Spośród 19 ministrów, 7 nie przyjęło programów współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2018

Do dnia 19 lipca 2018 r. nie poznaliśmy treści programów współpracy z organizacjami pozarządowymi 7 na 19 ministrów. W przypadku niektórych ministerstw nie wiemy nawet, czy trwają jakiekolwiek prace nad programami. Spośród tych programów, które zostały przyjęte, 3 przyjęto z opóźnieniem, a połowa nie zawiera wszystkich wymaganych elementów. Tymczasem Zespół ds. programów współpracy z organizacjami pozarządowymi nie udziela  informacji o swojej pracy.

Do tej pory programów współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2018 nie przyjęto w:

  • Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,
  • Ministerstwie Infrastruktury,
  • Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju,
  • Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii,
  • Ministerstwie Środowiska,
  • Ministerstwie Zdrowia.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że w 3 z wymienionych powyżej ministerstwach przygotowania do przyjęcia programów współpracy na rok 2018 trwają. W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prowadzone są prace nad projektem programu, w Ministerstwie Środowiska prowadzone są konsultacje wewnętrzne programu, Minister Zdrowia podpisał na razie deklarację przyjęcia programu współpracy.

Nie mieliśmy natomiast szans dowiedzieć się, jaki jest stan prac i czy w ogóle jakiekolwiek prace nad programem współpracy trwają w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (zobacz korespondencję).

Programów współpracy nie posiadają również powstałe w 2018 r. Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W MI i MIR mają zostać przyjęte nowe programy współpracy. MPiT poinformowało natomiast, że nie będzie realizować przyjętego wcześniej w Ministerstwie Rozwoju programu współpracy partnerskiej z interesariuszami na lata 2018-2019, ponieważ nie prowadzi takiej współpracy.

Programy przyjęte z opóźnieniem

Programy współpracy powinny być przyjmowane najpóźniej do dnia 30 listopada roku poprzedzającego okres ich obowiązywania (art. 5a ust. 1 w zw. z art. 5b ust. 2 udpp). W Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Obrony Narodowej programy obowiązujące w roku 2017 przyjęto dopiero w sierpniu 2017 r. Z ponad roczną datą wsteczną program współpracy przyjęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, o czym pisaliśmy w Repozytorium w lutym 2017 r. (więcej).

Programy niekompletne

Spośród przyjętych programów współpracy 6 nie zawiera wszystkich wymaganych elementów. W programach nie zawarto:

  • priorytetowych zadań publicznych – MEN, MF,
  • trybu powoływania i zasad działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert – MEN, MF, MON, MSWiA) oraz
  • informacji o przebiegu konsultacji (bądź informacja niepełna) – MON, MSWiA, MS, MSZ.

Brak sprawozdania z realizacji programu za rok 2017

W MON nadal nie opublikowano sprawozdania z realizacji programu za rok 2017, pomimo że termin na jego ogłoszenie upłynął 30 kwietnia 2018 r. Zgodnie z informacją uzyskaną w ministerstwie, sprawozdanie jest obecnie opracowywane.

Milczy Zespół ds. programów współpracy

Zapytaliśmy Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Przewodniczącego Zespołu ds. programów współpracy organów administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi, Adama Lipińskiego, czy Zespół opracował ramowe wzory rocznych lub wieloletnich programów współpracy, a jeśli wzory nie zostały opracowane, to na jakim etapie są prace nad nimi. We wniosku o udostępnienie informacji publicznej wystąpiliśmy także o udostępnienie sprawozdań rocznych z realizacji zadań Zespołu za lata 2016 i 2017. Zależało nam, aby dowiedzieć się, czy w latach 2017 i 2018 odbyły się posiedzenia Zespołu ds. programów współpracy, jakie były terminy posiedzeń i co było ich przedmiotem, a także czy zaplanowane są kolejne spotkania Zespołu. Prosiliśmy również o udostępnienie protokołów z poszczególnych posiedzeń.

Za oczywiste i ważne z punktu widzenia organizacji pozarządowych uznaliśmy dowiedzenie się, jakie osoby, wyznaczone przez jakie ministerstwa, wchodzą obecnie w skład Zespołu ds. programów współpracy oraz które ministerstwa przyjęły programy współpracy na rok 2018 i/lub 2019 (zgodnie z art 5 b ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), ewentualnie na jakim etapie są przygotowania do powstania tych dokumentów w ministerstwach (zobacz pełną treść wniosku).

Wniosek do Przewodniczącego Zespołu ds. programów współpracy złożyliśmy 4 kwietnia 2018 r. 19 kwietnia 2018 r., po uzyskaniu telefonicznej informacji, że wniosek został przekazany do Centrum Informacyjnego Rządu, zwróciliśmy się do CIR z pytaniem o stan wniosku. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie został też wyznaczony nowy termin na udostępnienie informacji.

Repozytorium OFOP – dokumentacja nieprawidłowości w relacjach władza centralna organizacje pozarządowe

Treść korespondencji z poszczególnymi ministerstwami opublikowaliśmy na stronie repozytorium.ofop.eu. Przypominamy, że właśnie w Repozytorium OFOP prezentujemy na bieżąco wszystkie udokumentowane przypadki nieprawidłowości w relacjach władza centralna organizacje pozarządowe. Jeśli ktokolwiek zna przykłady, które warto zbadać, zachęcamy do zgłaszania zauważonych nieprawidłowości prowadzącej Program Rzeczniczy OFOP Adeli Gąsiorowskiej na adres [email protected]

 

***

Repozytorium OFOP powstało, aby dokumentować i upubliczniać nieprawidłowości w relacjach między władzą centralną a organizacjami pozarządowymi, w tym nieprzejrzyste decyzje władzy dotyczące: konkursów grantowych ogłaszanych przez ministerstwa; powoływania/odwoływania członków społecznych ciał doradczych, ciał dialogu, ciał eksperckich; programów współpracy ministerstw z NGO i innych naruszeń zasady partnerstwa i pomocniczości. Repozytorium OFOP jest inicjatywą wspieraną przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundacje dla Polski.

Autorki: Adela Gąsiorowska, Beata Kwiatkowska