Sieć doradców NGO – Fundusze dla Klimatu: pierwszy zjazd
W sobotę, 8 czerwca br., zakończyliśmy pierwszy zjazd II edycji projektu: Sieć doradców NGO – Fundusze dla Klimatu. W trakcie trzydniowego zjazdu uczestnicy mieli okazję zgłębiać wiedzę z wielu tematów i poznać dobre, zielone praktyki.
W ramach zjazdu odbyła się wizyta studyjna w Szkole Podstawowej nr. 195, im. Króla Maciusia I. Oglądaliśmy ogrody deszczowe, ścieżki sensoryczne i wiele innych rozwiązań, które zostały tam wprowadzone we współpracy z Fundacją Sendzimira. Bardzo dziękujemy dyrektor Iwonie Goławskiej za przyjęcie nas w Szkole oraz Judycie Łuczyńskiej z Fundacji Sendzimira która współtworzyła ten projekt i zaprezentowała nam efekty wspólnej pracy.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od warsztatu nt. standardów doradczych i networkingu wśród uczestników. Warsztat prowadzili: Ewa Gałka (Ekspertka merytoryczna w projekcie) oraz Konrad Żukowski.
Następnie Karolina Złotnik, reprezentująca Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, opowiadała o Strukturze Funduszy Europejskich, aktualnie trwających naborach i wskazała te, z których można skorzystać w celu realizacji projektów pro środowiskowych.
Maria Wiśnicka z Fundacji Sendzimira podzieliła się z uczestnikami doświadczeniami i praktykami z projektu “Zielony Lider” pokazała jak jego uczestnicy rozwiązywali problemy w obszarach: wody, zieleni, energii i gospodarki obiegu zamkniętego w swoich lokalnych społecznościach. Uczestnicy mieli okazję popracować w formie warsztatowej.
Marta Wiśniewska z Fundacji Greenmind przybliżyła uczestnikom temat bioróżnorodoności oraz jak bardzo jest istotna i jak można o nią zadbać.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od szkolenia na temat zasady DNSH i jej praktycznego zastosowania w Funduszach Europejskich. Zajęcia poprowadził Krzysztof Mrozek z Polskiej Zielonej Sieci. Przedstawił uczestnikom ideę zasady DNSH, co w związku z nią należy zawrzeć w projekcie i w jaki sposób egzekwować ją w praktyce.
Szkolenie zakończyliśmy rozmawiając o Odnawialnych źródłach energii, o tym jak zielone źródła energii (panele fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, wodne) są dla nas ważne i przyszłościowe. O tym czym są społeczności energetyczne i jakie z nich mogą płynąć korzyści, opowiedziała nam Zuzanna Sasiak z Polskiej Zielonej Sieci