Skrót z posiedzenia Zarządu 19 grudnia 2007

W dniu 19 grudnia 2007 r. odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone głównie tematom:1. Informacja o działaniach OFOP-u związanych z wyjaśnieniem nieprawidłowości w tegorocznej edycji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
2. Informacja nt. działań związanych z inicjatywą OFOP-u dotyczącą powołania grupy roboczej ds. włączania przedstawiciel i społeczeństwa obywatelskiego w realizację NSRO przy Komitecie Koordynacyjnym NSRO.
3. Omówienie sprawy Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Woj. Pomorskiego- interwencja na wniosek organizacji członkowskiej (EUREKA).

4. Omówienie polityki rachunkowości Stowarzyszenia.
5. Omówienie projektu Regulaminu wynagradzania pracowników OFOP.
6.Omówienie zmian w Federacji związanych ze zmianami Statutu uchwalonymi przez Walne Zebranie w dniu 22 listopada 2007 roku.
7. Problem zmian dotyczących organizacji posiadających status pożytku publicznego, dot. m.in. tworzenia przez Urzędy Skarbowe list organizacji opp wg stanu na 30 listopada 20007 roku.
8. Omówienie wyników finansowych Stowarzyszenia w roku 2007, m.in. rozliczenia projektów, stanu składek członkowskich.Ad.1) Agata Wiśniewska przedstawiła odpowiedź nowej Minister Pracy i Polityki Społecznej dot. nieprawidłowości związanych  z FIO 2007.
Ad.2) Zarząd przystąpił do dyskusji dot. powołania grupy roboczej ds. włączania przedstawiciel i społeczeństwa obywatelskiego w realizację NSRO przy Komitecie Koordynacyjnym NSRO. Stwierdzono, iż jest to zadanie realne, ale najpierw trzeba się zastanowić czym dana grupa ma się zajmować i kto ma wchodzić w jej skład. Głównym obszarem działania byłby horyzontalnie problem partnerstwa, ale można by rozbudować jej kompetencje o inne horyzontalne priorytety,  tj.: gender, zrównoważony rozwój.
Ad.3) Problemem zgłoszonym przez Romę Aziewicz, przedstawicielki Stowarzyszenia Eureka, była nieprawidłowość przy powoływaniu Komitetu Monitorującego. Zastępca przedstawiciela jednej z organizacji , która weszła w skład Komitetu Monitorującego, był równocześnie pracownikiem urzędu Marszałkowskiego. Zastępca ten został już zmieniony, a OFOP w odpowiedzi na chęć rozszerzenia reprezentacji z ramienia organizacji pozarządowych przez Marszałka wystąpił z wnioskiem o rozszerzenie składu Komitetu.
Ad.4) Zarząd jednogłośnie przyjął uchwałę dot. polityki finansowej organziacji, przygotowana przez księgową Annę Pyrz.  Marcin Dadel zgłosił uwagę odnośnie planu kont. Należy wprowadzić taką zmianę, żeby w systemie księgowym, było wiadomo, co stało się ze składkami, a co z pieniędzmi z poszczególnych projektów.
Ad.5) Agata Wiśniewska omówiła zaproponowane wcześniej zmiany, najważniejszą jest wprowadzenie zadaniowego czasu pracy. Marcin Dadel zaproponował zastąpienie zadaniowego czasu pracy elastycznym czasem pracy i zadaniowym rozliczaniem wyników pracy. Wspomniał również o wprowadzeniu regulaminu pracy i ewidencjonowaniu czasu pracy.
Ad.6) Agata Wiśniewska przedstawiła dokumenty, które stanowią załączniki do protokołu z Walnego Zebrania. Ustalono, iż zmiany  w Zarządzie, konieczne ze względu na zmianę statutu, nastąpią na Walnym Zebraniu w dn. 14-16 maja 2008 r.
Ad.7) Marcin Dadel przedstawił dwa główne problemy :
· Co z organizacjami, które mają opp, a nie zgłosiły swojego numeru konta w wyznaczonym czasie do Ministerstwa Finansów – czy nie dostaną pieniędzy z 1%?
· Czy można w 1% finansować osoby prywatne?
W pierwszej sprawie zdecydowano, że Zarząd zajmie się tą sprawą, jeżeli wystąpi taka konieczność.
W drugiej sprawie członkowie byli zgodni,  że 1% nie jest właściwy do finansowania indywidualnych osób, jednak kwestią dyskusyjną była decyzja czy OFOP powinien wystąpić w te sprawie z oficjalnym stanowiskiem.  Po dyskusji na ten temat, zaproponowano zapis listu do Ministerstwa Finansów, które miało zostać wysłane do organizacji członkowskich z prośbą o uwagi:
„ W związku z pojawiającymi się kontrowersjami wobec  1%  podatku przekazywanego na organizacje pożytku publicznego należy jasno wskazać w ustawie, czy środki przekazywane z 1% przez obywatela mogą być przekazywane na konkretny cel”.
Inne kwestia dot. 1%:
· możliwość rozdziału 1% na więcej jak jedną organizację;
· możliwość przekazywania 1% przez emerytów i rencistów;
· 1% na partie- czy ten sam 1%, czy kolejny;
Postanowiono, że na posiedzenie Rady DPP 26 stycznia zostanie wysłane stanowisko OFOP, z omówieniem ww. kwestii dot. 1%.
Ad.8)  Monika Kozieł przedstawiła wyniki finansowe Stowarzyszenia za rok 2007. Składki członkowskie są wydawane głównie na zwroty kosztów podróży i opłaty bankowe. Z dotacji z Funduszu Pro Bonus (200 tys. na 2 lata) zostało wydane w roku 2007 około 110 tys. Na pytanie dot. środków z Fundacji Batorego, odpowiedziała, że ulokowane są one w funduszu SEB. Na rok 2008 zostało 90 tys. z Pro Bonusa, środki na SEB-ie oraz dotacji Fundusz Współpracy.