Skrót z posiedzenia Zarządu 13 września 2007

W dniu 13 września 2007 roku odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone głównie tematom:

1. Relacja z wysłuchania publicznego dot. nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które odbyło się w dn. 4.IX.
2. Dyskusja nad zmianami w Statucie zaproponowanymi przez grupę roboczą powołaną przez Walne Zebranie w dn. 14. czerwca 2007 r. – z udziałem członków grupy (osoby z grupy roboczej są zaproszone na godz. 14.45).
3. Omówienie planu Walnego Zebrania zaplanowanego na 15-16. listopada 2007 r.
4. Omówienie pomysłów na projekt średni do komponentu „Demokracja i społeczeństwo obywatelskie” w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych (tzw. Fundusze Norweskie).
Ad.1) Anna Mazgal zreferowała przebieg wysłuchania publicznego:
• czas wystąpienia jednej osoby wynosił maksymalnie 5 minut;
• w imieniu OFOP-u poruszyła dwie wcześniej ustalone kwestie. Zwróciła uwagę na kwestię wynagrodzeń dlatego, że nie była w żaden sposób przekonsultowane oraz skupiła się na partnerstwie społeczno-prywatnym. Reszta postulatów została złożona na piśmie;
• przedstawiciele organizacji pozarządowych byli dobrze przygotowani, mieli merytoryczne argumenty.
Ad.2) Ryszard Sawa, członek grupy roboczej ds. zmian w Statucie, przedstawił wstępną informacje na temat prac grupy roboczej oraz intencje proponowanych zmian. Zgłosił propozycję, żeby przed Walnym Zebraniem przygotować jednolity tekst Statutu zawierający proponowane zmiany, co jego zdaniem ułatwi pracę.
Agata Wiśniewska przedstawiła zebranym wypracowane przez grupę roboczą propozycje zmian. W międzyczasie członkowie Zarządu wyrażali swoje zdania o poszczególnych rozwiązaniach. Zarząd zdecydował, że swoje rekomendacje do zmian w statucie na Walne Zebranie wypracuje na następnym zebraniu.
Ad.3) Zarząd ustalił, że Walne Zebranie odbędzie się w dniach 22 – 23 XI.
Sprawy, które mają być omówione podczas Walnego Zebrania:
­- Zatwierdzenie zmian w Zarządzie
­- Zmiany w statucie. Sposób dyskusji – prezentuje grupa robocza, prezentacja odrębnego stanowiska zarządu i głosowanie. Każdy z uczestników Walnego Zebrania powinien dostać wydrukowane uzasadnienie do propozycji Zarządu.
­- Dyskusja nad strategią OFOP-u
­- Drugiego dnia ma odbyć się konferencja.
Ad. 4) Zarząd omówił pomysły na projekt do komponentu „Demokracja i społeczeństwo obywatelskie” w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych (tzw. Fundusze Norweskie). Marcin Dadel stwierdził, że priorytetem jest wejście w partnerstwo, najlepiej z federacją norweska. Agata Wiśniewska zreferowała w skrócie propozycje elementów projektu: wsparcie dla reprezentantów organizacji pozarządowych w komitetach monitorujących, stworzenie funduszu pożyczkowego, szkolenia z księgowości. Marcin Dadel zwrócił uwagę na obszar A. Zaproponował, żeby przygotować ofertę dla federacji regionalnych, na przykład poprzez stworzenie platformy wymiany informacji dla federacji regionalnych oraz żeby zająć się rzecznictwem na poziomie ogólnopolskim.