Spotkania w 2010 roku ramach projektu „Przedsiębiorczość…”

W 2010 roku odbyły się trzy spotkania promujące ekonomię społeczną: w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim 2.10.2010 r., Poznaniu, 18.10.2010 r. i Lublinie, 15.12.2010 r.

W 2010 roku odbyły się trzy spotkania promujące ekonomię społeczną: w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim 2.10.2010 r., Poznaniu, 18.10.2010 r. i Lublinie, 15.12.2010 r.

W 2010 roku odbyły się trzy spotkania promujące ekonomię społeczną: w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim 2.10.2010 r., Poznaniu, 18.10.2010 r. i Lublinie, 15.12.2010 r.

1. W Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim 2.10.2010 r. odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi. Projekt zakładał, że szczególny nacisk kładziony będzie na kontakty z pracodawcami i organizacjami na obszarze województw świętokrzyskiego i lubelskiego. Spotkanie, wpisujące się w dwudnowe założycielskie zebranie Świętokrzyskiej Federacji Organizacji Pozarządowych – ŚFOP, wspólłorganizowała organizacja członkowska OFOP – Stowarzyszenie Pro Civitas z Piekoszowa. Rozmawiano o tym, jakie jest miejsce ekonomii społecznej w strategiach rozwoju regionu oraz po co nam ustawa o przedsiębiorczości społecznej.

 

spotkanie_poznan_18.10.102. W Poznaniu, 18.10.2010 r. odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi w Poznaniu połączone z ważnym wydarzeniem związanym z przedsiębiorczością społeczną – z Poznańskimi Targami Przedsiębiorczości Społecznej i IV Ogólnopolskim Spotkaniem Ekonomii Społecznej (18-19 października 2010 r.). Wydarzenie miało charakter refleksji nad perspektywami rozwoju gospodarki społecznej w Polsce oraz nad kształtowaniem odpowiednich ram prawnych i finansowych. OFOP wpisał się doskonale w całe wydarzenie organizując spotkanie dla organizacji pozarządowych promujące działania projektu „Przedsiębiorczość społeczna organizacji pozarządowych – od wolontariatu do rzecznictwa”. Spotkanie prowadzili Piotr Frączak i Areta Wasilewska-Gregorowicz z OFOP-u oraz Katarzyna Sadło z FRSO. Zainteresowanie organizacji było duże, szczególnie powstającą Izbą Przedsiębiorców Społecznych oraz organizowanymi przez OFOP w ramach tego projektu szkoleniami. Organizacja członkowska OFOP – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, która wspierała OFOP i współorganizowała spotkanie na Targach, prowadziła szereg indywidualnych rozmów na temat prowadzonych przez obie organizacje projektów związanych z ekonomią społeczną. Dostępne do wzięcia i wystawione do oglądania/czytania były różne publikacje OFOP i FRSO o przedsiębiorczości społecznej.

fot. Areta Wasilewska-Gregorowicz

3.  W Lublinie, 15.12.2010 r. odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami współorganizowane przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny. Dyskusja toczyła się wokół tematu "Przedsiębiorca społeczny-partner, czy konkurent?". Pan Paweł Narodowiec z Centrum Ekonomii Społecznej w Lublinie opowiedział o działalności Centrum w kontekście tematu debaty. Pan Henryk Łucjan, prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny przekonywał, że przedsiębiorca społeczny powinien być partnerem, bo może wypełnić luki w gospodarce, których nie zapełnia normalna przedsiębiorczość. Natomiast w tej chwili przedsiębiorca społeczny nie jest partnerem, bo jest za słaby i do konkurencji mu daleko. Zebrani dyskutowali argumentując poparcie dla tego stwierdzenia. Społeczeństwo jest bardo mało świadome co to jest ekonomia społeczna. Mówiono o potrzebie parasola ochronnego dla przedsiębiorczości społecznej i stymulacji działań na początkowym etapie działań. Padały propozycje gdzie ekonomia społeczna mogłaby się lepiej rozwinąć: jakie usługi dostarczać, np. opiekuńcze. Dużo uwagi dyskutanci poświęcili na problem powstawania i działania spółdzielni socjalnych: brakuje funduszy, nie mają lokali. Zebrani byli zainteresowani powstającą w ramach projektu Izbą Przedsiębiorców Społecznych. Został poruszony problem projektu ustawy o zrzeszeniach, nad którym pracuje także OFOP. Zebrani dyskutowali o skutkach i sensie wprowadzania zmiany ustawy oraz przedstawiali swoje uwagi.

banery_Lublin_15.12.2010 fot. Areta Wasilewska-Gregorowicz

przekazanie_tabliczki_Lublin_15.12.2010 Prezes FRL – Henryk Łucjan, dyrektorka Programu Członkowskiego OFOP – Areta Wasilewska-Gregorowicz, pracownik FRL – Andrzej Góreczny; fot. Areta Wasilewska-Gregorowicz