Rady Działalności Pożytku Publicznego

Zasady tworzenie i funkcjonowania Rad Działalności Pożytku Publicznego zostały określone w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku. (Dz.U. Nr 96, poz. 837 z późn. zm.)

Zasady tworzenie i funkcjonowania Rad Działalności Pożytku Publicznego zostały określone w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku. (Dz.U. Nr 96, poz. 837 z późn. zm.)

Dzięki nowelizacji ustawy wprowadzonej w 2010 roku pojawiła się możliwość tworzenia rad także na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Rady te są organami konsultacyjnymi i doradczymi, a sejmik województwa, rada powiatu lub rada gminy muszą w drodze uchwały określić szczegółowy sposób konsultowania z organizacjami pozarządowymi i radami (w przypadku ich powołania na danym terenie), projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności organizacji pozarządowych.

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego i jej powołanie jest obligatoryjne. Jest ona organem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego, a także współpracę pomiędzy sektorem publicznym i sektorem organizacji pozarządowych.

Ustawa dając możliwość powołania rady na szczeblu wojewódzkim, powiatowym czy gminnym, nie nakłada jednak takiego obowiązku na organ wykonawczy danego szczebla. Rada może zostać powołana na wniosek organizacji pozarządowych, jednak złożenie takiego wniosku nie jest równoznaczne z jej utworzeniem.

Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego może być powołana przez marszałka województwa na wniosek organizacji pozarządowych i jest ona organem konsultacyjno-opiniodawczym.

Powiatowa lub Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego może być utworzona na wniosek organizacji pozarządowych  przez zarząd powiatu ze stojącym na jego czele starostą, zaś w przypadku gminy wójta lub burmistrza, a w przypadku miasta na prawach powiatu – prezydenta tego miasta.

Pomiędzy radami na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym nie ma podległości ani zależności. Artykuł 41h Ustawy zaleca im jednak współpracę, "na zasadach partnerstwa i suwerenności stron, w szczególności przez wzajemnie informowanie o kierunkach działań". Dzięki tej współpracy może następować płynna wymiana informacji, wspólna koordynacja działań, a także możliwość inicjacji lub realizacji wspólnych projektów.

Baza Rad Działalności Pożytku Publicznego