Propozycje OFOP-u prezentowane w Parlamencie
24 maja 2023 roku podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego prezentowane były propozycje koniecznych zmian prawnych (uproszczeń) wspierających działalność obywatelską.
W lutym tego roku Zarząd OFOP przy współpracy z Zespołem OFOP „Proste prawo dla NGO” przedstawił organizacjom pozarządowym do konsultacji propozycje dotyczące uproszczeń dla III sektora na wybory parlamentarne 2023 roku. Po konsultacjach w kwietniu skonsultowany już dokument został przyjęty jako podstawa do rozmów z partiami politycznymi i rozesłany.
Jednym z kroków w dotarciu do świata polityki z problemami organizacji pozarządowych była prezentacja ich na specjalnym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego. Poszczególne tematy prezentowali: Karolina Dreszer (przyczyny powstania dokumentu), Łukasz Gorczyński (konieczność zmian zasad finansowania organizacji), Rafał Dymek (kwestie bezpieczeństwa podatkowego), Piotr Frączak (problemy uproszczeń i dialogu obywatelskiego), Julia Kluczyńska (stanowisko Forum Darczyńców) oraz Weronika Czyżewska-Waglowska (proces dalszych prac nad propozycjami).
W posiedzeniu wzięły udział parlamentarzystki i parlamentarzyści: Monika Falej, Anita Kucharska-Dziedzic, Klaudia Jachira, Urszula Pasławska, Jan Szopiński. Parlamentarzystki i parlamentarzyści podkreślali rolę organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej obiecując współpracę nad przygotowaniem kolejnych rozwiązań prawnych i pracę nad programami wyborczymi. Jest to o tyle ważne, że dotychczasowe efekty współpracy Zespołu z organizacjami już są widoczne.