„Rewolucje godnościowe dotyczą naszych sumień, a nie sumień innych” – reportaż ze Zlotu Niepołomickiego
Prezentujemy reportaż ze spotkania osób związanych z organizacjami społecznymi, aktywistów i aktywistek, którzy podczas z czerwcowych Obywatelskich Dni Skupienia w Niepołomicach chcieli „rozmawiać mimo różnic” i zastanowić się, jak w naszym kraju tworzyć klimat do takiej rozmowy.
Zlot Niepołomicki odbył się w dniach 24-27 czerwca br. Zgromadził osoby, którym bliska jest idea samoorganizacji. Główne tematy Zlotu: „Rozmowa mimo różnic”, „Sektor obywatelski – czas próby”, „Co możemy zrobić wspólnie”, „Szukając nadziei… Od oporu do programu”, „Pielęgnowanie tradycji, edukacja ku obywatelskości”, były tylko pretekstem, aby podczas licznych warsztatów, wykładów, spotkań zastanowić się, w jakim miejscu jesteśmy dziś – każdy z nas i my, jako ludzie tzw. trzeciego sektora, po trzydziestu latach od transformacji ustrojowej. Jak dziś rezonują w nas pojęcia solidarności, patriotyzmu, wiary, wolności.
Odwrócenie wektorów. Bez petycji do władz
„Wszystko to służyć ma „odwróceniu wektorów” – Kuba Wygnański, jeden z inicjatorów Zlotu Niepołomickiego – By nie zaczynać od pomysłów na temat tego, co ma robić – lub czego nie robić – władza (oni, inni), ale od pomysłów i postanowień, które dotyczą nas samych. Owo zaczynanie od siebie jest kluczem. Rewolucje godnościowe (a tylko takie mają sens) dotyczą naszych własnych sumień, a nie sumienia innych. Doprawdy moralizowanie na temat innych nie czyni nas bardziej moralnymi. Nie liczcie na to, że z Niepołomic wyjedziemy z jakąś petycją do władz. Jeśli coś spiszemy, to będzie to postulat do nas samych. W Niepołomicach będzie czas na skupienie (zarówno w formach konfesyjnych, jak i całkiem świeckich). Będzie dużo pytań „do siebie”. Będzie wspólny namysł nawiązujący do Etyki Solidarności księdza Józefa Tischnera”*.
Filmy ze Zlotu. Reportaż
Część wykładów została zarejestrowana. Nagraliśmy m.in. spotkanie z prof. Strzemboszem, wykład prof. Andrzeja Blikle „Turkusowa (r)ewolucja w pracy dla chleba i społeczeństwa”, wykład Tomasza Rakowskiego „Lokalne formy rozwoju, samoorganizacja, potencjał sprawczy”. Wszystkie nagrane spotkania upublicznimy na kanale YouTube Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (zachęcamy do subskrypcji). Dziś zapraszamy do obejrzenia reportażu ze Zlotu – zobacz.
***
Zlot Niepołomicki odbył się dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Obywatelskiego oraz zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach, Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach. Cieszymy się, że jako Federacja również mieliśmy możliwość wesprzeć organizacyjnie Obywatelskie Dni Skupienia. Więcej o idei Zlotu oraz aktualności na stronie www.zlotniepolomicki.pl
* Zapowiedź pewnego nie całkiem przewidywalnego zdarzenia…, Jakub Wygnański, ngo.pl, 2018-06-20 – przeczytaj
autorka: Beata Kwiatkowska