Prezentacja stanowiska ENNA – Zamówienia Publiczne- spotkanie z członkami Parlamentu Europejskiego

Temat: Zamówienia Publiczne a Organizacje Społeczeństwa Obywatelskiego w Europie

Na zaproszenie: Pani Jill Evans  z partii Zielonych – Sojuszu Wolnej Europy (Green-EFA),

Miejsce: Parlament Europejski, Bruksela, 30.05.2012

Uczestnicy:

Parlamentarzyści UE: Pani Evans, Pani Rühle, Pani Smith, Pan Hudghton

Temat: Zamówienia Publiczne a Organizacje Społeczeństwa Obywatelskiego w Europie

Na zaproszenie: Pani Jill Evans  z partii Zielonych – Sojuszu Wolnej Europy (Green-EFA),

Miejsce: Parlament Europejski, Bruksela, 30.05.2012

Uczestnicy:

Parlamentarzyści UE: Pani Evans, Pani Rühle, Pani Smith, Pan Hudghton

Członkowie Grupy roboczej ENNA: Kim Smouter (sekretariat ENNA), Gareth Coles (Wales Council for Voluntary Action, Walia), Bart Verhaeghe (de Verenigde Verenigingen, Belgia), Neena Bahti (NCVO), Marek Żółowski (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych).

Temat rozmowy:

1. Podejście i Etos: Dyskutowaliśmy jak prawdoawstwo dot. Zamówień Publicznych wprowadzone w celu ochrony konkurencji, zaczęło wykraczać daleko poza ramy pierwotnie wyznaczone, odciskając swoje piętno na umowach i usługach, które nie powinny bądź nie miały niegdy podlegać tej kategorii regulacji.

2. Usługi typu B: Omówiliśmy bardzo szczegółowo wartość i możliwości zazchowania, ponownego zdefiniowania i wyjaśnienia usług typu B w celu zapewnienia wystarczająco wyraźnego zwolnienia z cześci obowiązków w szczególności dla małych organizacji non-profit społeczeństwa obywatelskiego gdzie często brakuje kadr do biurokratycznej obsługi zwiazanej z zamówieniami.\

3. Organy nadzoru i zarządzanie: Doszliśmy do wniosku, że organy nadzoru są raczej mało chętne do wzięcia na siebie pełni odpowiedzialności za zarządzanie ale za potwierdziły gotowość do zwiększania pomocy technicznej (ewokowanej w stanowisku ENNA) i zawierjącej ale nie ograniczonej do rozwiązań takich jak centra szkoleniowe zarówno dla organów nadzorujących jak i potencjalnie zainteresowane organizacje pozarzadowe.

4. Budżety partycypacyjne i procesy selekcji: Dyskutowaliśmy potrzebę zmiany, które umożliwiałyby publiczne konsultacje i wybór usług wynikający z publicznego wyboru (poprzez ustalanie budżetu pratycypacyjnego, itp.). uznać za wystarczająco dokładny mechanizm selekcji, coś, co jeszcze nie istnieje w obecnej dyrektywie.

5. Progi: Omówiliśmy bardzo szczegółowo wartość wysokich progów. Nasi członkowie znaleźć wyjaśnienie wpływu umowy GBA umowy jako szczególnie przydatne. Okazało się, że zamiast koncentrować się na progach, lepiej skoncetrowac się na zabezpieczeniu 'lżejszego reżimu"

dla organizacji realizujących usługi o mały transgranicznym zainteresowaniu, szczególnie poprzez wyjaśnienie i definicji usług w typu B, niedającej podstaw do interpretacji ich przez organy władz lokalnych jako usługi typu A.

6. Strategiczne odnośniki: Dyskutowaliśmy odniesienie sie do Traktatu Lizbońskiego i powiązanie go, aby uzasadnić wprowadzenie klauzul społecznych, itp. do dyrektywy regulującej Zamówienia Publiczne w UE.

Wiecej na ten temat:

http://ofop.eu/aktualnosci/czlonkowie-enna-zmierzyli-sie-z-koszmarem-zamowien-publicznych-na-spotkaniu-z-europarlam