Skrót z posiedzenia Zarządu 29 maja 2008

W dniu 29 maja 2008 r. odbyło się zebranie Zarządu OFOP poświęcone głównie tematom:

1.Przygotowanie Walnego Zebrania 13 czerwca 2008 r.
2.Cd. prac nad spółdzielnią.
3.Rekomendacje Komisji Rewizyjnej dot. podziału kosztów administracyjnych i statutowych.
4.Informacja z prac Komitetu Monitorującego dla Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
5.Kandydaci OFOP-u do Komitetu Konsultacyjnego ds. Projektów Transnarodowych i Międzyregionalnych.
6.Informacja o pracach grupy roboczej ds. mechanizmu 1%.
7.Informacja o złożonych projektach.
8.Przyjęcie nowego członka – Stowarzyszenie Akademia Kontaktów Społecznych z Warszawy.

Ad.1) Agata Wiśniewska przedstawiła problemy związane z rejestracją zmian w statucie. Anna Mazgal odczytała postanowienie sądu w przedmiotowej sprawie. Podjęto decyzje o ponownym złożeniu wniosku o wpis zmian statutu. Przedstawiono informacje finansowe za 2007 r. : bilans, rachunek zysków i strat. Dokumenty finansowe zostały przyjęte w poprzednim tygodniu. Komisja Rewizyjna jednogłośnie podjęła uchwałę o przyjęciu sprawozdania.
Ad.2) Piotr Frączak zreferował kwestie spółdzielni. Będzie ona podejmowała działalność gospodarczą w niemal 30 obszarach. Statut jest niemal gotowy. Spółdzielnia ma prowadzić działalność księgową dla warszawskich NGO i pod tym kątem przygotowywany jest biznes plan. Dodatkowo będzie to działalność wydawnicza. Oficjalnie do założenia spółdzielni zostały zaproszone 4 organizacje – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Federacja Organizacji Służebnych Mazowia, Stowarzyszenie Klon/Jawor i Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych. Ewentualnym udziałowcem byłby SPLOT, o ile sam nie będzie zakładać spółdzielni. Następnie Zarząd jednogłośnie podjął uchwałę o przystąpieniu do utworzenia spółdzielni osób prawnych „Kooperatywa Pozarządowa”.
Ad.3) Komisja Rewizyjna zarekomendowała Zarządowi przyjęcie uchwały odnośnie skali kosztów administracyjnych. Zarząd wyraził się negatywnie o pomyśle procentowego określania kosztów, zarekomendował też Komisji przekazanie wystosowanej przez nią rekomendacji Zarządowi na piśmie.
Ad.4) Marcin Dadel przedstawił informacje związane z utworzeniem Komitetu Monitorującego Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Na pierwszym posiedzeniu przyjęto regulamin, na drugim omawiane będą kryteria wyboru projektów. 20 mln franków szwajcarskich zostanie przekazanych na fundusz dla organizacji pozarządowych.
Ad.5) Zarząd podjął uchwałę o rekomendowaniu pana Przemysława Kalinki jako kandydata OFOP do Komitetu Konsultacyjnego ds. Projektów Transnarodowych i Międzyregionalnych.
Ad.6) Anna Mazgal przedstawiła informację z prowadzonej w kwietniu kampanii informacyjnej zw. z nową procedurą w przekazywaniu 1%. Agnieszka Zowczak i Irena Fugalewicz zgodziły się co do dużego sukcesu tej kampanii.
Ad.7) Złożony został projekt na promocję Funduszy Europejskich w partnerstwie z Fundacją Komunikacji Społecznej. Dodatkowo finalizowana jest umowa z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Federacja przeszła pozytywnie ocenę formalną wniosków złożonych do Funduszy Norweskich i PO KL.
Ad.8) Zarząd jednogłośnie podjął uchwałę o przyjęciu w poczet członków OFOP Stowarzyszenia Akademia Kontaktów Społecznych z siedziba w Warszawie.