Projekt będzie polegał na prowadzeniu działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych dla organizacji pozarządowych w zakresie korzystania ze środków Funduszy Europejskich (FE). Celem prowadzonych działań jest zwiększenie świadomości wśród organizacji pozarządowych w całej Polsce w zakresie różnych form korzystania z FE oraz możliwości rozwoju misyjnego i instytucjonalnego dzięki FE. Chcemy uwidaczniać konkursy FE dostępne dla organizacji pozarządowych, ale też pokazywać FE jako wartość pozytywną dla rozwoju organizacji (m.in. przez pokazywanie dobrych praktyk).
Elementem działań będzie dostarczanie beneficjentom wiedzy na temat wymogów, niezbędnego capacity do starania się o FE w oparciu o przygotowane materiały informacyjne, dzięki czemu potencjalni beneficjenci będą bardziej przygotowani do starania się o FE czy będą lepiej realizować już rozpoczęte działania ze środków FE. Proponowane działania przyczynią się do realizacji celu strategicznego i celów szczegółowych komunikacji Funduszy Europejskich ujętych w Strategii komunikacji na lata 2021-2027.
Działanie 1.1. Uwidocznienie różnych form korzystania z Funduszy Europejskich przez organizacje pozarządowe
Działanie skupia się na zidentyfikowaniu i przedstawieniu różnorodnych form korzystania z Funduszy Europejskich (FE) przez organizacje pozarządowe (NGO) np. bycie beneficjentem, partnerem innego ngo, partnerem jst, bycie odbiorcą innego projektu finansowanego dzięki FE (np. inkubatora innowacji społecznych). Poprzez desk research, stworzenie podręcznika i krótkiej kampanii internetowej, inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości i umiejętności NGO dotyczących alternatywnych ścieżek finansowania oraz różnych form zaangażowania w projekty współfinansowane przez FE.
Działanie 1.2. Monitorowanie i uwidacznianie konkursów FE dostępnych dla organizacji pozarządowych. Tworzenie bazy wiedzy na temat capacity.
Działanie skupia się na bieżącym monitorowaniu otwartych konkursów Funduszy Europejskich (FE) skierowanych do organizacji pozarządowych (NGO) we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFIPR). Dodatkowo, inicjatywa ma na celu efektywne uwidocznianie tych konkursów na platformach OFOP, monitoringfunduszy oraz listach mailingowych, współpracując także z portalami branżowymi, takimi jak ngo.pl.
Elementem tego działania będzie również stworzenie mapy drogowej zdobywania capacity przez organizacje pozarządowe potrzebnego do wnioskowania o FE. Chcemy z naszymi ekspertami zidentyfikować główne bariery w pozyskiwaniu FE. Stworzymy broszurę dot. najważniejszych wyzwań organizacyjnych i wzmacniania instytucjonalnego do starania się o FE.