Po szkoleniu…
W dniach 29 czerwca- 1 lipca 2009 r. w Centrum Konferencyjno- Szkoleniowym Platon odbyło się szkolenie z cyklu standardy w organizacjach pozarządowych pt. „NGO bez barier”.Szkolenie organizowane było w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Stowarzyszeniem Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Szkolenie miało na celu promocję standardów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w organizacjach pozarządowych oraz wykreowania wzorca organizacji dostępnych i otwartych na osoby niepełnosprawne nie tylko jako klientów i beneficjentów ale przede wszystkim pracowników.
Program szkolenia podzielony był na trzy bloki tematyczne a uczestnicy pracowali równolegle w dwóch szesnastoosobowych grupach warsztatowych. Pierwszy blok „Przełamywanie barier”– zawierał zagadnienia dotyczące kwestii m.in. związanych z funkcjonowaniem stereotypów na temat niepełnosprawności, barier w zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnością w organizacji, prowadzony był przez trenerki, na co dzień pracujące w Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo: Annę Górę, Barbarę Kondraciuk, Łucję Kornaszewską oraz Agatę Spałę. Blok drugi „Osoba niepełnosprawna w NGO” prowadzony był przez trenerki z Fundacji TUS: Agnieszkę Żychalak oraz Klaudię Rukszan. Ta część szkolenia poświęcona była kwestiom formalnym związanym z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością tj.: prawnych aspektów i źródeł finansowania zatrudniania osób niepełnosprawnych, orzecznictwa, uprawnień pracowników z niepełnosprawnością, standardów zarządzania pracownikami w organizacji , rekrutacji osób niepełnosprawnych. W trzecim bloku- „Zatrudniamy”, uczestnicy tworzyli indywidualny plan działania dostosowujący ich organizacje do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Drugiego dnia szkolenia (30 czerwca 2009) wieczorem odbył się Happening „NGO BEZ BARIER”, który składał się z dwóch części, najpierw pokazane zostały: „Borykając się z krawędziami” video Pameli Wells amerykańskiej artystki, od roku mieszkającej w Warszawie , ”Któż n nas nie lubi być potrzebny?” przygotowany przez Polski Związek Niewidomych oraz video „NGO bez barier” przygotowane przez Daniela Przygodę. Następnie „Performeria” – młoda, warszawska grupa artystyczna zaprezentowała performance AKTYWNI – którego tematem przewodnim był międzynarodowy znak „niepełnosprawności” .W trakcie 20 minutowej akcji, dzięki wspólnym działaniom performerów i uczestników happeningu międzynarodowy znak „niepełnosprawności” zyskał zupełnie nowy wyraz.
W drugiej części Happeningu miała miejsce dyskusja na temat aktywności osób niepełnosprawnych w trzecim sektorze oraz tego, jakie jest NGO bez barier, dyskusję prowadził Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski, obie grupy warsztatowe pracowały bardzo aktywnie i choć program szkolenia był napięty i intensywny, nie zabrakło okazji na integrację, wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń.
Serdecznie zachęcamy wszystkich uczestników szkolenia do przesyłania na adres email [email protected] informacji o swoich praktykach zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością. Informacje te będą umieszczane na naszej stronie internetowej w zakładce NGO bez barier. Chcielibyśmy pokazując dobre przykłady zatrudniania osób niepełnosprawnych dalej promować wzorzec NGO bez barier, czyli organizacji dostępnej i otwartej na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Wszystkich zainteresowanych tematem zatrudnienia osób niepełnosprawnych zapraszamy do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi tutaj.
Polecamy również „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”.