Skrót z posiedzenia Zarządu 20 kwietnia 2007

W dn. 20. kwietnia 2007 r. odbyło się zebranie Zarządu OFOP, poświęcone głównie następującym sprawom:

1) bilans i sprawozdanie finansowe;
2) ostateczny kształt stanowiska nt. uproszczenia księgowości;
3) spotkanie nt. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w MRR;
4) cele i strategia rozwoju OFOP.
Ad. 1) Zebrani dyskutowali nad sprawozdaniem finansowym, a w szczególności nad założeniami polityki finansowej. Piotr Frączak zaznaczył, że polityka finansowa Federacji powinna być modelowa dla innych. Przy czym nie jest istotne, na jakim poziomie kształtują się koszty administracyjne, ale musi być jasne z czego wynika taka a nie inna wysokość kosztów. Marcin Dadel zaproponował aby opracować zmiany do dokumentu określającego politykę finansową dotyczące zasady podziału kosztów, które miałyby obowiązywać od przyszłego roku. Następnie Zarząd uchwałą zatwierdził sprawozdanie finansowe za rok 2006.
Ad. 2) Zebrani przystąpili do omawiania stanowiska Federacji w sprawie uproszczenia księgowości. Zaproponowano jedną zmianę redakcyjną, polegająca na wyróżnieniu postulowanych zmian pod nagłówkiem dokumentu. Następnie dokument zostanie niezwłocznie upubliczniony.
Ad. 3) Piotr Frączak i Agata Wiśniewska przedstawili relację ze spotkania w sprawie PO KL, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. NGO prowadziły prace nad KL przez rok. Na obecnym etapie okazuje się, że idea Państwa Partnerskiego wypadła z priorytetu 5. KE wystosowała uwagi, które będą skutkować strategicznymi zmianami w priorytetach. W samych typach działań i podziale na działania się nie zmieni, ale zmieni się na poziomie organizacji priorytetów. Ustalono, że po weekendzie majowym organizacje mają się odnieść do propozycji Ministerstwa i na podstawie informacji przedstawionych przez MRR zaproponować poszczególne zapisy. Wobec tego ustalono, że we wtorek, 22 kwietnia odbędzie się spotkanie, na którym Piotr Frączak, Paweł Korliński i Dariusz Supeł omówią poszczególne zagadnienia, a także odniosą się do unijnych wytycznych w zakresie lepszego stanowienia prawa (better regulation).
Ad. 4) Zebrani przystąpili do dyskusji na temat założeń rozwoju Federacji przygotowanych przez Piotra Frączaka, który za jedno z głównych wyzwań uznał sposób zdemokratyzowania OFOPu w sytuacji, w której organizacje prawdopodobnie zapisują się po to, żeby samodzielnie nie zajmować się sprawami, których obsługę zapewnia udział w Federacji. Jan Bazyl stwierdził, że należy jednak się zorientować, które organizacje członkowskie chcą aktywnie działać. Dariusz Supeł zauważył, że niektóre organizacje wstąpiły, bo oczekują pomocy, chociaż mogą nie zdawać sobie dokładnie sprawy jakiej. Inne być może wstąpiły dając przez to wyraz poparcia dla idei federalizacji oraz dla działań jakie OFOP, ale nie chcą same aktywnie uczestniczyć. Zaproponował skupienie się na dotarciu do nich i określeniu ich potrzeb i oczekiwań – np. przy pomocy ankiety.
Urszula Jaworska zaproponowała, żeby Federacja wystąpiła do znanych osób publicznych, uznanych jako etycznie działających na rzecz demokratyzacji i społeczeństwa obywatelskiego. Będzie to zarówno korzystne wizerunkowo, jak również pomogłoby wzmocnić współpracę z federacją, która działa na poziomie europejskim. Konieczne jest też utrzymanie i zintensyfikowanie działań dot. transparentności.
Zebrani ustalili następującą kolejność działań:1. Sformułowanie celu
2. Podjęcie nowych akcji angażujących członków
3. Materiały informacyjno-promocyjne (dla członków, dla ngo, dla mediów)
4. Akcja z Komitetami Monitorującymi (wzmocnienie innych reprezentacji)
5. Zmiana warunków pracy biura
6. Działania terenowe z organizacjami (i medialne)
7. Działanie w branżach
8. Struktura

Propozycje konkretnych działań:

  • Rzecznictwo korzystnych dla 3 sektora zmian legislacyjnych przez wykorzystanie udziału przedstawicieli OFOP w RDPP
  • Prace związane z PO KL
  • Lobbing na rzecz przeniesienia Rady Działalności Pożytku Publicznego z MPiPS do KPRM
  • Promowanie zasady i standardów prowadzenia konsultacji społ.
  • Działania zmierzające do poprawy systemu kontroli nad OPP

Opracowanie i wdrożenie strategii promocji OFOP:

  • wewnątrz sektora,
  • wobec innych sektorów

Kampania społeczna na rzecz dobrego wizerunku III sektora i projektów społecznych realizowanych przez organizacje.
Dyskutowano nad celem Federacji, rozważając nacisk, jaki powinien być położony na wspieranie członków oraz wspieranie ogółu organizacji.

Cel główny określono w sposób następujący:
Celem Federacji jest dbanie o dobre otoczenie społeczno-prawne dla działalności III sektora. OFOP działa w imieniu członków na rzecz trzeciego sektora. Rozwój organizacji członkowskich wspierany jest poprzez działania na rzecz ich większej integracji oraz pomoc w budowaniu ich wizerunku.