Rule of Law Report – rekomendacje do Raportu KE

24 lipca Komisja Europejska opublikowała nowy Raport o praworządności (RoLR) omawiający sytuację w poszczególnych krajach UE.

To już kolejny Raport, który powstał przy wkładzie organizacji pozarządowych, w tym także OFOP.

 

Rule of Law Report – czym jest Raport i co można w nim zmienić?

RoLR to mechanizm monitorowania działań podejmowanych przez rządy państw członkowskich w obszarze praworządności. W czasie jego powstawania zainteresowane podmioty, w szczególności organizacje społeczeństwa obywatelskiego, konsultują go i prezentują swój wkład.

Niestety, Raport i związane z nim działania nie wykorzystują w pełni swojego potencjału – w Raporcie brakuje m.in. jasnego określenia środków do działania i oceny, w jaki sposób przyczyniać się on ma do poprawy praworządności w Europie, a także wskazania narzędzi, które pozwoliłyby na wykorzystanie go nie tylko jako narzędzia sprawdzającego, ale jednocześnie kontrolującego poziom i sposób wdrażania jego rekomendacji.

Dokładnie o tym niewykorzystanym potencjale rozmawialiśmy w międzynarodowym gronie w kwietniu tego roku w Brukseli, na spotkaniu organizowanym przez Fundację Batorego, Glopolis i Nadace OSF. Efektem spotkania i późniejszych prac jest zestaw rekomendacji, które podsumowują nasze przemyślenia, definiują słabe punkty procesu powstawania i ostatecznego kształtu Raportu oraz, co ważne, proponują rozwiązania zidentyfikowanych problemów 

– podkreśla Karolina Dreszer, prezeska OFOP.

Dla nas, czyli dla OFOP-u, kluczowym zagadnieniem do poruszenia w rekomendacjach było to, na ile RoLR uwzględnia kondycję społeczeństwa obywatelskiego – czy wystarczająco i jak ją opisuje. Równie ważne było zastanowienie się nad sposobem, w jaki możemy używać Raportu jako narzędzia w procesach rzeczniczych.

W dokumencie, który powstał na bazie krytycznej analizy RoLR i wniosków wypracowanych na spotkaniu w kwietniu, opisane zostały wyzwania, jakich doświadczają przedstawiciele organizacji społecznych w swojej pracy nad Raportem, a na ich podstawie zaprezentowano rekomendacje i dla Komisji Europejskiej, i organizacji społecznych.

 

Materiały:

Dokument z rekomendacjami do Raportu i procesu jego powstawania

Raport Komisji Europejskiej o praworządności (Rule of Law Report) 2024, rozdział o sytuacji w Polsce