Skrót z posiedzenia Zarządu 27 lutego 2008

W dniu 27 lutego 2008 r. odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone głównie tematom:
1. Cd. prac nad opracowywaniem strategii OFOP-u na najbliższe lata:
· dyskusja nad pozyskiwaniem nowych organizacji członkowskich,

· dyskusja nt. aspektów finansowych działalności OFOP-u (działalność gospodarcza itp.).
2. Informacja nt. działań w KK NSRO, w tym powołania Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego.
3. Informacja nt. współpracy z WRZOS-em i SPLOT-em w zakresie standardów III sektora.
4. Dyskusja nt. strategii w sprawie ustawy o działalności pożytku publicznego, również w powiązaniu z Funduszem Inicjatyw Obywatelskich.
5. Kwestie związane z przepisami o zbiórkach publicznych – dyskusja.
6. Przygotowanie do spotkania nt. 1% w dniu 28 lutego.
7. Współpraca z Rzecznikiem Praw Dziecka – omówienie kierunków, zmiana lub wycofanie przedstawicielki OFOP-u z Rady Organizacji Pozarządowych przy RzPDz.
8. Reprezentanci OFOP w Komisji Trójstronnej – decyzja.
9. Informacja z prac Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Ad.1) W związku z kończącą się strategia na lata 2006-2008, dusykutowano nad następującymi kwestiami zw. z rozwojem OFOP-u:
· zmiana struktury całej federacji, jak i biura,
· podział obowiązków,
· konieczność zatrudnienia osoby odpowiedzialnej na PR,
· efektywniejsze pozyskiwanie członków,
· kwestia rzecznictwa,
· zmiana sposobu finansowania działalności biura- tak, żeby działalność biura nie była w pełni zależna od pieniędzy z realizowanych projektów.
Obecni  zgodzili się, że OFOP-owi potrzebna jest dobra promocja. Należy pokazać, że OFOP jest organizacją, która rozumie problemy mniejszych organizacji, której jedyna aktywność zauważalna dla organizacji to nie tylko szkolenia i kursy.
Między Agatą Wiśniewska i Piotrem Frączakiem wywiązała się dyskusja dot. napisania strategii. Zdania czy powinien zrobić to Zarząd czy biuro były podzielone. Dariusz Supeł stwierdził, że trzeba to zrobić wspólnie, gdyż bez współpracy z biurem, które ją na co dzień realizuje, nie będzie to miało sensu. Piotr Frączak dodał, że Zarząd może służyć pomocą, doświadczeniem i umiejętnościami. Tworzenie nowej strategii należy rozpocząć od uporania się z kwestią członkostwa. Trzeba zadecydować, czy zmieniamy sposób liczenia członków (liczenie poszczególnych organizacji, a nie federacji ) i wtedy zmieniamy się w ogromną federację, czy koncentrujemy się na zrzeszaniu kilku dużych organizacji. Wybranie jednej z opcji determinuje politykę poszerzania OFOP-u.
Agata Wiśniewska nawiązując do podpunktu drugiego: dyskusja nt. aspektów finansowych działalności OFOP-u (działalność gospodarcza itp.) zreferowała propozycje rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zaproponowane możliwości to:
· Fundusz Pożyczkowy dla organizacji pozarządowych,
· Fundrising,
· PR,a
· Spółdzielnia, która mogłaby również zajmować się: funduszem pożyczkowym, księgowością, działalnością wydawniczą.
Ad.2) Agata Wiśniewska poinformowała, że do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego został zgłoszony wniosek o powołanie grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego przy Komitecie Koordynacyjnym NSRO. Projekt zyskał akceptację organizacji i związków zawodowych. MRR jest pozytywnie ustosunkowane. Ostateczną decyzję podejmuje Pani Minister.
Ad.3) Agata Wiśniewska przypomniała o systemowym projekcie dotyczących standardów III sektora, który miał być ogłoszony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Do tej pory OFOP nie uzyskał odpowiedzi od Ministerstwa w kwestii wyrażenia woli współpracy. Lada dzień powinna się pojawić podstrona na portalu ngo poświęcona standardom, którą OFOP będzie animować razem ze SPLOT-em i WRZOS-em.
Ad.4) Anna Mazgal zreferowała stan zaawansowania prac nad nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Strona rządowa uznała, że samodzielnie go dopracuje i wprowadzi jako własny projekt. W harmonogramie prac legislacyjnych na najbliższe pół roku nie zaplanowano pracy nad tą ustawą. Projekt dot. zmian w Funduszu Inicjatyw Obywatelskich wpłynął do biura Federacji mailem 24.02. Departament Pożytku Publicznego MPiPS zaproponował, żeby najpierw zrobić małą nowelizację, a potem dużą nowelizację ustawy. W początkowej fazie projektu była propozycja, żeby FIO funkcjonował jako program operacyjny, ale Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na takie rozwiązanie. FIO w tym roku na pewno  nie będzie programem operacyjnym i najlepiej wpisać go w małą nowelizację ustawy. Marcin Dadel poinformował, że w dniu następnym na Komitecie Rady Ministrów ma stanąć projekt FIO jako programu dwuletniego, ale nadal nie jest to ostateczna formuła. Zarówno Rada jDPP, ak i Department Pożytku Publicznego MPiPS upierają się przy formule programu operacyjnego, ale są pewne przeszkody formalne. Trzeba natychmiast rozpocząć realizację programu rządowego – 60 milionów PLN. Przygotowanie go opóźniłoby wprowadzenie FIO na lipiec i sierpień. Marcin Dadel przychylił się do propozycji napisania listu do Premiera, wyrażającego obawę w związku z opóźnieniem realizacji FIO jako programu operacyjnego.
Ad.5) Anna Mazgal przedstawiła problemy, z którymi zgłosiło się Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i inne organizacje, a dot. zbiórek publicznych:
· problemy wynikające z zapisów samej ustawy,
· niejednolita interpretacja przepisów przez urzędników,
· nie wiadomo, czy kampania reklamowa jest zbiórką publiczną,
· długie procedury (np. na pół roku wcześniej trzeba podać listę wolontariuszy).
Anna Mazgal w imieniu OFOP-u zaproponowała organizacjom następującą pomoc: wsparcie merytoryczne, zebranie przypadków złych praktyk, ocenę przepisów, wypracowanie rekomendacji, opracowanie standardów. Zaznaczono również konieczność dokładniejszego przyjrzenia się zagadnieniu, nie chodzi bowiem o nadmierną liberalizację przepisów.
Ad.6) Wobec braku odpowiedzi od Ministerstwa Finansów dot. prośby o spotkanie i rozmowę nt. trudności w procedurze 1%, Zarząd zgodził się na napisanie oficjalnego pisma.
Rozpoczęto dyskusję na temat kampanii reklamowej 1%, którą przygotowało KCK. Dariusz Supeł stwierdził, że tak przygotowana kampania, która promuje tylko medialne organizacje to lobbing. Zadecydowano, że należy poinformować KCK o tej sytuacji. Przedstawiciel KCK nie dotrzymał słowa, gdyż na spotkaniu 1% powiedział, że kampania którą szykuje będzie promować wszystkie organizacje, a nie pojedyncze NGO. Irena Fugalwicz zwróciła uwagę, że warto byłoby zająć  się zapisami mówiącymi o możliwości odpisania 6% (osoba fizyczna) i 10% (firma) od podstawy opodatkowania na organizacje pozarządowe. Jest to zapis martwy, a znacznie ważniejszy niż 1%. Zaproponowała, że przekaże sprawę do Regionalnej Izby Gospodarczej i  Business Centre Club.
Ad.7) Agata Wiśniewska zreferowała sprawę współpracy przedstawiciela OFOP-u z Rzecznikiem Praw Dziecka i przedstawiła negatywną ocenę tego gremium przez reprezentantkę Federacji. Obecni zgodzili się, że decyzje podejmą po konfrontacji tej opinii z ocenami z innych źródeł.
Ad. 8) Agata Wiśniewska zreferowała kwestię reprezentanta OFOP w Komisji Trójstronnej. Warto byłoby wyznaczyć naszego reprezentanta, który mógłby nawiązać kontakty ze związkowcami. Marcin Dadel zaproponował, żeby wybrać dwóch reprezentantów: Agatę Wiśniewską i osobę z organizacji członkowskiej.
Ad.9) Marcin Dadel zreferował działalność Rady Działalności Pożytku Publicznego. Od czasu nominacji nowego ministra atmosfera wokół Rady zdecydowanie się poprawiła. Najważniejsze zagadnienia, nad którymi Rada będzie debatować w tym roku, to ustawa o działąlności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przyszłość Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.