Propozycje wkładów własnych niemal w całości wycofane z SzoP-u na 2012 rok
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prawie całkowicie wycofało się ze swoich założeń wprowadzenia obowiązku wkładów własnych do wszystkich działań i poddziałań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nie kończy to jednak dyskusji nad wkładami własnymi w programie.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prawie całkowicie wycofało się ze swoich założeń wprowadzenia obowiązku wkładów własnych do wszystkich działań i poddziałań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Nie kończy to jednak dyskusji nad wkładami własnymi w programie.
4 listopada odbyły się konsultacje dotyczące, zaproponowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, modyfikacji w Szczegółowym Opisie Priorytetów. Kontrowersyjne zmiany dotyczyły wprowadzanie obowiązkowych wkładów własnych( finansowych lub rzeczowych) do praktycznie wszystkich projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Propozycje Ministerstwa w postaci projektu nowego Szczegółowego Opisu Priorytetów pojawiły się na początku października, ale głośno się o nich zrobiło dopiero po posiedzeniu Podkomitetu Monitorującego na Dolnym Śląsku. Tamtejsza Instytucja Zarządzająca przedstawiła zmiany jakie chce wprowadzić do Planów działania na rok 2012, na podstawie zaproponowanych przez Warszawę wytycznych SzoP-u . Członkowie Podkomitetu w województwie dolnośląskim w sposób bezprecedensowy porozumieli się między sobą i odrzucili propozycje, zatwierdzając Plany Działania na rok przyszły z autopoprawką wyłączającą nowy zakres wkładów własnych. Za przykładem Dolnego Śląska poszły inne Podkomitety m.in. w warmińsko-mazurskim.
Konsultacje 4 listopada były po części odpowiedzią na sygnały docierające z poszczególnych województw. Po części również, sami decydenci mieli wątpliwości. W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób, głównie z organizacji pozarządowych. Jedną z liczniejszych reprezentacji stanowiły organizacje członkowskie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. OFOP w trybie pilnym zorganizował spotkanie swoich członków, na temat wkładów własnych, bezpośrednio przed konferencją w Ministerstwie. Wcześniej też Federacja rozesłała informacje na ten temat do wszystkich partnerów społeczno-gospodarczych( organizacje pozarządowe, związki zawodowe, reprezentanci pracodawców oraz środowisk naukowych) w Podkomitetach Monitorujących Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Eksperci Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zaprezentowali informacje na temat propozycji wkładów własnych w ramach projektów konkursowych i systemowych. Takie rozszerzenie zakresu objęcia wkładami własnymi Ministerstwo uzasadniało głównie kontrolami Komisji Europejskiej na temat wydatkowania środków unijnych. Organizacje pozarządowe oraz inni reprezentanci instytucji społecznych, organizacji pracowniczych i związków zawodowych, przedstawili swoje wnioski co do skutków jakie przyniosą proponowane zmiany. Przede wszystkim wykazano:
- niemal całkowity brak możliwości finansowania wkładów przez większość organizacji trzeciego sektora oraz ogromne trudności w oszacowaniu wkładu rzeczowego( prace wolontariuszy, wykorzystaniu sprzętu);
- specyfikę funduszu społecznego w ramach którego realizuje się zadania publiczne, do których teraz miałoby się dopłacać;
- zagrożenie dla realizacji projektów miękkich, na rzecz twardych z funduszy które przejęłyby samorządy;
- zmiany reguł gry w trakcie jej trwania – na przekór obowiązującym zasadom, wynegocjowanym dla obecnego okresu programowania;
- danych mówiących o prawie 48% udziale we wszystkich realizowanych projektach przez organizacje pozarządowe(z Europejskiego Funduszu Społecznego), których brak oznaczałby generalne ograniczenie realizacji celów po kl.
Ponadto przedstawiciele NGO wypunktowali konkretne zaangażowanie i koszty, jakie już ponoszą wdrażając projekty( a które nie są wykazywane w budżetach projektów) np.:, utrzymanie lokali, koszty obsługi realizacji projektu i wiele innych. Odpowiedź Ministerstwa w sprawie przyjęcia lub odrzucenia wkładów własnych miała zapaść w tym tygodniu.
I zapadła. Ministerstwo, uwzględniając uwagi i argumenty organizacji i innych partnerów społecznych, podjęło decyzję o odstąpieniu w bieżącym roku od wprowadzenia obowiązku wnoszenia wkładu własnego w zaproponowanych przez IZ PO KL wysokościach, pozostawiając je jednak w dwóch obszarach:
- W poddziałaniu 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej;
- W działaniu 1.5 Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego
Dla obu tych obszarów własnych wkład własny będzie obowiązkowy w wysokości 15% wartości projektu. Instytucja Zarządzająca nie wyklucza wprowadzanie innych form wnoszenia wkładów własnych w obu wyżej wymienionych projektach.
Ponadto poinformowano, iż dalsze dyskusje nad wprowadzenia wkładów własnych będą kontynuowane w odniesieniu do negocjacji zasad finansowania projektów PO KL w przyszłym okresie programowania, na lata 2014-2020.