Podsumowanie listopadowego posiedzenia Grupy roboczej ds. horyzontalnych, EFS, zasada równości szans, standard minimum

Równouprawnienie w projektach realizowanych ze środków EFS oraz realizacja zasady partnerstwa były tematem spotkania Grupy roboczej ds. horyzontalnych.

Równouprawnienie w projektach realizowanych ze środków EFS oraz realizacja zasady partnerstwa były tematem spotkania Grupy roboczej ds. horyzontalnych.

W dniach 9 i 10 listopada 2009 r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Grupy roboczej ds. horyzontalnych. Grupa działa w ramach Komitetu Monitorującego Kapitał Ludzki i jest prowadzona przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych.

Tematem dwudniowego spotkania były:

– projekty innowacyjne i ponadnarodowe w PO KL w 2010
– wzór strategii wdrażania projektu innowacyjnego
– zasady realizacji projektów partnerskich w PO KL
– zasada równości szans kobiet i mężczyzn – standard minimum

Podczas pierwszego dnia posiedzenia dyskutowano o zmianach planowanych w zakresie realizacji projektów partnerskich w PO KL dotyczących m.in. doprecyzowaniu zapisów odnośnie powoływania partnerstw z udziałem sektora finansów publicznych i podmiotów spoza sektora finansów publicznych (np. organizacji pozarządowych) oraz możliwości zawiązywania partnerstw z podmiotami nieposiadającymi osobowości prawnej (koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia zwykłe, rady osiedli, sołectwa).

Po raz kolejny zajmowano się problematyką wdrażania projektów innowacyjnych w ramach PO KL. Grupa rekomendowała wzór strategii wdrażania projektu innowacyjnego, który będzie oceniany podczas realizacji projektów innowacyjnych. Analizowano także projekty Planów Działań na 2010 pod kątem projektów systemowych i konkursów na projekty innowacyjne oraz ponadnarodowe. Powyższe projekty mają stanowić od 1 do 5% wysokości środków przeznaczanych na poszczególne priorytety w Kapitale Ludzkim.

Drugiego dnia Grupa w poszerzonym składzie (dołączyły dodatkowe osoby z poszczególnych regionalnych instytucji pośredniczących) dyskutowała nad realizacją zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Rozmawiano o problemach we wdrożeniem standardu minimum, niedostatecznych działaniach edukacyjnych i informacyjnych w tym zakresie. Grupa rekomendowała Instytucji Zarządzającej PO KL wprowadzenie zmian w dokumentacji odnośnie standardu minimum, utworzenie listy najczęściej zadawanych pytaniach oraz działania usprawniające wymianę informacji.

 

Osoby zainteresowane problematyką poruszanych na posiedzeniach grupy zagadnień mogą kontaktować się z Mirosławą Hamerą oraz Łukaszem Domagałą.