowienia prawa.