Posiedzenie Zespołu ds. Społecznych w ramach RDPP ws. nowelizacji ustawy o rachunkowości

16.08.2016 Posiedzenie Zespołu ds. Społecznych w ramach RDPP

Przedmiotem pierwszej części spotkania była nowelizacja ustawy o rachunkowości. Nowelizacja jest obecnie na etapie powtórnych konsultacji publicznych ze względu na dodanie do niej załącznika nr 6, który ma być specjalnie dedykowany organizacjom pozarządowym[1].  Będzie je obowiązywał załącznik nr 6, z możliwością wyboru sprawozdawania się na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z załącznikiem nr 1 (taką decyzję może podjąć organ statutowo upoważniony, także w trakcie roku obrotowego, ustawa nie wprowadza tu żadnych dodatkowych wymogów). Nowelizacja nie będzie miała zastosowania do sprawozdań za rok 2016, dopiero za 2017. Ze względu na to, że z organizacje pozarządowe mają stosować ten wzór z mocy prawa, nie jest wymagana żadna uchwała o wyborze tego wzoru (jak to ma miejsce przy jednostce mikro czy uproszczonej ewidencji), natomiast polityka rachunkowości powinna być odpowiednio dostosowana.

Dyrektor Piotr Kontkiewicz i naczelnik Krzysztof Zawiślak[2] poinformowali, że Departament Pożytku Publicznego będzie zgłaszał na piśmie uwagi do MF m.in. dot. pkt 7 informacji dodatkowej, aby wskazać precyzyjnie na środki z 1% PIT, ponieważ obecny zapis sugeruje, że chodzi także o inne informacje wymagane UDPPiW, w tym merytoryczne, a one wykazywane są w sprawozdaniu OPP do MRPiPS.

Magdalena Pękacka reprezentująca Forum Darczyńców w Polsce oraz z upoważnienia Stowarzyszenie Klon/Jawor wskazała, że w toku prac (w których uczestniczyli) zostało przyjęte, a w projekcie nowelizacji nie znalazło się wyłączenie organizacji pozarządowych spod definicji jednostki mikro. Wskazała także uproszczenia dla jednostek mikro, które warto byłoby przyznać także organizacjom pozarządowym, takie jak np. możliwość rezygnacji ze sporządzania informacji dodatkowej. DPP przychylił się do tych uwag, członkowie Zespołu ds. Społecznych i pozostali zebrani nie sprzeciwili im się, a przewodniczący Zespołu ds. Społecznych Cezary Miżejewski poprosił o spisanie i przesłanie tych uwag, które następnie ujmie w propozycji uchwały, którą miałaby przyjąć RDPP.

Projekt rozporządzenia został udostępniony w formie skanu, który nie pozwala na przeszukiwanie i kopiowanie treści, co utrudnia pracę z takim dokumentem. Udostępniamy plik w wersji edytowalnej, otrzymany po użyciu programu umożliwiającego OCR, czyli Optical Character Recognition, jednak może on zawierać błędy, np. literówki.​[3]