Sport i turystyka, co je łączy, co je dzieli?

Proces tworzenia Programu Współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z organizacjami pozarządowymi różnił się od pozostałych ze względu na specyfikę tego resortu. MSiT tworzą dwie różniące się od siebie części. Jak sama nazwa wskazuje pierwsza z nich zajmuje się sportem, a druga turystyką. W kwestii współpracy z III Sektorem różnią się prawie wszystkim: budżetem, procedurami i typem organizacji, z który współpracują.

Zespół Konsultacyjny składał się z pracowników ministerstwa odpowiedzialnych za różne obszary tematyczne. Reprezentanci organizacji pozarządowych także prezentowali rozmaite dziedziny i punkty widzenia. Spotkania zespołu często przebiegały burzliwie, a różnice zdań pomiędzy uczestnikami nie pokrywały się z prostym schematem: strona pozarządowa – pracownicy ministerstwa. Wszystkie te spotkania miały jednak bardzo widoczną wartość dodaną. Pierwszym wyzwaniem była wymiana wiedzy i wzajemne zrozumienie osób zajmujących się sportem i turystykę – także po stronie ministerstwa. Drugim wyzwaniem, które podejmowane było przez cały okres pracy, były próby określenia wspólnych zasad współpracy z ngo w obu częściach resortu.

Niezwykle ważny dla pracy był dwudniowy zjazd, na którym uczestnicy wzięli udział w warsztatach. Dla wielu osób było to pierwsze spotkanie z ekspertami III Sektora, takimi jak Kuba Wygnański, i „pozarządowym” stylem pracy.

Ostatecznie dokument wypracowany przez zespół został częściowo skrócony przez władze Ministerstwa i poddany konsultacjom. Przebiegały one wielotorowo: przez Internet oraz na spotkaniach konsultacyjnych organizowanych przy dużych wydarzeniach związanych z branżą, w tym na Targach Poznańskich. Wpłynęło ponad 120 uwag różnego rodzaju. Na ostatnim spotkaniu zespołu omówiono każdą z nich i zdecydowano się na wprowadzenie najczęściej powtarzających się sugestii do końcowej wersji dokumentu. Dokument czeka na zatwierdzenie przez Ministra Sportu i Turystyki.

Założenia do Programu skupiają się dwóch zasadniczych obszarach: zwiększeniu efektywności i usystematyzowaniu współpracy Ministerstwa z organizacjami pozarządowym oraz na poprawie sposobów komunikacji i wspólnego wypracowywania rozwiązań ważnych dla realizacji celów MSiT. Wśród planowanych działań znajdują się między innymi rewizja zasad organizacji otwartych konkursów ofert, uporządkowanie i rozwój kanałów komunikacji ministerstwa i organizacji, wprowadzenie „siedmiu zasad konsultacji” czy określenie zasad realizacji wspólnych, międzysektorowych projektów. Co ważne członkowie zespołu i organizacje uczestniczące w konsultacjach doszły do wniosku, że w Programie Współpracy, który w przyszłości powstanie w MSiT, powinny znaleźć się rozdziały osobno traktujące temat sportu i turystyki.

 

Artykuł autorstwa Michała Brauna, koordynatora Zespołu Konsultacyjnego w Ministerstwa Sportu i Turystyki