Rusza projekt „Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych”
Już 5 kwietnia 2024 rusza projekt „Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych”
Celem projektu promującego Fundusze Europejskie jest zwiększenie świadomości organizacji pozarządowych w całej Polsce na temat różnych form korzystania z Funduszy Europejskich (FE) i płynących z nich korzyści poprzez przeprowadzenie skoordynowanych działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych.
Priorytetem jest nie tylko informowanie o dostępnych konkursach FE, lecz również ukazywanie potencjału FE jako wartości pozytywnej dla rozwoju misyjnego i instytucjonalnego organizacji pozarządowych.
Działania w projekcie
Projekt będzie polegał na prowadzeniu działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych dla organizacji pozarządowych w zakresie korzystania ze środków Funduszy Europejskich (FE). Celem prowadzonych działań jest zwiększenie świadomości wśród organizacji pozarządowych w całej Polsce w zakresie różnych form korzystania z FE oraz możliwości rozwoju misyjnego i instytucjonalnego dzięki FE. Chcemy uwidaczniać konkursy FE dostępne dla organizacji pozarządowych, ale też pokazywać FE jako wartość pozytywną dla rozwoju organizacji (m.in. przez pokazywanie dobrych praktyk).
Elementem działań będzie dostarczanie beneficjentom wiedzy na temat wymogów, niezbędnego capacity do starania się o FE w oparciu o przygotowane materiały informacyjne, dzięki czemu potencjalni beneficjenci będą bardziej przygotowani do starania się o FE czy będą lepiej realizować już rozpoczęte działania ze środków FE. Proponowane działania przyczynią się do realizacji celu strategicznego i celów szczegółowych komunikacji Funduszy Europejskich ujętych w Strategii komunikacji na lata 2021-2027.
Działanie 1.1. Uwidocznienie różnych form korzystania z Funduszy Europejskich przez organizacje pozarządowe
Działanie skupia się na zidentyfikowaniu i przedstawieniu różnorodnych form korzystania z Funduszy Europejskich (FE) przez organizacje pozarządowe (NGO) np. bycie beneficjentem, partnerem innego ngo, partnerem jst, bycie odbiorcą innego projektu finansowanego dzięki FE (np. inkubatora innowacji społecznych). Poprzez desk research, stworzenie podręcznika i krótkiej kampanii internetowej, inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości i umiejętności NGO dotyczących alternatywnych ścieżek finansowania oraz różnych form zaangażowania w projekty współfinansowane przez FE.
Działanie 1.2. Monitorowanie i uwidacznianie konkursów FE dostępnych dla organizacji pozarządowych. Tworzenie bazy wiedzy na temat capacity.
Działanie skupia się na bieżącym monitorowaniu otwartych konkursów Funduszy Europejskich (FE) skierowanych do organizacji pozarządowych (NGO) we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFIPR). Dodatkowo, inicjatywa ma na celu efektywne uwidocznianie tych konkursów na platformach OFOP, monitoringfunduszy oraz listach mailingowych, współpracując także z portalami branżowymi, takimi jak ngo.pl.
Elementem tego działania będzie również stworzenie mapy drogowej zdobywania capacity przez organizacje pozarządowe potrzebnego do wnioskowania o FE. Chcemy z naszymi ekspertami zidentyfikować główne bariery w pozyskiwaniu FE. Stworzymy broszurę dot. najważniejszych wyzwań organizacyjnych i wzmacniania instytucjonalnego do starania się o FE.
Działanie 1.3. Grupa ekspercka wokół doradztwa o FE dla organizacji pozarządowych.
Działanie będzie polegało na stworzeniu sieci ambasadorów i abasadorek FE w regionach, którzy będą przedstawicielami NGO z całej Polski. Celem działania będzie wzmacnianie dopasowanego, lokalnego doradztwa dla organizacji pozarządowych poszukujących źródeł finansowania europejskiego. Będziemy koordynować rekrutację doradców i doradczyń, szkolenie merytoryczne doradców i doradczyń oraz wspierać w ich działaniach informacyjnych. W ciągu dwóch lat stworzymy sieć co najmniej 16 doradców i doradczyń z całej Polski, którzy i które przeprowadzą łącznie 32 spotkania informacyjne dla przedstawicieli 480 organizacji społecznych.
Działanie 1.4. Ogólnopolskie spotkanie organizacji zaangażowanych w FE.
Zorganizowanie dwóch edycji ogólnopolskiego spotkania organizacji pozarządowych w różnym stopniu zaangażowanych w funkcjonowanie FE w Polsce. Główna część wydarzenia będzie realizacją istniejącej marki Kongresu Komitetów Monitorujących, jednak poszerzoną o spotkania informacyjne wokół wnioskowania o FE oraz edukacyjne nawiązujące do materiałów wypracowanych w działaniu nr 2. Spotkanie potrwa dwa pełne dni i zaangażuje w każdym roku min. 100 osób z 50 organizacji pozarządowych z całej Polski.
Działanie 1.5. Spotkanie tematyczne dla NGO
Organizacja dwóch dwudniowych spotkań tematycznych (w innym województwie niż mazowieckie) dla min. 40 przedstawicieli organizacji pozarządowych angażujących się w pracę nad FE w Polsce oraz tych, którzy przymierzają się do wnioskowania o FE. Celem warsztatów jest wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych jako beneficjentów Funduszy Europejskich, poprzez sieciowanie, wymianę nowych informacji na temat otwartych konkursów FE oraz elementy wiedzowe związane ze zdobywaniem capacity do starania się o FE. Wydarzenie tematyczne będzie połączone z stacjonarnymi spotkaniami Stałej Konferencji ds. Europejskich, szczególnie grup tematycznych związanych z zasadą horyzontalną niedyskryminacji.
Szczegóły projektu
Czas trwania projektu
Data rozpoczęcia: 5 kwietnia 2024
Data zakończenia: 31 grudnia 2025
Grupa docelowa
Grupą docelową są pracownicy i liderzy organizacji pozarządowych z całej Polski, szczególnie z mniejszych miejscowości, którzy są zaangażowani w działania związane z Funduszami Europejskimi. Projekt kierujemy do osób poszukujących finansowania europejskiego oraz informacji o możliwościach udziału w konkursach i innych formach wsparcia projektów, których celem jest rozwój organizacji poprzez pozyskiwanie środków na realizację nowych inicjatyw.
Partnerzy
Lider projektu: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) z siedzibą przy ul. Szpitalnej 5/3 w Warszawie
Partner projektu: Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) z siedzibą przy ul. Oleandrów 6 w Warszawie
Partner projektu: Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć (ZS PZS) z siedzibą przy ul. Raszyńskiej 32/44/140 w Warszawie
Partner projektu: Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami (PSON) z siedzibą przy ul. Legionowej 28 / 601 w Białymstoku
Bieżące informacje na temat projektu znajdziecie na podstronie: https://ofop.eu/promocja-funduszy-wsrod-organizacji/
Dotacja współfinansowana jest w 79,71% ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach PTFE 2021-2027, oraz w 20,29% z budżetu państwa.
Całkowita wartość projektu: 3 350 000 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie